Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004 » Z prac Urzędu Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004

Wystąpienia Radnych - Radny Mieczysław Biliński, 8.12.2003

Zasada ustawicznego rozwoju gmin i miast związana jest nierozerwalnie z ochroną naturalnego środowiska przyrodniczego. Wymaga to od władz samorządowych większej troski w rozwiązywaniu problemów, związanych z zanieczyszczeniami tj. odpadami komunalnymi i toksycznymi. Skuteczna strategia ochrony naszego środowiska, w oparciu o prawo ochrony przyrody, pozwoli uchronić nas przed zgubnymi skutkami i doprowadzi do pogodzenia działalności gospodarczej człowieka z przyrodą. Jakże aktualne są dzisiaj słowa wybitnego geografa i publicysty Wacława Nałkowskiego wypowiedzine w 1893 roku: "Ludzkość dożyje chwili, gdy powrót do natury byłby nie tylko bezużyteczny lecz absolutnie niemożliwy, a to z powodu tego, że nie będzie już do czego wracać".

Wiadomo, że przyroda ma służyć człowiekowi, ale postępująca dewastacja i degradacja środowiska prowadzi do niszczenia życia ludzkiego i jego bezpieczeństwa na ziemi. Losy przyszłych pokoleń zależą od nas. Stan środowiska przyrodniczego wymaga dziś ratowania, a często też reanimacji. Jednym ze sposobów jest promowanie nowych metod poprzez zastosowanie czystych technologii oraz proekologiczną edukację człowieka, promocję kultury i zachowań zgodnych z prawami przyrody.

Rolą samorządu jest tworzenie systemu prawa lokalnego wspierającego politykę ekologiczną w dziedzinie gospodarczej (usuwanie skutków odpadów komunalnych), rolnej, leśnej, społecznej, kulturalnej i oświatowej. W dziedzinie ochrony przyrody robimy dużo i postępy są znaczące. Mamy dobrą, utrzymaną na europejskim poziomie ustawę o ochronie przyrody. Rada Miasta Uchwałą z dnia 23.06.2003 r. przyjęła regulamin w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jarosławia. Postanowiono opracować dokładny program gospodarki odpadami dla naszej gminy z możliwością ich skutecznego wykorzystania.

Ochrona środowiska przyrodniczego jest nadrzędnym zagadnieniem, które nie uznaje podziału administracyjnego lecz wymaga współpracy. Wyrazem tego jest nasza wspólna konferencja rad miasta, powiatu i sąsiednich gmin. Dobrze, że podnosimy alarm, gdy przyrodzie dzieje się prawdziwa krzywda i nie przechodzimy nad tym obojętnie. Stan środowiska przyrodniczego wywołuje odpowiedzialne zainteresowanie samorządów.

Efektywność przedsięwzięć wzrasta dzięki lepszemu wykorzystaniu funduszy ekologicznych.

Działania inwestycyjne wspierane są Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, częścią środków z opłat i kar przeznaczonych do dyspozycji samorządów gminnych na organizowanie prawidłowej gospodarki odpadami. Istnieje pomoc finansowa dla tych podmiotów gospodarczych, które podejmują się wykorzystania odpadów jako surowców wtórnych, niezależnie od określonych preferencji, ulg kredytowych i podatkowych.

Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła inwentaryzację składowisk odpadów oraz odpadów niebezpiecznych. Wdrożono pilotażowy program monitoringu odpadów niebezpiecznych w oparciu o jednolity komputerowy bank danych o odpadach i technologiach ich przerobu. Dzięki wdrożeniu polskiej technologii spalania odpadów sanitarnych zmniejszyła się ilość zanieczyszczeń.

W ubiegłym roku w Gmienie Jarosław uzyskano pożyczkę wysokości zł 1 000 000,- z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej w Warszawie na finansowanie inwestycji kanalizacyjnych. Środki te wykorzystano na osiedle Sterańczaka oraz dzielnicę Misztale.

Przed gminami istnieje problem budowy składowisk odpadów komunalnych ich ulepszanie i likwidacja dzikich wysypisk. W sytuacji gwałtownego przyrostu opakowań jednorazowych, trafiających na składowiska, rozwiązanie tego problemu staje się jednym z ważniejszych na najbliższe lata.

W bieżącym roku przewiduje się decentralizację finansów publicznych, co w znacznej mierze może utrudnić w przyszłości realizację zadań ochrony środowiska.

Wzajemna wymiana doświadczeń, pozwoli na podjęcie odpowiednich wniosków, ułatwiających realizację zadań dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi w świetle przepisów o ochronie środowiska i możliwości pozyskania środków.

Ciążące na każdym człowieku powinności względem przyrody i społeczeństwa trafnie ujął w swoim utworze "Powrót Odysa" Stanisław Wyspiański, cytuję: idziesz przez świat i dajesz światu kształt przez swoje czyny. Spójrz w świat we świata kształt a dojrzesz swoje winy". Patrząc perspektywicznie na ochronę środowiska nigdy się nie traci. Mam nadzieję, że nasze spotkanie przyczyni się do wzmożonej intensyfikacji działań zmierzających do konkretnych rozwiązań w sprawie gospodarki komunalnymi odpadami.

Jestem przekonany, że nie będzie to tylko okazjonalne wydarzenie, ale zapoczątkuje dalsze przedsięwzięcia, w celu utrzymania porządku i czystości w mieście. Inwestycje samorządowe winny być w większości proekologiczne.

Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31