Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień, nr 9 (81) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień, nr 9 (81) / 1999

Strona 7

SESJA RADY MIASTA

 

6 września 1999 r. odbyła się X sesja Rady Miasta Jarosławia, w której uczestniczyło 29 radnych. Minutą ciszy radni uczcili śmierć Burmistrza Jerzego Matusza, jego żony i córki.
W trakcie obrad trwających od godz. 9:00 do godz. 12:45 podjęto 31 uchwał. Na początku jednomyślnie przyjęto uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego p. Jerzego Matusza wskutek śmierci. Również jednomyślnie Rada postanowiła nadać Złotą Odznakę "Za zasługi dla Miasta Jarosławia" p. mgr Elżbiecie Dąbrowskiej - Dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu, za długoletnią, rzetelną i sumienną pracę pedagogiczną i rozwijanie talentu muzycznego i literackiego wśród dzieci i młodzieży przez prowadzenie Towarzystwa Muzycznego, a także za osobiste zaangażowanie w budowę nowego budynku szkoły". Z inicjatywą uhonorowania p. Elżbiety Dąbrowskiej wystąpiła Rada Rodziców Szkoły Muzycznej przy poparciu kapelmistrza Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz Grupy Poetyckiej.
Przy 6 głosach wstrzymujących się podjęto 3 uchwały budżetowe. Dzięki dodatkowym dotacjom z budżetu państwa zwiększono wydatki na oświetlenie ulic i konserwację punktów oświetleniowych dróg krajowych, na utrzymanie cmentarzy i mogił wojennych, na dowożenie uczniów do szkół (9.707 zł), na zadania związane z opieką społeczną oraz na aktualizację wykazów gospodarstw i działek rolnych. Kolejne dodatkowe dochody pochodzące z likwidacji konta inwestycyjnego oraz koncesji na handel alkoholem postanowiono przeznaczyć na oświetlenie ul. Grodziszczańskiej, wypłatę należnych odszkodowań, udziały w Towarzystwie Budownictwa Społecznego, funkcjonowanie Ośrodka Pracy Pozaszkolnej, a także na wykłady i zajęcia dla uzależnionych od alkoholu i zorganizowanie I Jarosławskiego Forum Młodzieży na temat alternatyw dla zagrożeń patologią. W związku z funkcjonowaniem od 1 września br. gimnazjów publicznych, wyodrębniono rozdział 7912 umożliwiający finansowe funkcjonowanie placówek.
Jednomyślnie podjęto uchwałę w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych oraz sposobu ich rozliczania i kontroli.
Bez dyskusji i jednomyślnie przyjęto w formie uchwały informację o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 1999 r.
Również jednomyślnie przyjęte zostały dwie uchwały geodezyjne: w sprawie zbycia gruntu położonego przy ul. Danilewicza oraz nabycia nieruchomości położonej przy ul. Flisackiej.
Następnie przyjęto pakiet 14 uchwał w sprawie utworzenia środków specjalnych w szkołach podstawowych i gimnazjach, dla których organem prowadzącym jest Rada Miasta.
Rada Miasta zadecydowała także o zaciągnięciu długoterminowej pożyczki w kwocie 5 mln zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie z przeznaczeniem na finansowanie zadania inwestycyjnego pn. "Kolektor ogólnospławny W wraz z kanalizacją ulicy Pełkińskiej i Pogodnej w Jarosławiu".
W związku z prośbą Wicewojewody Podkarpackiego, Rada przy 1 głosie wstrzymującym się uchyliła uchwałę Nr 167/IX/99 z dnia 28 czerwca 1999 r. w sprawie zamiany własnościowego prawa do lokalu użytkowego Ligi Obrony Kraju na grunt stanowiący własność miasta. W swoim piśmie Wicewojewoda argumentuje: "Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego jest ograniczonym prawem rzeczowym (art. 244 § 1 k.c.). Wobec tego nie może ono być przedmiotem zamiany na prawo własności nieruchomości".
Jednomyślnie przyjęto 6 uchwał dotyczących wspólnego finansowania modernizacji lub budowy fragmentów chodników przy ulicach: Słowackiego, Kraszewskiego, Sikorskiego, 3 Maja, Jana Pawła II, Grottgera. Ulice wymienione w uchwałach nie są drogami miejskimi, w związku z czym spisane zostaną stosowne porozumienia z ich zarządcami. Udział miasta w tych zadaniach wynosi 50 - 67% kosztów.
W ramach interpelacji i wolnych wniosków Przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego radny p. Marek Jasiewicz zaprezentował korzyści stosowanego w wielu miastach monitoringu czyli obserwacji zdarzeń w danym terenie w oparciu o system telewizji przemysłowej. Centrum monitorowania znajdować się może w Urzędzie Miasta. System, o którym pisał śp. Burmistrz Jerzy Matusz, ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców i ochronę ważnych obiektów.

Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia
Janusz Szkodny

 

Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30