Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-wrzesień, nr 7-9 (165-167) / 2006 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-wrzesień, nr 7-9 (165-167) / 2006

Muzyka Dawna
Na zdjęciu Joseph Malovany - kantor Piątej Alei w Nowym Jorku na koncercie w Jarosławiu. | Fot. Krzysztof Peszko
Na zdjęciu Joseph Malovany - kantor Piątej Alei w Nowym Jorku na koncercie w Jarosławiu.
Fot. Krzysztof Peszko

Liturgia greckokatolicka w konkatedrze pw. Przemienienia Pańskiego, której przewodniczył ks. abp Jan Martyniak 20 sierpnia 2006 r. rozpoczęła XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

Dla Jarosławia i wiernych obrządku wschodniego był to dzień szczególny, gdyż obchodzono 10. rocznicę koronacji cudownej Ikony Matki Bożej Bramy Miłosierdzia. "W Bogu jest korzeń świata, bo przecież świat swoją pieśnią, swoim istnieniem sławi Boga... Cały świat jest obliczem Boga, śpiew tego świata jest pieśnią korzeni i odnosi się do Boga Stwórcy.... Człowiek się przemienia w lepszego, bardziej doskonałego i - nie bójmy się tego słowa - świętego. W tym nam pomaga ten śpiew naszych korzeni. Dobrze, że w Jarosławiu to się odbywa, Ta tradycja śpiewu kościelnego, cerkiewnego, religijnego jest bardzo głęboka, pomaga człowiekowi przeżywać sacrum" - mówił metropolita przemysko - warszawski. Śpiewy liturgiczne wykonał działający od 15 lat we Lwowie Chór Osanna.

Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał Burmistrz Janusz Dąbrowski.

W poniedziałek 21 sierpnia uczestniczyliśmy w recitalu na flecie poprzecznym Norberta Rodenkirchena z Niemiec. "Zapraszamy wybitnych instrumentalistów, którzy nie grają typowej muzyki, ale śpiewają na swoich instrumentach. Dzisiejszego gościa zawsze inspiruje przestrzeń. Tym razem jest to kościół oo. Reformatów" - mówił Dyrektor Artystyczny Festiwalu Marcin Bornus - Szczyciński. Trzykrotne bisy wyrażały wdzięczność i zachwyt dla znanego już w Jarosławiu artysty, który wcześniej występował z zespołem Sequentia. Muzyk podarował też niespodziankę, którą była gra na kości łabędzia.

Rezultatem poszukiwań, wzajemnych inspiracji oraz współpracy śpiewaków tradycyjnych z muzykami zawodowymi z Włoch był inscenizowany koncert, który odbył się w bazylice Matki Bożej Bolesnej 22 sierpnia br. Dla zobrazowania życia Chrystusa artyści pod dyrekcją Stefano Albarello wybrali franciszkańskie laudy z XIII w.

Kolejny dzień festiwalowy upłynął na słuchaniu hymnów na święto Zaśnięcia Bogurodzicy w wykonaniu chóru bizantyjskiego Tropos w kolegiacie jarosławskiej pw. Bożego Ciała.

Po raz pierwszy w Jarosławiu wystąpił Joseph Malovany - kantor Piątej Alei w Nowym Jorku. Koncert muzyki liturgicznej odbył się w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. "Jarosław może być dumny, że organizuje Festiwal Muzyki Dawnej, tym bardziej teraz, gdy prezentowano tu muzykę żydowską. Gdy wykonywałem utwory, publiczność śpiewała razem ze mną, mimo, że nie znała słów" - mówił "Pavarotti synagogi" w rozmowie z Burmistrzem Januszem Dąbrowskim.

"Prowadziłem warsztaty dla ok. 100 słuchaczy, podczas których nauczyłem ich pięknej melodii, czegoś w rodzaju hymnu żydowskiego czy nawet modlitwy. Wszyscy zaśpiewali poprawnie. Mogę powiedzieć, że Jarosław to najbardziej muzykalne miasto w Polsce" - dodał.

W piątek, 25 sierpnia w Opactwie SS. Benedyktynek Bractwo Śpiewacze z Andavias w Hiszpanii wykonało Mszę Mozarabską, która ma gregoriańskie pochodzenie.

Na zakończenie prezentowana była muzyka polskiej reformacji. Wystąpili: Cantus Polonicus, Harmonologia pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa oraz Chór Festiwalowy przygotowany przez Marka Pilcha.

Tegoroczne muzykowanie zakończyła uroczysta Gregoriańska Msza Pontyfikalna pod przewodnictwem ks. infułata Stanisława Zygarowicza w Archikatedrze Przemyskiej. Kantorzy pod kierunkiem Roberta Pożarskiego wykonali łacińskie części stałe.

Tradycją festiwalowych spotkań są także codzienne nabożeństwa, Msze św., warsztaty i biesiady do późnych godzin nocnych przy dźwiękach muzyki dawnej.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31