Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-wrzesień, nr 7-9 (165-167) / 2006 » Publicystyka
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-wrzesień, nr 7-9 (165-167) / 2006

Czy jest szansa na powstanie w Jarosławiu oddziałów zamiejscowych Akademii Górniczo-Hutniczej ?

Rozmowa Burmistrza Miasta Janusza Dąbrowskiego z Prorektorem Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie prof. Tadeuszem Słomką przeprowadzona dnia 7.09.2006 r. na okoliczność podpisania umowy o współpracy pomiędzy Uczelnią, a Gminą Miejską Jarosław.

 

Burmistrz Miasta: Panie Profesorze proszę omówić temat porozumienia między Gminą Miejską, a Akademią Górniczo - Hutniczą, perspektyw rozwoju miasta i uczelni oraz dalszej współpracy.

Prof. Tadeusz Słomka: Niezmiernie cieszy mnie, że udało nam się podpisać umowę między Akademią Górniczo - Hutniczą, a władzami Miasta Jarosławia. Myślę, że to szczególna zasługa Pana Panie Burmistrzu - absolwenta Akademii Górniczo - Hutniczej. Pragnę podkreślić, że znakomicie układają się stosunki między miastem i uczelnią, w związku z tym planujemy podjąć wszechstronną współpracę. Bardzo się cieszę, że Pan Burmistrz mocno zabiega o to, aby ta oferta kształcenia dla Jarosławia i całego rejonu była jak najszersza. Chcielibyśmy wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Jarosławiu prowadzić edukację na poziomie wyższym zawodowym tj. licencjackim czy inżynierskim, ale też w naszych planach jest utworzenie zamiejscowego ośrodka dydaktycznego w celu kształcenia na poziomie magisterskim, a sądzę, że w niedługim czasie też miejscowe środowisko kształcić będzie także na poziomie doktorskim. Zapewne w tak dużym ośrodku jak Jarosław byłoby wielu chętnych do odbywania studiów doktoranckich w zamiejscowym ośrodku dydaktycznym.

Mamy oczywiście także inne pomysły związane z walorami turystycznymi Jarosławia i okolic. Chciałbym podkreślić, że Pan Burmistrz jest jednym z inicjatorów czasopisma "Geoturystyka" - promującego turystykę geologiczną, ale oczywiście także szeroko rozumianą turystykę. Na rynku wydawniczym bardzo dobrze rozwija się tego typu czasopismo. Jak dzisiaj rektor Tajduś podkreślał będziemy myśleć także o innych formach współpracy między AGH, a władzami Miasta Jarosławia.

BM: Wiem, że Pan zna Jarosław, był tu wielokrotnie, także w czasie służby wojskowej. Czy mógłby Pan porównać miasto sprzed lat, kilku miesięcy i dzisiaj. Dla młodszych czytelników interesujące będzie na pewno jak tutaj było kiedyś. Doświadczenie życiowe pozwala oceniać rzeczy z pewnej perspektywy.

Prof.: Niezmiernie mnie cieszy rozwój tego miasta. Muszę przyznać, że zawsze byłem pod urokiem pięknego Jarosławia, choć pierwsze moje kontakty miały charakter dość szczególny; mianowicie w latach 60 -tych i 70 - tych przebywałem tu na szkoleniach wojskowych. Z tego okresu pamiętam oczywiście piękne, choć zaniedbane miasto. Podczas poprzedniego pobytu w Jarosławiu zorientowałem się, że w miejscu mojej służby wojskowej znajdują sie budynki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Wracając wspomnieniami do tamtych lat znalazłem budynek, w którym spałem - teraz mieści się w nim sala wykładowa.

Jestem zaskoczony także czystością miasta. Od ostatniego pobytu tj. trzech miesięcy zauważyłem duże zmiany np. w centrum miasta. Ulice, które wtedy były w remoncie dzisiaj pokryte są stylową kostką kamienną, co szczególnie mnie cieszy jako geologa. Tendencja taka widoczna jest w wielu krajach świata.

Myślę, że Jarosław ma szansę stawać się coraz piekniejszym miastem, tkwi w nim ogromny potencjał; jego walory właściwie eksponowane mogą przyciągać wielu turystów, studentów oraz inwestorów. O jego świetności świadczą bogate zabytki, wspaniali mieszkańcy, zdolna młodzież i otwarte na współpracę władze miasta.

BM: Serdecznie dziękuję za tę rozmowę. Wyrażam nadzieję na kolejne spotkania przy okazji prac nad tworzeniem i prowadzeniem kształcenia na poziomie magisterskim i doktoranckim.

Prof.: W październiku planujemy szereg spotkań w celu promocji kształcenia na wyższych stopniach naukowych właśnie w AGH, a w przyszłości w zamiejscowym ośrodku dydaktycznym w Jarosławiu. Wiem, że moi współpracownicy z przyjemnością do Jarosławia przyjadą.

Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30