Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień, nr 9 (129) / 2003 » Publicystyka
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień, nr 9 (129) / 2003

Pieśń naszych korzeni

Mszą św. w bazylice MB Bolesnej w Jarosławiu, procesją oraz śpiewami liturgii Wielkiego Postu rozpoczął się 17 sierpnia 2003 r. XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni". O. Przeor Dariusz Kantypowicz podkreślił, że inauguracja najważniejszego wydarzenia kulturalnego w mieście odbywa się niemal w rocznicę odnalezienia cudownej piety Matki Bożej, która jest "niezaprzeczalnym świadkiem żywej tradycji kontynuowanej przez modlących się i śpiewających w tej świątyni ludzi". Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski. Wspominając początki festiwalu Dyrektor Artystyczny Marcin Bornus - Szczyciński zwierzył się: "Wydawało się, że to tylko chwilowy pomysł. Nie przypuszczałem, że zechcą Państwo tak długo debatować nad korzeniami muzyki. Minęło już 10 lat i nie możemy skończyć tego dialogu". Specyficzne głosy członków Cunfraterni di Santa Croce (Bractwa Św. Krzyża) z Sardynii wprawiły w zachwyt publiczność festiwalową. Bracia ustawiają się w kole nie tylko po to, by patrzeć sobie w twarz i śpiewać lepiej, ale by podkreślić symbolikę najstarszego bóstwa Sardynii - Słońca. Od chwili przyjęcia chrześcijaństwa jedynym prawdziwym słońcem jest Chrystus. Śpiew Bractwa to głęboka modlitwa w języku łacińskim. Na bis wykonali "Ave Maria" w języku ojczystym.

W drugim dniu wystąpił zespół Ars Cantus z Wrocławia z repertuarem pochodzącym z końca średniowiecza. "Jest to okres muzykologicznie tajemniczy i trudny pod względem filozoficznym i teologicznym" - tłumaczył Dyrektor Artystyczny. Koncert został przyjęty bardzo entuzjastycznie (dwukrotne bisy) również ze względu na oryginalne dźwięki instrumentów takich jak: mandora, pozytyw, flet prosty czy fidel. Z pewną nostalgią Marcin Bornus - Szczyciński wspominał pierwsze koncerty, które odbywały się w nowo odzyskanym kościele św. Mikołaja i św. Stanisława o "specyficznej, romańskiej akustyce".

"Wsłuchaj się w ciszę, a usłyszysz głos Boga" - zachęcał przed wtorkowym (19.08.) recitalem lutniowym w kościele pw. Trójcy Świętej O. Gwardian Lucjan Janas. Przybyły ze Szwajcarii Hopkinson Smith, artysta wyjątkowy, zakochany w lutni sprawił, że mogliśmy z "zapartym tchem" słuchać delikatnej a zarazem doskonałej muzyki z XVI i XVII w. Koncertowi zatytułowanemu "Mit i Melancholia - Mrok i Światło" przysłuchiwał się znany polski lutnista Antoni Pilch - współtwórca jarosławskiego festiwalu oraz delegacje z miast partnerskich: Michaloviec na Słowacji i Vy�kova w Czechach.

Pięciokrotnie bisował niemiecki Taurus, na którego czekaliśmy już w ubiegłym roku. Ogromna powódź uniemożliwiła przybycie zespołu do Jarosławia. Żywiołowy, pełen ekspresji śpiew przy dźwiękach niezwykłych instrumentów (szałamaja, harfa gotycka, traverso, gaita, gajda, ud, santur) sprawił, że publiczność w sposób niespotykany w świątyniach okazywała aplauz. Utwory z różnych epok od baroku po współczesność zachwyciły nie tylko muzykologów. "Energia, którą otrzymujemy od Państwa, jest bardzo zbliżona do tej, która jest w nas" - pochwalił publiczność Kierownik Artystyczny zespołu Michael Metzler. Nie dziwiła więc prośba proboszcza parafii greckokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego Ks. Gracajna Stoicy o odwagę, by zatrzymać się choć na chwilę w tej pogoni życia, która jest naszym udziałem. Koncert transmitowany był drogą satelitarną do rozgłośni Europejskiej Unii Radiowej.

Imprezę w dniu 22 sierpnia 2003 r. w Bazylice Matki Bożej Bolesnej zaszczycił swą obecnością Metropolita Przemyski Ks. Abp Józef Michalik. Oratorium "Jafte" Carissimiego zbiegło się z czytaniami liturgii, którą żył Kościół w tym dniu. Znany z ubiegłorocznego koncertu organowego Robert Hugo z Czech, Kierownik Artystyczny zespołu Capella Regia włączył do udziału w barokowym oratorium utworzony podczas warsztatów Chór Festiwalu.

"Świętą Grą" nazwał Marcin Bornus - Szczyciński rozważania Męki Pańskiej, do których udziału zaprosiła Schola Teatru Wiejskiego Węgajty. Premiera dramatu Ludus Passionic wg rękopisu Carmina Burana odbyła się 30 marca br. w Olsztynie. Wystawiano ją również w tym roku na Korsyce i w Sardynii. Występujące w widowisku znane postacie: Jezus, Maryja, apostołowie (Piotr, Andrzej, Jan, Judasz), Maria Magdalena czy Marta przybliżają wydarzenia ewangeliczne od powołania Piotra i Andrzeja, poprzez liczne nawrócenia i uzdrowienia, aż do Ostatniej Wieczerzy poprzedzającej zbawczą Mękę i Śmierć Chrystusa. Uczestnicy podążali w procesji za wykonawcami pasji, do poszczególnych stacji w Kolegiacie pw. Bożego Ciała i na placu przykościelnym, gdzie rozgrywały się kolejne sceny ewangeliczne. Mimo, iż śpiewy odbywały się w języku łacińskim, wymowność strojów, rekwizytów i zachowań pozwalała doskonale rozpoznać poszczególne zdarzenia. Piątkowe misterium było źródłem głębokiej kontemplacji, której zwieńczeniem stało się całonocne czuwanie.

Tradycyjnie już nieszpory prawosławne odbywają się w cerkwi w Zapałowie. Działający cztery lata Ruskij Ład pod kierunkiem 30-letniego Dmitrija Władimirowicza Fountussowa podarował uczestnikom festiwalu 23 sierpnia niezwykle cenne doświadczenie tradycji prawosławia.

Na zakończenie ośmiodniowej debaty w kręgu muzyki dawnej odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Ks. Bpa Adama Szala. Motywem przewodnim homilii wygłoszonej również przez Ks. Bpa były słowa: "Panie do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego". Ponieważ każdego dnia nasza wiara jest poddawana próbom, kaznodzieja zachęcał, by pokornie stawać przed Panem i prosić: "przymnóż nam wiary". Proboszcz par. Bożego Ciała Ks. Prałat Aleksander Kustra wyraził szczególne uznanie dla kantora Roberta Pożarskiego, a także podziękował organizatorom i władzom miasta za kontynuowanie tego najważniejszego wydarzenia kulturalno - religijnego w Jarosławiu.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu", zaś współorganizatorami: Urząd Miasta Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury i Klasztor OO. Dominikanów. Imprezę zorganizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Urzędu Marszałkowskiego. Sponsorzy Festiwalu: Fundacja Współpracy Polsko - Niemieckiej, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Wspomagania Wsi, Urząd Miasta Rzeszowa, PZU Życie S.A., Dispol, Ambra S.A. Owens Illinois Polska S.A., Medycyna Praktyczna i Polmos Lublin.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30