Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wielka harcerka - Czesława Romana Puzon ps. Baśka

27 marca, sto lat temu, w Jarosławiu urodziła się Czesława Romana Puzon, ps. Baśka, harcerka, działaczka, bohaterka. Niesamowita postać, pełna męstwa i odwagi, a jednocześnie radości, miłości i swobody. Już od najmłodszych lat, najpierw szkolnych, potem już w życiu dorosłym, inicjatorka wielu działań i akcji. Z narażeniem życia kolportowała prasę podziemną, dostarczała rozkazy i rozpowszechniała zakazane komunikaty radiowe. W ostatni piątek maja 1944 została podczas pracy aresztowana przez jarosławskiego gestapowca Franza Schmidta. Została osadzona w siedzibie Gestapo przy ulicy Słowackiego. Rozstrzelano ją 9 czerwca 1944 w kidałowickim lesie. Po ekshumacji 10 sierpnia 1944 spoczęła we wspólnej mogile na Nowym Cmentarzu w Jarosławiu.

Dzisiaj, w rocznicę jej urodzin, zastępca burmistrza Dariusz Tracz, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka z radnymi Dorotą Batiuk-Jankiewicz, Bożeną Łanowy, Agnieszką Wywrót, Antonim Lotyczem, Jarosławem Litwiakiem, Krzysztofem Kiperem, uczniami oraz nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Baśki Puzon, harcerzami z Hufca ZHP Jarosław, zuchami i harcerzami z Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku "Słoneczna Gromada" działającej w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym im. Krystyny Rajtar, członkami Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia oraz uczniami SP nr 6 z Teresą Krasnowską, uczcili pamięć bohaterki.

O godz. 12.00 pod pomnikiem poświęconym Czesławie Romanie Puzon ps. Baśka, wspominano i przypominano postać niezwykłej bohaterki oraz złożono wiązanki kwiatów. Najmłodsi zaś - zuchy i harcerze - złożyli symboliczne, czerwone róże. 

O postaci Czesławy Puzon w krótkich słowach wspominali zastępca Dariusz Tracz, przewodniczący Szczepan Łąka oraz dyrektor SP nr 5, Wojciech Popczyński. Szkoła Podstawowa nr 5 wraz z komendą jarosławskiego hufca wystawili również poczty sztandarowe.

Dla przypomnienia Uchwałą nr 71/VI/2019 Rady Miasta Jarosławia z dn. 25.02.2019 r. rok 2019 został ustanowiony „Rokiem Czesławy Romany Puzon ps. Baśka" - w tym bowiem roku przypada jej 100. rocznica urodzin oraz 75. rocznica śmierci.

Więcej na temat niezwykłej jarosławianki można poczytać na stronie Hufca ZHP Jarosław, który również nosi imię bohaterki.

Jedną z pierwszych imprez organizowanych w ramach Roku Czesławy Romany Puzon ps. Baśka" jest Szkolny Pieszy Rajd Pamięci Czesławy Puzon ps. Baśka w 100-lecie urodzin zaplanowany na 28 marca br.

Trasa prowadziła będzie od Szkoły Podstawowej nr 1 im. Królowej Jadwigi w Jarosławiu (organizator rajdu) do pomnika pamięci w lesie kidałowickim, na który w dniu dzisiejszym zaprosił w imieniu organizatorów zastępca Dariusz Tracz.

„Basiu, Basieńko, wskaż nam dobrą drogę i swym harcerskim przykładem poprowadź nas do Boga. Basiu, Basieńko, wskaż nam dobrą drogę i swym harcerskim przykładem poprowadź nas do Boga. Młoda dziewczyna jakich wiele, piękna, łagodna, uśmiechnięta, a w głębi twarda, tak jak żołnierz, jest ta harcerka nieugięta. Basiu, Basieńko... [...]. Od czasu wiele już minęło, stoi mogiła w ciemnym lesie i gdy wrócimy tu po latach, ponure echo wiatr przyniesie, Basiu, Basieńko..." - tak o postaci Czesławy Romany Puzon ps. Baśka mówi fragment piosenki jej poświęconej.

 

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(27.03.2019 | aktualizacja 28.03.2019 13:08)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31