Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2020 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Jarosławiu

Jarosław jest wśród ponad 30 miast, w których odbywają się XII obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu. Ich głównym organizatorem jest Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierowany przez dra hab. prof. UR Wacława Wierzbieńca. Przedsięwzięcie to stanowi świadectwo pamięci o dawnych żydowskich mieszkańcach, zamieszkujących licznie nasz region.

W Jarosławiu 28 stycznia 2020 r. podczas nabożeństwa w Opactwie Jarosławskim zastępca burmistrza Dariusz Tracz wraz z zastępcą starosty Mariuszem Trojakiem odczytali listy z nazwiskami Żydów, którzy zginęli podczas eksterminacji, natomiast listy Polaków ukrywających Żydów, odczytali przedstawiele rodzin żydowskich. Uczestnicy spotkania zapalili znicze i odmówiony został kadisz w symbolicznym miejscu straceń Żydów podczas II wojny światowej przy murach Jarosławskiego Opactwa. W Jarosławiu podczas okupacji hitlerowskiej zginęło wielu Żydów. Część z nich w 1943 r. Niemcy przenieśli do obozu pracy przy fabryce silników lotniczych w Rzeszowie. Tych, którzy cudem ocaleli, Niemcy osadzili wraz z innymi w więzieniu w klasztorze sióstr benedyktynek. Byli oni torturowani, a następnie rozstrzeliwani pod murem opactwa. Podczas uroczystości oprawę muzyczną zapewnił Zespół Piosenki Biesiadnej "Akademicy" Akademii Trzeciego Wieku działający przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, natomiast program słowno-muzyczny przygotowali uczniowie z  Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu. Wiele emocji wśród uczestników jarosławskich uroczystości wzbudził utwór  "Drzewka Kazimierza", wykonany przez Romana Darowskiego.

Ach, gdzie te Szlomki, Aronki, ci malcy, gdzie?
Już pod polskimi drzewkami nie bawią się.
Już po żydowsku na Dietla nie mówi nikt.
Bramy i sienie to tyko milczenie dziś.

Szumi, szumi pamięci wiatr,
Tyle lat byli tu, więc czemu poszli nagle w świat? 

Żydzi ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie przyjeżdżają na Podkarpacie, aby spotykać się z mieszkańcami naszego regionu i dawać świadectwo ocalenia z zagłady.  W tym roku świadectwa przedstawili Jeffrey Cymbler, Dina Steinbruch, Yael Kalcheim rodzinnie związani z żydowskim Jarosławem oraz z Randi i Robert Levy, Bethe i Sheldon Jarcaig, Rena i Fred Tenorio, Renata Frenkel, Sally Mizroch, Josiv Sztatmanem, Michaił Pleskowem, prof. Małgorzata i Jack Fabiszak, Yackov Blasbalg oraz dr Hanna Fedorowicz.

Obchody zostały zorganizowane przez: Burmistrza Miasta Jarosławia, Starostę Powiatu Jarosławskiego, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Anny Jenke w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wspólnota Drzewo Oliwne.

Agnieszka Wilczyńska-Gemra
Kancelaria Burmistrza Miasta
(29.01.2020 | aktualizacja 31.01.2020 12:27)
Fot. Agnieszka Wilczyńska-Gemra
Fot. Agnieszka Wilczyńska-Gemra
Archiwum
Sierpień 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31