Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik, nr 9 (106) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik, nr 9 (106) / 2001

Strona 8

Fakty, wydarzenia, rocznice

"Nibypejzaże" -


to tytuł oryginalnej wystawy fotografii Władysława Szulca, która została otwarta 18 września br. w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury. Oryginalność zdjęć polega na ogromnej spostrzegawczości autora, który we fragmentach murów, blach i rynien odkrywa niezwykłe, trójwymiarowe pejzaże. Na pokrytych patyną, uszkodzonych wilgocią, dotkniętych zrębem czasu obiektach "natura" maluje przyrodę, zamki, fortyfikacje, baszty i niemal wszystko, co wyobraźnia pozwoli zobaczyć. Otwierając wystawę Teresa Piątek - Dyrektor MOK wyraziła podziw dla Władysława Szulca, który jest nie tylko fotografem, ale też malarzem i konserwatorem witraży. "Moje ulubione motywy to: drzewo i okno. Drzewo - bo symbolizuje naturę, okno - gdyż jest miejscem, przez które oglądam świat" - wyjaśniał Władysław Szulc. Autor urodził się w Staszowie, mieszka i pracuje w Sanoku, jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. Jego prace prezentowane były na 30 wystawach zbiorowych i konkursach fotografii artystycznej. "Jest człowiekiem wrażliwym - dodała Wiesława Wideryńska - ma w swym dorobku deszcz nagród". Uprawia malarstwo: gwasz, akwarelę i pastelę. W Jarosławiu gościł już dwukrotnie prezentując akwarele i fotografie. Na otwarcie licznie przybyli jarosławscy fotograficy, przyjaciele, dziennikarze i młodzież.
Zofia Krzanowska




Z Czarnego Lądu


Wystawa państwa Zofii i Tadeusza Kupczakiewiczów otwarta 15 września br., zainaugurowała działalność kolejnej w naszym mieście galerii. Tym razem nasze kroki skierowane były na tereny mniej znane i uczęszczane, a więc do Szkoły Podstawowej Nr 9 na Łazach Kostkowskich. Mimo, że "Kolekcja sztuki ludowej Afryki i reszty świata" prezentowana była już w Galerii Rynek 6, także do "Dziewiątki" licznie przybywały osoby podziwiające twórczość pochodzącą z dość odległych krajów i kultur: Senegalu, Maroka, Zairu, Kamerunu, Chin, Japonii, Tajlandii, Francji, Hiszpanii, Włoch i Macedonii. Oryginalne serwety i bieżniki, sztućce i naczynia, szable i miecze, a także maski i nakrycia głowy - to zbiory, które przenoszą w świat magii i fantazji.
Zofia Krzanowska




Złote Gody


13 października 2001 r. Burmistrz Jan Gilowski wręczył państwu Irenie i Romanowi Zemanom z okazji Złotych Godów, medal za długoletnie pożycie małżeńskie przyznany przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego. Wcześniej, 22 września br. 50lecie małżeństwa obchodzili państwo Zdzisława i Julian Kędzior. Medal wręczał Zastępca Burmistrza Zbigniew Piskorz.




Stypendia dla uczniów


Działająca od 1992 r. Fundacja "Młodzież w potrzebie, której Prezesem jest salezjanin ks. Robert Kopczyński opierająca się na duchowości św. Jana Bosko organizuje akcje pomocy dla młodzieży zdolnej oraz osób w trudnej sytuacji materialnej. Członkiem Rady Programowej jest Senator Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz. W br. szkolnym fundacja "Młodzież w potrzebie" udzieli finansowego wsparcia 50-ciu uczniom z całej Polski, szczególnie z rejonów dotkniętych największym bezrobociem. Stypendia w wysokości 1 tys. zł, otrzyma również młodzież Ziemi Przemyskiej. Ponadto dzięki wsparciu fundacji pomoc w postaci darów rzeczowych i żywności dotarła m.in. do przedszkoli, ośrodków wychowawczych i domów dziecka z rejonu: Przemyśla, Jarosławia, Przeworska oraz Lubaczowa. Również kilkaset rodzin wielodzietnych ze wspomnianych miejscowości otrzymało paczki żywnościowe.




Sybiracy


Z okazji Dnia Sybiraka 18 września br. w kościele pw. Św. Mikołaja i św. Stanisława odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. Michał Opaliński - kapelan Związku Sybiraków, proboszcz w Starym Lublińcu. Koncelebransami byli m.in.: Ks. Dziekan Edward Chmura - proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Jarosławiu, Ks. Dziekan Józef Kiełbowicz - proboszcz z Wietlina, Ks. Prałat Marian Rajchel - Dyrektor Radia "Ave Maria", Ks. Prof. Henryk Rykała - Rektor kościoła Św. Ducha. "Patrząc wstecz, na wydarzenia sprzed 61 lat, można powiedzieć, że pomimo doznanych krzywd uchroniliśmy się od nienawiści i za to powinniśmy dziękować Opatrzności" - podkreślał w homilii Ks. Dziekan E. Chmura. Na uroczystość przybyli m.in.: Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz - Senator RP, Krzysztof Kłak - Poseł na Sejm RP, Bogdan Rzońca - Marszałek Województwa Podkarpackiego, Zbigniew Piskorz i Robert Wiśniewski - Wiceburmistrzowie Miasta Jarosławia. Nie brakło też przedstawicieli organizacji kombatanckich i społecznych, młodzieży szkół jarosławskich z pocztami sztandarowymi, Sybiraków oraz mieszkańców miasta. Przemówienie okolicznościowe wygłosiła Zofia Garczyńska Prezes Zarządu Związku Sybiraków Oddziału w Jarosławiu. Po Mszy św. Prezes Zofia Garczyńska wręczyła Odznaki Honorowe Sybiraka osobom zasłużonym dla Związku. Złożono też wiązanki kwiatów pod pomnikiem ks. Popiełuszki i przed tablicą Sybiraków umieszczoną w Golgocie Narodów XX wieku" na murze otaczającym teren klasztorny.

Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31