Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (132) / 2003 » Fakty, Wydarzenia, Rocznice
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (132) / 2003

Pięciu zasłużonych dla Jarosławia

30 października br. w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia (Rynek 11) odbyła się promocja książki Stanisława Sobockiego pt."Sylwetki ludzi wielce zasłużonych dla miasta i ziemi jarosławskiej w XX wieku".

"W naszym mieście w każdym okresie jego historii byli ludzie, którzy wyróżniali się poświęceniem i pracą dla innych, im to należy się nasza pamięć, chciałbym pozostawić tą publikacją trwały ślad ich życia i działalności. Chciałbym ich pamięć ocalić od zapomnienia, pozostawić ich w pamięci przyszłych pokoleń" - wyjaśnił zamysł powstania książki Stanisław Sobocki. Autor barwnie i ciekawie opisał losy i dokonania pięciu znamienitych postaci zasłużonych dla Jarosławia - Adolfa Dietziusa, Księdza Mieczysława Karola Lisińskiego, prof. dr med. Adama Grucy, dr Kazimierza Gottfrieda i Księdza Prałata dr Bronisława Fili.

W spotkaniu z autorem uczestniczyli Wicestarosta Janusz Kołakowski, Wicedyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Adam Halwa, Menedżer Centrum Rehabilitacji im. prof. Adama Grucy Piotr Tarkowski, Burmistrz Tadeusz Pijanowski, Burmistrz Jan Gilowski oraz żona autora Joanna Sobocka. Sylwetkę Stanisława Sobockiego przedstawiła Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia Józefa Frendo.

Stanisław Sobocki ma 75 lat. W Jarosławiu mieszka ponad pół wieku. Jest doktorem nauk medycznych, specjalistą I i II stopnia z chirurgii ogólnej, ortopedii, chirurgii urazowej, ginekologii, położnictwa, urologii i chirurgii dziecięcej. Pracę zawodową rozpoczął w 1953 roku w jarosławskim szpitalu. Pracował też w Pogotowiu Ratunkowym, Poradni Ortopedycznej i Poradni Chirurgicznej. Jest autorem, redaktorem i współredaktorem wielu prac naukowych wydawanych w Polsce i za granicą, m.in. "Pamiętników zjazdów chirurgii dziecięcej" i 26 tomów "Acta Medica Premislensia". Pełnił funkcję Wiceprezesa ds. nauki w Towarzystwie Przyjaciół Nauk w Przemyślu oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jarosławia w latach 1993-2002. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Otrzymał wiele odznaczeń i tytułów, m.in. Tytuł Zasłużonego Lekarza Polski i Order "Gloria Medicine".

Iga Szatyńska Zagożdżon
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31