Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Brama Krakowska i piwnice ratusza w nowej odsłonie

Centrum Edukacji Kulturalnej to wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce, które łączy historię z nowoczesnością, tradycję z postępem, naukę z zabawą i odkrywaniem, a także pozwala poznać historię naszego pięknego i skrywającego przeróżne ciekawostki miasta. To niewątpliwie doskonała propozycja wspólnego i rodzinnego spędzenia czasu, a także innowacyjna oferta dla mieszkańców i turystów.

Dzisiaj, 24 kwietnia, podczas uroczystego otwarcia wyremontowanych przestrzeni Bramy Krakowskiej oraz piwnic jarosławskiego ratusza, Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch oraz dyrektor Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Elżbieta Śliwińska-Dąbrowska (zmiana nazwy jednostki z Miejskiego Ośrodka Kultury Uchwałą nr 85/VII/2019 Rady Miasta Jarosławia z dnia 25 marca 2019 r. w sprawie zmiany nazwy instytucji kultury i nadania statutu), opowiadali o możliwościach i historii powstania tych miejsc, a także zachęcali wszystkich do zapoznania się z szeroką i bogatą ofertą, związaną głównie z edukacją artystyczną.

Sala poświęcona historii malarstwa, laboratorium teatralne z profesjonalnym ekranem cieniowym i możliwością przygotowywania oraz pokazywania przedstawień z wykorzystaniem pacynek, marionetek i innych lalek, sala poświęcona architekturze i ciekawostkom związanym z architekturą, sala poświęcona muzyce i zjawiskom muzycznym, sala do tworzenia origami czy sala poświęcona rzeźbie, wypełniają nowo wyremontowane pomieszczenia, które powstały w ramach projektu z wykorzystaniem środków unijnych pn. „Jarosław Magiczne Miasto" - projektu, którego  wartość opiewa na kwotę 2 256 377,78 zł, z czego kwota dofinansowania z EFRR sięga 1 708 821,03 zł. Łącznie sześć stref stworzonych do działań interaktywnych czy podróży pełnych przygód i nowych doznań.

Dla najmłodszych, ale nie tylko, w CEK znalazło się dla wiele atrakcji i innowacyjnych elementów aranżacyjnych, w tym aplikacje multimedialne, origami, czy klocki do układania rozmaitych kształtów.

Docelowo CEK to nie tylko możliwość samodzielnego zwiedzania, poznawania odrestaurowanych pomieszczeń wraz z ofertą artystyczno - historyczno - edukacyjną, ale również w niedalekiej przyszłości, oferta warsztatowa z instruktorami dla różnych grup odbiorców, która umożliwi bezpośrednie zaangażowanie się uczestników warsztatów w proces powstawania konkretnej sztuki.

W Bramie Krakowskiej  z kolei położono nacisk na niezwykłą historię naszego grodu, kulturę i zabytki, a także pogłębianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, troski o jego ocalenie i przekazywanie następnym pokoleniom. To również możliwość wejścia w wirtualny świat i spacer ulicami Jarosławia z animowanym przewodnikiem.

Co ważne, interaktywne urządzenia są przystosowane także dla osób z dysfunkcją wzroku.

Dzisiaj pomieszczenia CEK zostały uroczyście otwarte. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali burmistrz W. Paluch, dyrektor JOKiS E. Śliwińska-Dąbrowska, Amelka i Igor Nakoneczni (uczestnicy wielu zajęć i warsztatów artystycznych) oraz ks. prałat Andrzej Surowiec, który również poświęcił odrestaurowane pomieszczenia.

Nie zabrakło występu artystycznego - niespodzianki dla gości w postaci specjalnie napisanej na okoliczność otwarcia piosenki i wykonanej przez międzyszkolną grupę teatralną "Wiercidryle", działającą w JOKiS pod czujną opieką Danuty Młynarskiej-Kroczek, a kulturalną wędrówkę po wszystkich przygotowanych strefach sztuki rozpoczęto od programu artystycznego w laboratorium teatralnym. Było to krótkie przedstawienie - teatr cieni - pokazujący w humorystyczny i niezwykle wymowny sposób szeroką ofertę kulturalną miasta skierowaną do każdego odbiorcy, nawet przysłowiowego malkontenta.

"To malutkie miasto śliczne, które wręcz jest z tego znane, że są tu zabytki liczne, pięknie wyremontowane. Jest tu ratusz, kamieniczki. Na ryneczku, w środku miasta, są kościoły i wieżyczki, i kultura kwitnie, wzrasta. A przed chwilą, wstążki cięciem, dla mieszkańców te dwa słowa, z wielką pompą i zacięciem tworzy się kultura nowa! Tu atrakcje są dla rodzin, dla turystów też coś mamy, bo w kulturze o to chodzi, że każdego tu witamy. Jarosławsko, kulturalnie zaśpiewamy teraz ładnie, wydarzenia kulturalne i jarmarki kulturalne, i koncerty kulturalne, i wystawy kulturalne. Kulturalnie, pięknie, ładnie. Kulturalnie, pięknie, ładnie" - tak opowiedziały o Jarosławiu i CEK w specjalnej piosence "Wiercidryle".

Podczas dzisiejszego otwarcia na twarzach zgromadzonych gości pojawił się nie tylko niesamowity podziw, uśmiech, radość, ale przede wszystkim ciekawość oraz zachwyt nad oryginalnością i pomysłowością przygotowanych pomieszczeń. Nie zabrakło zabawy, eksperymentów, układania portretów na czas, tworzenia budowli, czy łączenia klocków.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się radni Rady Miasta Jarosławia, prezesi spółek, dyrektorzy instytucji, placówek edukacyjnych, mieszkańcy, a przede wszystkim przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 9 im. Jana Brzechwy wraz z opiekunami.

Głównym założeniem powstania Centrum Edukacji Kulturalnej było podniesienie atrakcyjności kulturalnej i turystycznej Jarosławia, co możemy już od dzisiaj obserwować, odwiedzając nowo wyremontowane przestrzenie.

Dołączenie Centrum Edukacji Kulturalnej do nowych przestrzeni kultury, tj. wyremontowanych pomieszczeń oraz odnowionej sali widowiskowej Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki (zakres remontu MOK dostępny tutaj), uroczyście otwartych 11 stycznia br., zintensyfikuje i umocni szeroko rozumianą działalność kulturalną mieszkańców, stwarzając im jeszcze lepsze warunki do zdobywania, rozumienia i pogłębiania wiedzy o kulturze, a turystom pokaże innowacyjne metody jej poznawania.

Więcej informacji na temat projektu zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Podkarpackiego na lata 2014 - 2020 Oś priorytetowa IV Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, Działanie 4.4 Kultura dostępnych jest w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce Inwestycje współfinansowane przez UE/Jarosław Magiczne Miasto.

Centrum Edukacji Kulturalnej będzie otwarte w następujące dni:
wtorek 8.00-16.00
środa 8.00-16.00
czwartek 10.00-18.00
piątek 8.00-16.00
sobota 10.00-18.00 (druga, trzecia, czwarta sobota miesiąca)

niedziela 10.00-18.00 (pierwsza niedziela miesiąca).

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 16 621 44 34 w celu zarezerwowania dogodnego terminu.

 

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(24.04.2019 | aktualizacja 26.04.2019 10:00)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31