Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-sierpień, nr 7-8 (127-128) / 2003 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 7-8 (127-128) / 2003

Po seminarium

25 kwietnia 2003 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu odbyło się Seminarium dla nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu jarosławskiego na temat "Mjr Wacław Kopisto - sylwetka Cichociemnego i Sybiraka". Seminarium zostało zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką - Filię w Jarosławiu, Burmistrza Miasta Jarosławia, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu, Podkarpacki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Przemyślu. Program Seminarium obejmował: lekcję pokazową na temat "II wojna w regionie", wystąpienia pracowników IPN w Rzeszowie, wystąpienie mgr Krystyny Ramockiej z PODN w Przemyślu, wykład dra Artura Patka z UJ w Krakowie oraz dyskusję.

Seminarium rozpoczęła lekcja pokazowa prowadzona przez p. Janusza Kołakowskiego z udziałem uczniów klasy II gimnazjum na temat "II wojna światowa w regionie". Na lekcji wykorzystane zostały teksty źródłowe dotyczące życia mieszkańców powiatu jarosławskiego pod okupacją niemiecką i radziecką. Wykorzystano m.in. wspomnienia p. Bronisława Osady, który organizował tajne nauczanie w Pruchniku w latach 1939-1944, Wincentego Krasickiego - żołnierza AK Obwód Jarosław z lat 1939-1944, Marii Różańskiej nauczycielki z Zarzecza. Lekcja przybliżyła gimnazjalistom, a także wszystkim uczestnikom Seminarium historię naszej małej Ojczyzny, tym ciekawszą, że opartą na autentycznych relacjach mieszkańców powiatu jarosławskiego. Uczniowie wykazali się aktywną postawą i dużą wiedzą historyczną. Wszystkich uczestników ujęła wzruszająca atmosfera towarzysząca lekcji. Podsumowaniem lekcji pokazowej była dyskusja poświęcona historii regionalnej w zreformowanej szkole.

Po przerwie głos zabrali młodzi naukowcy z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Rzeszowie. Mgr Piotr Chmielowiec w swoim wystąpieniu na temat "Struktury Polskiego Państwa Podziemnego na Rzeszowszczyźnie" przedstawił proces formowania się Państwa Podziemnego w pierwszych latach okupacji niemieckiej. Wystąpienie p. Piotra Chmielowca odznaczało się dużym obiektywizmem i rzetelnością w przedstawianiu tematu, który do 1989 był dyskredytowany przez oficjalną historiografię polską.

Mgr Ryszard Ziobroń swoje wystąpienie poświęcił sylwetce mjra Wacława Kopisto /1911-1993/. W niezwykle żywy sposób przedstawił sylwetkę Cichociemnego, Sybiraka - osoby, która swoim życiem zdobyła niekwestionowane uznanie, czego wyrazem było nadanie w 1994 r. jego imienia ulicy, przy której mieści się obecnie Regionalny Ośrodek TVP w Rzeszowie. Przybliżenie sylwetki mjra Kopisto, którego życie można uznać za wzorcowe, to także przedstawienie dziejów naszego narodu. Poznawanie historii poprzez przeżycia konkretnych ludzi pobudza zaangażowanie emocjonalne uczniów, ułatwiając im przyswajanie faktografii podręcznikowej.

Na uwagę zasługuje wystąpienie mgr Krystyny Ramockiej, doradcy - metodyka PODN w Przemyślu, a także nauczyciela historii w ZSO im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu na temat "Realizacja ścieżki edukacyjnej - edukacja regionalna".

Jak opracować program ścieżki "Edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie" do gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej, a także cele edukacyjne, formy pracy, etapy działania oraz aktualne przepisy prawne - to główne zagadnienia poruszone przez mgr Krystynę Ramocką. Szczególnie cenne dla nauczycieli uczestniczących w Seminarium okazały się wskazówki jak realizować program ścieżki: edukacja regionalna we współczesnej szkole.
Gościem Seminarium był dr Artur Patek pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który wygłosił wykład monograficzny pt. "Z czarnych kart niereformowalnego systemu". Dr Artur Patek w bardzo przystępnej formie przedstawił działanie systemu komunistycznego, a zwłaszcza wypaczenia komunizmu w Związku Radzieckim w latach 30-tych ubiegłego stulecia. W sposób satyryczny scharakteryzował pozostałe kraje obozu komunistycznego, uwzględniając rolę jaką pełnili poszczególni przywódcy tych krajów. Wykład podkreślił zbrodniczość systemu komunistycznego, który pobawił życia około 100 mln osób w Azji i Europie. Interesujący też był materiał faktograficzny przedstawiony przez dra Patka ukazujący sposób oddziaływania radzieckiej propagandy na obywateli ZSRR.

Na zakończenie Seminarium uczestnicy otrzymali materiały metodyczne związane z ważniejszymi wydarzeniami z historii polskich walk o niepodległość w okresie II wojny światowej, z którymi losy zetknęły głównego bohatera, mjra Kopisto.

Elżbieta Tkacz i Robert Stec
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka - Filia Jarosław
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30