Strona główna » Nasze wydawnictwa » Kwiecień-Maj, nr 4-5 (186-187) / 2008 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Kwiecień-Maj, nr 4-5 (186-187) / 2008

Inspirowani Biblią
Od lewej: burmistrz Andrzej Wyczawski, wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, ks. bp Adam Szal, proboszcz kolegiaty ks. prałat Marian Bocho oraz archiprezbiter jarosławski ks. prałat Andrzej Surowiec | Fot. Zofia Krzanowska
Od lewej: burmistrz Andrzej Wyczawski, wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, ks. bp Adam Szal, proboszcz kolegiaty ks. prałat Marian Bocho oraz archiprezbiter jarosławski ks. prałat Andrzej Surowiec
Fot. Zofia Krzanowska

Jest święto Twojego Narodzenia, Męczeństwa, Zmartwychwstania, Zesłania Ducha Świętego, Wniebowzięcia Matki Bożej, Wszystkich Świętych, ale nie ma Święta Biblii. Ustanów Panie Święto Biblii - słowami Romana Brandstaettera rozpoczął ks. Marian Bocho - proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, nabożeństwo Słowa Bożego 1 kwietnia 2008 r.

W homilii ks. bp Adam Szal nawiązał do opisanego przez Angelo Comastri w książce „Gwiazdy świecą w ciemności. Historie nawróceń XX wieku" doświadczenia rosyjskiego milicjanta. Jego życie toczyło się z dala od Boga, do czasu, gdy znalazł kartkę papieru z fragmentem Ewangelii św. Łukasza. Te słowa zawładnęły mym sercem, nie potrafiłem się od nich uwolnić - wspominał milicjant. Po latach właśnie te słowa zainspirowały go do zmiany życia. Rozpoczęty w Archidiecezji Przemyskiej „Tydzień Biblijny" ma pomóc na nowo odkrywać mądrość płynącą z Pisma Świętego.

Kontemplacja Świętej Księgi przez jarosławskich artystów zaowocowała działami, które zostały zaprezentowane podczas wystawy „Inspirowani Biblią" w jarosławskiej kolegiacie. Podczas wernisażu wojewoda Mirosław Karapyta, który objął nad nim patronat honorowy, zwrócił uwagę, że mecenat Kościoła nad sztuką nie jest czymś nowym. Uznając zasługi proboszcza ks. Mariana Bocho powiedział: Wraz z renowacją fundamentów pojawiają się wartości duchowe. Wokół nowych inicjatyw gromadzi się wielu ludzi, w tym także artystów. Ks. bp Adam Szal zauważył, że Dzisiaj każdy z artystów mógłby stanąć przy swoim dziele i opowiadać o tym, co go zainspirowało i jakie przesłanie się w nim kryje. Burmistrz Andrzej Wyczawski wyraził słowa uznania zarówno dla ks. Mariana Bocho, jak i dla artysty Stanisława Lenara za zorganizowanie niezwykłej inicjatywy, a swoje przemyślenia zakończył słowami Cypriana Kamila Norwida: Bo nie jest światło, by pod korcem stało, ani sól ziemi do przypraw kuchennych, bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało.

Kolejna uczta duchowa wtorkowego popołudnia to koncert Zespołu Instrumentów Dawnych „Narol Baroque" pod kierunkiem Władysława Kłosiewicza. Muzycy, na barokowych instrumentach, wykonali kameralne, XVII-wieczne utwory Adama Jarzębskiego. Koncert przeplatany był tekstami z pierwszego przewodnika po Warszawie „Gościniec albo krótkie opisanie Warszawy" (również autorstwa Adama Jarzębskiego), które recytował aktor Stefan Szmidt.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31