Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2020 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych" w Jarosławiu

W niedzielę, 1 marca, świętowaliśmy w naszym mieście Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W programie obchodów, poza tradycyjnym już złożeniem kwiatów pod tablicą przy ul. Sienkiewicza, mszą świętą oraz uroczystością pod pomnikiem poświęconym postaci mjra Władysława Koby, wyjątkowo znalazło się również nadanie imienia tego zasłużonego jarosławianina, żołnierza wyklętego, 34. Batalionowi Lekkiej Piechoty. Zmieniła się również trasa Biegu Tropem Wilczym, gdyż z powodu modernizacji płyty rynku start i meta znalazły się w tym samym miejscu. Medal za ukończenie biegu też zmienił formę – jest obecnie 1/3 całości, o którą trzeba będzie się starać w kolejnych edycjach.

Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą upamiętniającą ofiary represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956  na ul. Sienkiewicza 4. Przybyłe delegacje złożył kwiaty i zapaliły znicze. W intencji żołnierzy wyklętych i wszystkich ofiar nieludzkiego systemu odprawiona została msza święta w Bazylice oo. Dominikanów.

Dalsza część uroczystości odbywała się pod pomnikiem majora Władysława Koby. Była w dużej części poświęcona nadaniu 34. Batalionowi Lekkiej Piechoty w Jarosławiu imienia tego wybitnego jarosławianina.

„To jasna deklaracja jakim wartościom hołduje ta jednostka, czego chce bronić i jaką postawę przyjmuje za wzór. Jesteśmy dumni, że jesteście wśród nas, że to Jarosław jest Waszym domem. Czujemy się wyróżnieni i bezpieczni, kiedy stoicie obok nas. W imieniu Jarosławian składam najlepsze życzenia na ręce Dowódcy ppłk Pawła Brzęka dla wszystkich żołnierzy, którzy przyjmują dziś na siebie wielkie zobowiązanie, jakie wynika z dziedzictwa Patrona Waszej jednostki. Te życzenia mają szczególny wydźwięk 1 marca, w dniu kiedy oddajemy szczególny hołd Żołnierzom Wyklętym, choć bez wątpienia pamięć o ludziach tej miary towarzyszy nam stale, nie tylko w czasie świąt rocznicowych" - podkreślał w swoim przemówieniu burmistrz Waldemar Paluch.

Wojciech Koba dzielił się bolesnymi wspomnieniami, wśród których jedno jest wyjątkowo znamienne: ojciec idąc na śmierć zawołał: „Polska  upomni się jeszcze o nas". W 1991 roku stało się to faktem, ale nie doczekała tego niestety starsza siostra pana Wojciecha oraz jego matka.

Zaproszenie na uroczystości przyjęli: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Mianistrów, Poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, przedstawiciele duchowieństwa z arcybiskupem Adamem Szalem na czele, władzy wojewódzkiej, radni samorządowi, reprezentanci organizacji, stowarzyszeń, partii politycznych, dyrektorzy instytucji, prezesi spółek, dyrektorzy, nauczyciele, dzieci i młodzież z placówek edukacyjnych, mieszkańcy, uczestnicy biegu, a także goście honorowi - Wojciech Koba, syn majora Władysława Koby oraz jego wierny podkomendny Sędzia Bogusław Nizieński.

Kulminacyjnym momentem obchodów był jak zwykle barwny i radosny Bieg Tropem Wilczym, organizowany w naszym mieście po raz szósty. Pakiety startowe wydano 400 zarejestrowanym osobom, ale do spontanicznego biegu można było się przyłączyć nawet bez numeru startowego.  

Jego głównym celem jest popularyzacja wiedzy o żołnierzach wyklętych, których wizerunki co roku prezentowane są na okolicznościowych koszulkach i materiałach dostępnych dla biegaczy. Sygnał do startu tradycyjnie dał Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch. Uczestnicy biegu pokonali symboliczne 1963 m, które nawiązują do roku stracenia ostatniego z żołnierzy wyklętych, Józefa Franczaka, pseudonim Lalek, Laluś.

Na uczestników biegu czekały na mecie przy pomniku mjra Koby pamiątkowe medale, tym razem stanowiące 1/3 część całości, którą można zdobyć biorąc udział w kolejnych biegach, a także gorąca herbata, grochówka oraz pamiątkowe zdjęcia.

Więcej zdjęć na w Albumie 1 oraz  Albumie 2 na miejskim profilu Facebooka.

Iga Kmiecik
Kancelaria Burmistrza Miasta
(02.03.2020 | aktualizacja 02.03.2020 15:16)
Archiwum
Czerwiec 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30