Strona główna » Nasze wydawnictwa » Maj, nr 5 (199) / 2009 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Maj, nr 5 (199) / 2009

Malarstwo i szkice w galeriach MOK

W ostatnim czasie w Miejskim Ośrodku Kultury prezentowane były wystawy przedstawiające zarówno twórczość uznanych już artystów, jak i utalentowanych adeptów sztuki. Warto odnotować przynajmniej trzy.

Eksponowana w dniach 20-29 kwietnia br. w Małej Galerii wystawa przeglądowa pt. „Woda”, zawierająca prace członków Krakowskiego Klubu Fotograficznego, okazała się prawdziwym wiosennym powiewem świeżości. Żywioł jaki był tematem przewodnim - WODA okazał się świetną inspiracją do różnorodnych wariacji fotograficznych prezentowanych na wystawie. Do Jarosławia trafiła za pośrednictwem Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Komisarzem wystawy była Zofia Kolasa.

„Chwila, moment, szkic” - ta wystawa rysunku studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie z pracowni prof. Allana Rzepki miała miejsce w Galerii Rynek 6 w dniach 7-15 maja br. Ekspozycja trafiła do Jarosławia dzięki p. Jackowi Kieferlingowi (bratu zmarłego wybitnego artysty Edwarda Kieferlinga). Profesor Rzepka nie mógł osobiście przybyć na wernisaż, jednak wziął w nim udział jego asystent Rafał Pytel wraz z grupą wystawiających swoje prace studentów. Na wystawę złożyły się prace, które wykonali: Dagny Dobrowolska, Urszula Dyląg, Katarzyna Kasperkowicz, Katarzyna Korn, Agnieszka Opalińska, Magdalena Puzon, Joanna Sawicka, Monika Wroniak, Grzegorz Bajorek, Maciej Fricze, Kazimierz Jaroń, Franek Polański. Komisarzem wystawy była Anna Sroka, instruktor MOK.

Największym zainteresowaniem cieszyła się wszakże wystawa malarstwa pt. „Galicja. Raj utracony”, autorstwa Leszka Kuchniaka, uznanego artysty, absolwenta jarosławskiego PLSP, którą można było oglądać 19-29 maja w Galerii Rynek 6.
Autor urodził się w 1951 r. w Żarach. Po ukończeniu PLSP podjął studia na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Dyplom obronił w pracowni prof. J. Bandury, następnie studiował scenogra- fię u prof. A. Majewskiego.
Ma w swoim dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. w 1990 r. - Holandia, w 1995 - USA oraz udział w 76 wystawach zbiorowych (rzeźba, malarstwo, rysunek). Stworzył wiele realizacji scenograficznych w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Uprawia rzeźbę, malarstwo, rysunek i scenografię. Zajmuje się pracą pedagogiczną w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na wystawach krajowych i zagranicznych. W wernisażu wystawy artysty wzięło udział liczne grono jego znajomych, przyjaciół artystów i miłośników sztuki, w tym m.in.: Krzysztof Krzych, Elżbieta Śliwińska, Henryk Cebula, Stanisław Sobczyk, członkowie Klubu Plastyka i Klubu Fotograficznego „ATEST” z Miejskiego Ośrodka Kultury, doc. dr Stanisław Sobocki i in.
Komisarzem wystawy była Marzena Stęc.

Andrzej Zgryźniak
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31