Strona główna » Nasze wydawnictwa » listopad, nr 12 (96) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

listopad, nr 12 (96) / 2000

Strona 13
Uroczystości w Szkole Podstawowej Nr 10

Szkoła Podstawowa nr 10 w Jarosławiu powstała w 1956 roku. Początkowo mieściła się przy ulicy 3-go Maja. Budynek ten zajmowała wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1.

Dyrektorem szkoły był śp. Marcin Kuczerowski, potem śp. Zenon Wyszatycki. W 1973 roku szkoła została przeniesiona do nowego budynku przy ulicy Słonecznej 1a, w którym mieści się do dnia dzisiejszego. Szkoła otrzymała wówczas sztandar i imię Ludowego Wojska Polskiego.

Od 1989 roku w związku ze zmianami ustrojowymi szkoła przyjęła imię Wojska Polskiego. 16 lat funkcję dyrektora sprawował śp. Zenon Wyszatycki, 6 lat p. Teresa Marcińczak, zaś od 1995 roku do dnia dzisiejszego funkcję pełni p. Wanda Czerwiec.

W ciągu swego istnienia szkoła cieszyła się dużymi osiągnięciami dydaktycznymi i sportowymi. Uczniowie zdobywali czołowe miejsca w konkursach i zawodach sportowych na szczeblu miasta, województwa i szczeblu centralnym. Prowadzona jest " Złota Księga Absolwentów", w której wpisywani są najlepsi uczniowie, laureaci konkursów przedmiotowych, wybitni sportowcy.

Atmosferę szkoły tworzyły pokolenia nauczycieli i uczniów, którzy opuścili już mury naszej szkoły, a o których ciągle pamiętamy i wspominamy. Święto Patrona szkoły to odpowiedni moment na wspomnienia, na chwilę refleksji nad przeszłością. Ona jest bazą, na której budujemy naszą przyszłość. Święto poprzedziły tradycyjnie liczne imprezy towarzyszące, takie jak: Marsz na orientację, Konkurs Wiedzy o Wojsku, Konkurs plastyczny, którego tematem było Wojsko Polskie, Zawody sportowe, Zawody wędkarskie, Turniej Szachowy.

Podsumowaniem Święta Patrona Szkoły były uroczyste apele i wieczornice poświęcone żołnierzom, którzy z ogromną determinacją walczyli i o wolność, brali odwet za śmierć najbliższych, za tortury w katowniach gestapo, za egzekucje uliczne, za lata upodleń i upokorzeń. Wieczornice zaszczycali swoją obecnością księża, przedstawiciele władz miasta, wojska i rodziców.

Od roku szkolnego 1999/2000 placówka została przekształcona w sześcioletnią szkołę podstawową, której misją jest nauczenie ucznia zdobywania wiedzy i umiejętności w ujęciu interdyscyplinarnym poprzez rozwijanie samodzielności i społecznej integracji.

Głównym zadaniem szkoły jest ukształtowanie założonej sylwetki absolwenta poprzez intelektualny rozwój duchowy, moralny, emocjonalny i fizyczny.

W ubiegłym roku szkolnym podjęta została decyzja o ufundowaniu nowego sztandaru zgodnego z nazwą szkoły. Dzięki ofiarności rodziców, uczniów i nauczycieli cel został zrealizowany i 10.XI.2000 r. tj. w dniu Święta Szkoły dokonano poświęcenia sztandaru w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla.

W tym też dniu na terenie szkoły odbyła się uroczysta akademia z udziałem władz miasta w osobach: Dyrektora Biura Senatora RP Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza p. Janusza Bochenka, Burmistrza Miasta Jarosławia p. Roberta Wiśniewskiego, Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jarosławia p. Bogdana Wołoszyna, Kierownika Zamiejscowego Oddziału Kuratorium Oświaty p. Elżbiety Ćwierz-Superson, Przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania p. Andrzeja Ćwierza, przedstawiciela Jednostki Wojskowej porucznika Ryszarda Holewińskiego, dyrektorów szkół, rodziców, nauczycieli i uczniów.

W godzinach popołudniowych odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na nowy sztandar.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10
Wanda Czerwiec



Sztandar "Dziesiątki" poświęcony


Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu, w dniu poprzedzającym Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości, otrzymała nowy sztandar, ufundowany przez rodziców, nauczycieli i młodzież. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. Prałat Andrzej Surowiec, który jednocześnie celebrował uroczystą Mszę Świętą w kościele pw. Chrystusa Króla. Zwracając się do licznie zgromadzonych dzieci, rodziców, pedagogów, delegacji szkół oraz przybyłych na tę uroczystość przedstawicieli władz miasta, kapłan nawiązując do słów Bóg, Honor, Ojczyzna widniejących na sztandarach wojskowych wyjaśnił wiernym znaczenie i treści w nich zawarte. Poświęcenie sztandaru oznacza, że bierzemy na świadka naszego ślubowania samego Boga, czyli stajemy w szczerości przy Stwórcy i taką postawę obiecujemy idąc za wartościami, jakie niesie sztandar.

W dalszej części uroczystości Dyrektor Pani Wanda Czerwiec przypomniała osiągnięcia i historię szkoły oraz związki placówki z Wojskiem. Następnie odbyło się uroczyste przekazanie poświęconego sztandaru młodzieży, oraz ślubowanie.

Na zakończenie uczniowie "Dziesiątki" wykonali specjalnie przygotowany program patriotyczny pod tytułem "A mury runą...", nawiązujący do najważniejszych wydarzeń historycznych w Polsce.

Janusz Bochenek
Radny Rady Miasta Jarosławia
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31