Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik, nr 9 (106) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik, nr 9 (106) / 2001

Strona 5
Zreformowana szkoła

Praca pedagogiczno - wychowawcza Służebnicy Bożej Anny Jenke, na której wzoruje się spora część nauczycieli, doczekała się swego opracowania w formie programu. Redakcją zajęła się S. dr Bernadeta Lipian, której troska o kształtowanie charakteru młodego pokolenia owocuje licznymi publikacjami i pracami naukowymi. Promocja Programu Wychowawczego Anny Jenke odbyła się 15 września br. w Miejskim Ośrodku Kultury. Uroczystość poprzedzona została Mszą św. odprawioną przez 11 kapłanów w kościele św. Mikołaja bpa i św. Stanisława bpa. Przewodniczył jej ks. prof. Józef Wilk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. "Potrzeba, aby każdy pedagog i rodzic - tak jak Maryja - kontemplował Oblicze Jezusa i w konsekwencji budował w sobie wewnętrznego człowieka" - powiedział w homilii ks. dr Tadeusz Kocór - Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Mertropolitalnej w Przemyślu. Annę Jenke nazwał "siłaczką, osobą nieustępliwą, pełną Ducha, noszącą w sobie Dom". Symbolika "domu", który kojarzy się ze szczęściem, miłością, prawdą, wartościami nieprzemijającymi przewijała się w sobotnich rozważaniach. Pedagog określany był mianem "domotwórcy", czyli budowniczego takiego "domu", który jest oparty na miłości, wierności, prawdzie i wartościach, z których wyrasta człowieczeństwo.

Rozpoczynając sesję naukową wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie mgr Jerzy Malinowski zachęcał do zwrócenia uwagi na funkcję wychowawczą szkoły i porównania własnego programu wychowawczego z programem Anny Jenke. Życzył też, by "wspaniała perła jaką jest Anna Jenke, stała się wzorem dla nauczycieli Jarosławia, bo tu jest najtrudniej".

"Jakiego wychowania potrzeba w III tysiącleciu?" - to pytanie stało się mottem wykładu ks. prof. Józefa Wilka. Wychowawca jest przewodnikiem, który wskazuje drogę. Anna Jenke uczy nas, że w obecnych czasach taki autentyczny wychowawca jest nie tylko potrzebny, ale wręcz poszukiwany. "Wy nosicie idee i wartości, dlatego nie wolno wam się zagubić" - apelował do nauczycieli ks. Józef Wilk. W niezwykle ciekawym referacie ukazał potrzebę wychowania, jego fundament, wezwanie do życia w prawdzie, istotę wolności do czynienia dobra i służby oraz wyzwanie do wychowania wiernego Polsce i naszej kulturze.

Kolejny temat "Wychowanie pomiędzy szkołą a rodziną" przedstawiła prof. Barbara Kiereś z KUL-u. Modnym i preferowanym coraz bardziej nurtom antypedagogicznym i pedagogice totalitarnej przeciwstawiała pedagogikę personalistyczną opartą na świadomości, że życie osobowe jest zadane człowiekowi, a więc wymaga wysiłku społecznego i indywidualnego. Pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami są rodzice, gdyż "w rodzinie odbywa się proces rodzenia do człowieczeństwa". Drugą instytucją wychowawczą jest szkoła jako społeczność budowana na strukturze rodziny. Osoba - w rozumieniu pedagogiki personalistycznej - jest podmiotem praw, bytem suwerennym żyjącym w społeczeństwie oraz istotą religijną. W procesie wychowania nie może być rozłamu między szkołą a rodziną. Kończąc wykład prof. Barbara Kiereś powiedziała: "Program Wychowawczy Anny Jenke to cenne przypomnienie nauczycielom, czym jest klasyczne personalistyczne wychowanie".

Program Wychowawczy Anny Jenke ukazał się jako integralna część kwartalnika "Słoneczna Skała". Podaje m.in. cechy osobowości prawdziwego wychowawcy, wpływ rodziny i szkoły na rozwój wiary i patriotyzmu oraz zachęca do samowychowania młodego człowieka. Najistotniejszy rozdział dotyczący wychowania opartego na tradycjach chrześcijańskich wskazuje na prawdę o człowieku, o jego godności i szacunku, a także prawie do życia i zdrowo rozumianej wolności. Wśród płaszczyzn pedagogiki wymienia S. Bernadeta Lipian wychowanie do dobra, piękna i świętości. Swoje miejsce w programie odnajdą też rodzice i duszpasterze.

W wykładach i promocji nowego programu uczestniczyli m.in. Wicestarosta Janusz Kołakowski, Zastępca Przewodniczącego Rady Miasta Stanisław Sobocki, Wiceburmistrz Robert Wiśniewski oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu Jarosławia i okolic. Wykłady transmitowane były na antenie Radia "Ave Maria".

Zofia Krzanowska





OGŁOSZENIE


Od dnia 18. X 2001 rozpoczyna działalność Katolicka Poradnia Rodzinna przy Parafii NMP Królowej Polski przy ul. 3 Maja 12 w Jarosławiu. Mieści się ona w budynku katechetycznym obok Kuchni im. św. Brata Alberta.

Poradnia będzie służyć mieszkańcom Jarosławia i okolic. Konsultacji i porad udzielać będą doradcy rodzinni, prawnik, psycholog i kapłan.

Poświęcenie poradni odbędzie się 18 X 2001, w dniu liturgicznego wspomnienia św. Łukasza, po Mszy św. o godzinie 18°°.

Plan dyżurów:
1-szy wtorek miesiąca: 17.00 - 19.00 prawnik,
2-gi wtorek miesiąca: 17.30 - 19.00 doradca rodzinny,
3-ci wtorek miesiąca: 17.00 - 19.00 doradca rodzinny,
4-ty wtorek miesiąca: 17.00 - 19.00 prawnik,
2-gi czwartek miesiąca: 17.30-19.00 psycholog i kapłan,
3-ci czwartek miesiąca: 17.00 - 19.00 kapłan,
4-ty czwartek miesiąca: 18.00 - 20.00 doradca rodzinny.

Proboszcz Parafii NMP Królowej Polski
ks. dr Edward Chmura

Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej
Elżbieta Kluz
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30