Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004 » Z prac Urzędu Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (134-135) / 2004

Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej w Jarosławiu za 2003 r.

W 2003 r. Straż Miejska realizując ustawowe obowiązki podejmowała szereg działań zmierzających do poprawy porządku i bezpieczeństwa w Jarosławiu. Celowi temu były podporządkowane samodzielne patrole funkcjonariuszy Straży w ilości 1537 oraz wspólne z Policją - 308.

Na prośby o interwencje zgłaszane przez mieszkańców interweniowano 547 razy. Większość z nich została załatwiona w sposób zadawalający, zgłaszające je osoby. Podobnie jak w latach ubiegłych kontynuowano działania związane z realizacją Uchwały Rady Miasta w sprawie szczegółowych zasad utrzymania czystości. Były one przeprowadzane pod kątem posiadania przez mieszkańców umów na wywóz nieczystości oraz spełnienia obowiązków przez osoby posiadające psy. Kontrole sprawiły, że zawierane były umowy na wywóz nieczystości z firmami posiadającymi koncesje na ten rodzaj działalności. Ponadto właściciele psów rejestrowali je w Urzędzie i opłacali stosowny podatek. Należy w tym miejscu zauważyć, że z w/w Uchwałą wiąże się również problem wałęsających się, bezpańskich psów. Dzięki dobrej współpracy ze schroniskiem dla zwierząt w Orzechowcach, udało się umieścić tam kilka takich czworonogów.

W stosunku do roku ubiegłego ponad dwukrotnie wzrosła liczba kontroli związanych z utrzymaniem czystości tj. z 205 w 2002 r. do 424 w roku 2003.

W 2003 r. położono również nacisk na przestrzeganie ustawy" o wychowaniu w trzeźwości". Wzmożono kontrole pod kątem picia alkoholu w miejscach publicznych tj. ulicach, przed sklepami, na skwerach. W ich wyniku 105 osób ukaranych zostało mandatami, a w 13-tu przypadkach skierowano wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Jarosławiu. W minionym roku znacząco wzrosła liczba wspólnych kontroli z Policją tj. z 317 w 2002 do 636 w 2003. Jest to efekt zwiększenia do dwóch wspólnych patroli z Policją. Realizowane są one w godz. od 1600 do 2400, co z pewnością służy poprawie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto w wybranych dzielnicach w okresie wiosenno - letnim, w godzinach wieczornych organizowane były wspólne patrole z dzielnicowymi z Policji. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że współpraca Straży Miejskiej z Policją układa się bardzo dobrze i dobrze służy społeczności naszego miasta.

W minionym roku Straż Miejska kontynuowała działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Celowi temu służyły m.in. prelekcje z wykorzystaniem książeczki pt.: "Straż Miejska nie tylko dzieciom...". Ponadto z Policją realizowano program pt.: "Czy psy muszą gryźć". Na żywym przykładzie psa policyjnego pokazywano dzieciom jak mają zachowywać się podczas zabawy z psem oraz pozycje, jakie trzeba przyjąć w razie ataku psa. Działania Straży w tym kierunku spotkały się z pozytywnym przyjęciem i będą kontynuowane w roku bieżącym.

W stosunku do lat poprzednich zmniejszyła się liczba wspólnych kontroli z Urzędem Kontroli Skarbowej pod kątem nielegalnego handlu papierosami i alkoholem przez turystów zza wschodniej granicy. Związane było to z reorganizacją Urzędu Kontroli Skarbowej. W chwili obecnej wydział, który zajmował się tymi sprawami wszedł w struktury Urzędu Celnego. Straż podjęła starania, aby wspólne kontrole z urzędem Celnym w tej chwili, były nadal kontynuowane, co udało się sfinalizować.

W minionym roku Straż Miejska zabezpieczała kilkadziesiąt imprez, których organizatorem lub współorganizatorem był Urząd Miasta. Na ogół przebiegały one spokojnie i bez poważniejszych zakłóceń, pomimo tego, że w niektórych z nich uczestniczyła bardzo duża liczba osób.

Zauważyć trzeba, że na przestrzeni całego roku Straż Miejska przeprowadziła dużo kontroli z zakresu ruchu drogowego. Jest to wynik próśb o takie interwencje ze strony mieszkańców, jak również egzekwowania przestrzegania Uchwały Rady Miasta dot. "strefy ograniczonego postoju".

W dniach 12-13 lipca 2003 r. na obiekcie Stadionu Sportowego w Kolbuszowej odbył się XXIV Okręgowy Zlot Szkoleniowy Ratowników Drogowych PZM oraz V Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego będące eliminacją do VI-tych Ogólnopolskich Mistrzostw Ratowników Drogowych PZM. W skład reprezentacji Jarosławia weszła również drużyna Straży Miejskiej miasta Jarosławia, która zajęła szóste /najlepsze/ miejsce z ekip reprezentujących Jarosław.

W minionym roku czterech strażników ukończyło kurs z zakresu przeszkolenia podstawowego i w chwili obecnej wszyscy posiadają pełne kwalifikacje do pracy w tej formacji.

W 2003 roku na grupie dwóch tysięcy mieszkańców naszego miasta została przeprowadzona ankieta na temat wiedzy o zadaniach Straży Miejskiej, jej obowiązkach, oczekiwaniach mieszkańców co do jej pracy. Wyniki tej ankiety już posłużyły do określonych działań w pracy Straży Miejskiej. Będą również brane pod uwagę w planowaniu jej pracy w latach następnych.

Niektóre wybrane działania Straży Miejskiej w roku 2003 w ujęciu statystycznym przedstawiają się następująco:

  • Wnioski do Sądu Rejonowego - 142
  • Mandaty karne / na kwotę - 1561 / 75.530 zł
  • Pouczenia - 3001
  • Patrole z Policją - 308
  • Patrole samodzielne - 1537
Przeprowadzone kontrole:
  • Handlu - 114
  • Nieruchomości - 693
  • Pojazdów - 805
  • Parkowania - 2029
  • Parków - 682
  • Obcokrajowców - 145
  • Wspólnie z KPP - 636
  • Ustawy o wychowaniu w trzeźwości - 240
  • Ustawy o utrzymaniu czystości - 424


Stan osobowy Komendy Straży Miejskiej na koniec 2003 r. stanowiło 14-tu funkcjonariuszy.

Załączone zestawienia przedstawiają zrealizowane w 2003 r. interwencje, kontrole oraz inne działania Straży Miejskiej, które miały na celu przestrzeganie prawa i porządku na terenie miasta Jarosławia.

Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31