Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

„Światło, które daje moc"

Latarenka, świeczka, lampion, kaganek, znicz. Nie ważne w jakiej formie, ważne by jeden, żywy ogień prosto z Betlejem mógł zagościć w każdym domu. W piątek (20.12) światło symbolizujące miłość i pokój mogli zabrać również jarosławianie. Zostało przekazane na rynku podczas uroczystego apelu harcerzy Hufca ZHP im. Czesławy „Baśki" Puzon w Jarosławiu.

„Światło, które daje moc” dotarło już do naszego miasta. W miniony piątek watrę na rynku rozpalili: burmistrz miasta Waldemar Paluch, zastępca komendanta powiatowego policji podinsp. Artur Wasiuta oraz kpt. Dawid Skuratko z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Od ognia, który zapłonął przed Ratuszem, mieszkańcy mogli zapalić swoje lampiony i latarenki. Harcerze z Hufca ZHP Jarosław wyruszyli w dalszą drogę, tak by światło z Groty Narodzenia Pańskiego mogło rozjaśnić jak najwięcej miejsc.

Komendantka jarosławskiego Hufca pwd. Małgorzata Jaworowska nawiązując do tegorocznego hasła powiedziała: - Myślę, że to światło każdy może odkryć w sobie. Miejmy nadzieję, że każdy będzie poszukiwał tej mocy i że będzie ona zataczało coraz szersze kręgi.

Z kolei burmistrz miasta tuż po uroczystości napisał: - Dzisiejszego wieczoru szczególna sztafeta dotarła do Jarosławia, a wraz z nią szczególne światło prosto z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Ten symbol płonącej świecy na wigilijnym stole łączy nas w miłości, braterstwie i pomocy bliźnim. Dziękuję harcerzom z Hufca ZHP Jarosław za rozpalenie watry na rynku, wspólne spotkanie oraz niesienie światła w każdy zakątek naszego miasta.

Piątkowa uroczystość była wyjątkowa dla sześciorga zuchów, którzy w tym dniu złożyli obietnicę zuchową oraz otrzymali specjalne znaczki. Na zakończenie uczestnicy spotkali się w Sali Lustrzanej CKiP, by podzielić się opłatkiem i wspólnie kolędować.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 r. w austriackim Linz. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce i tego samego dnia trafia do Krakowa oraz Częstochowy. 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(20.12.2019 | aktualizacja 23.12.2019 12:00)
Fot. M. Młynarska
Fot. archiwum Hufca ZHP Jarosław
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31