Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Spotkajmy się na Orszaku Trzech Króli 2020

6 stycznia 2020 r. ulicami Jarosławia przejdzie Orszak Trzech Króli. Mędrcy ze Wschodu prowadzeni przed barwne i z każdym rokiem coraz bogatsze korowody, wyruszą z trzech stron miasta, by dotrzeć do symbolicznej stajenki betlejemskiej na rynku. Jarosławski Orszak, organizowany już po raz dziewiąty, będzie zawierał dodatkowo wiele akcentów z historii Polski, w której wiara i patriotyzm kształtowały tożsamość naszej Ojczyzny. Bądźmy razem! Świętujmy radośnie!

Od kilku lat 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami wielu miast i miejscowości w Polsce oraz za granicą przechodzą barwne Orszaki Trzech Króli. Wydarzenie nawiązuje do polskiej, bogatej tradycji jasełkowej i pozwala rodzinnie, bardzo radośnie przeżywać jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. W Jarosławiu od 2012 r. przedsięwzięcie mobilizuje różne środowiska z całego powiatu, od najmłodszych do najstarszych, a przygotowania trwają nawet kilka miesięcy.

Zbliżające się święto w naszym mieście po raz kolejny zapowiada się bardzo uroczyście. Trzem Mędrcom zmierzającym konno i na wielbłądzie do symbolicznej szopki na rynku towarzyszyć będą postaci historyczne.

Orszak wyruszy o godz. 12.00 jednocześnie z czterech stron miasta: Orszak Świętej Rodziny z kolegiaty i najwcześniej dotrze na rynek; Europejski (kolor czerwony) poprowadzi Króla Kacpra z kościoła pw. Chrystusa Króla; Afrykański (kolor niebieski) poprowadzi króla Baltazara z kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej (oo. Reformaci), zaś Azjatycki (kolor zielony) króla Melchiora z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.

Przed południem w kościele pw. Chrystusa Króla (o godz. 10.30) zostanie odprawiona uroczysta msza św., pod przewodnictwem abpa Adama Szala - metropolity przemyskiego, z udziałem postaci historycznych, które następnie wyruszą w barwnych orszakach.

W czasie przemarszu przez miasto korowodom będą towarzyszyły śpiewy kolęd przy akompaniamencie orkiestr. Wspólny śpiew zakończy na rynku dzielenie się opłatkiem i kolędowanie razem z metropolitą przemyskim - gościem honorowym orszaku.

Koordynatorem wydarzenia jest archiprezbiter jarosławski, ks. prałat Andrzej Surowiec, organizatorem m. in. Urząd Miasta Jarosławia.

Serdecznie zapraszamy!

W tym dniu na trasach przemarszu orszaku wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym, rynek będzie wyłączony z ruchu samochodowego, a dzień wcześniej (5.01) na rynku wystąpią częściowe utrudnienia.

Dla zainteresowanych fotografów główny organizator - Parafia pw. Chrystusa Króla przygotowała akredytacje, które będzie można odebrać w kancelarii parafialnej - tel. 16 621 27 03.

 

Szczegóły na www.chrystuskrol.com 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(27.12.2019 | aktualizacja 07.01.2020 08:10)
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31