Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wokół twórczości Stanisława Lenara - wystawa i promocja książki

Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu oraz artysta rzeźbiarz Stanisław Lenar zapraszają na wernisaż wystawy oraz promocję książki pt. „Historia i pamięć w twórczości jarosławskiego Artysty Rzeźbiarza Stanisława Lenara". Otwarcie ekspozycji artysty oraz prezentacja publikacji autorstwa Zbigniewa Zięby odbędą się 13 listopada (środa) br., o godz. 17.00 w jarosławskiej kolegiacie (galeria „Za Chórem").
Fot. Henryk Górecki
Fot. Małgorzata Młynarska

Ponad pół wieku działalności artystycznej dla Jarosławia - świątyń, samorządu, instytucji, szkół, czy osób prywatnych! Nie sposób wymienić wszystkich realizacji i zebrać w jednym miejscu. Jednak Zbigniewowi Ziębie to się udało! Po publikacjach o jarosławskich cmentarzach czy tajemnicach podziemi, podjął się opisu oraz skatalogowania twórczości przyjaciela, Stanisława Lenara. Najnowsza książka pt. „Historia i pamięć w twórczości jarosławskiego Artysty Rzeźbiarza Stanisława Lenara" jest pierwszą w całości poświęconą artystycznemu dorobkowi Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Za kilka dni odbędzie się jej promocja.

Prezentacji publikacji będzie towarzyszyć otwarcie wystawy artysty, opartej na dokumentacji fotograficznej oraz modelach rzeźbiarskich.

13 listopada (środa) 2019 r., godz. 17.00, jarosławska kolegiata (galeria „Za Chórem"). Proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu oraz Stanisław Lenar serdecznie zapraszają!

W PROGRAMIE

godz. 17.00 - wernisaż wystawy oraz promocja książki
godz. 18.00 - Nowenna do Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin i msza święta
godz. 19.00 - agapa w domu parafialnym

Wydanie publikacji zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miejskiej Jarosław.

 

Zbigniew Zięba o Stanisławie Lenarze:

Chociaż od samego początku drogi artystycznej Stanisław Lenar uprawiał sztukę plastyczną w różnych jej dziedzinach, to jego koronną pasją niezmiennie pozostawała trudna i pracochłonna dyscyplina, jaką jest rzeźba tworzona w technikach trwałych (brąz, kamień, drewno). Na tematykę realizacyjną znaczący wpływ miała Anna Jenke, która w trosce o dokumentowanie losów wybitnych jarosławian, odkłamywanie historii i patriotyczne wychowanie młodzieży, zainicjowała w 1969 r. artystyczną współpracę Stanisława Lenara z ks. prałatem Bronisławem Filą (1922-1985), proboszczem sąsiadującej z PLSP parafii pw. Bożego Ciała. Jednym z pierwszych tego efektów była realizacja (wspólnie z Wiktorem Śliwińskim) dzieła o charakterze okolicznościowym, na co złożyła się dekoracja kościoła parafialnego i jego otoczenia oraz budowa, na pl. ks. Piotra Skargi, okazałego ołtarza polowego, przy którym w lipcu 1971 r. odbyły się historyczne uroczystości związane z nawiedzeniem Jarosławia i zakończeniem peregrynacji po diecezji przemyskiej przez symbole Matki Bożej Jasnogórskiej (pusta rama obrazu, świeca i ewangeliarz). Te religijno-patriotyczne wydarzenia, które na trwałe wpisały się w bogatą historię miasta, rozpoczęły zarazem proces przywracania świetności jarosławskiej kolegiacie i trwałego dokumentowania prawdy historycznej z ukierunkowaniem na jej stały odbiór.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(08.11.2019 | aktualizacja 20.11.2019 13:52)
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31