Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj-czerwiec, nr 5-6 (163-164) / 2006

Sacrum w literaturze

31 marca br. w Jarosławiu odbył się finał VII Wojewódzkiego Konkursu "Sacrum w literaturze". Organizatorem Konkursu jest Prywatne Gimnazjum ss. Niepokalanek oraz Urząd Miasta Jarosławia. Patronat honorowy nad imprezą objął Biskup Adam Szal, Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski.

Z uwagi na spore zainteresowanie gimnazjalistów, od ubiegłego roku wprowadzono do konkursu, poza kategorią recytacji, także plastyczną, która cieszy się powodzeniem.

RECYTACJA
Tegoroczne eliminacje przebiegały dwuetapowo, ze szkół gimnazjalnych na Podkarpaciu wyłoniono dwudziestu najlepszych uczniów i 4 marca br. podczas I etapu prezentowali swoje umiejętności przed komisją. Do finału 31 marca br. zakwalifikowano 10 osób i to one właśnie walczyły o zwycięstwo w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu.

Uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego i wyłonienie zwycięzców w kat. recytatorów rozpoczęto Mszą św. pod przewodnictwem JE ks. bpa Adama Szala. "Żywię nadzieję, że miłość do literatury pozwoli wam pokonać bylejakość dzisiejszej kultury, w której seriale wypierają wszystko, co wartościowe" - powiedział podczas homilii ks. Zbigniew Suchy.

Aktor Teatru Polskiego w Warszawie Janusz Zakrzeński przewodniczył komisji konkursowej razem z ks. Zbigniewem Suchym - red.Rozgłośni Radia Archidiecezji Przemyskiej Fara oraz red. nacz. przemyskiej edycji katolickiego tygodnika "Niedziela" i Małgorzatą Ćwioro - studentką teatrologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pan Janusz Zakrzeński od czterech lat przewodniczy komisji konkursowej, od lat związany jest serdeczną przyjaźnią z zakonem ss. niepokalanek.

Przed ogłoszeniem werdyktu uczniowie Prywatnego Gimnazjum ss. niepokalanek zaprezentowali spektakl pt. "Nieść nadzieję". Wpleciona we współczesność historia zbawienia oddaje w bardzo wymowny sposób prawdę o grzechu człowieka i Miłosierdziu Boga. Sztuka zrobiła na Januszu Zakrzeńskim duże wrażenie, podziwiał grę aktorską i wymowę całego spektaklu. "Jestem szczęśliwy, że po raz trzeci mogę gościć tutaj i powinniście być dumni, ze swojej szkoły. Bez pruderii powtarzam, że wyrastacie na elitę intelektualną Polski" - takie słowa uznania skierował tuż po przedstawieniu do uczniów i nauczycieli szkoły.

Werdyktem jury zwycięzcą konkursu w kat. recytacji została Katarzyna Krucan z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu, II miejsce zajęła Katarzyna Pieniążek z Gimnazjum w Nowej Sarzynie, a dwa równorzędne III miejsca przyznano Annie Musiał z Gimnazjum w Nowej Wsi oraz Michałowi Krucanowi z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu. Wyróżniono Marię Ocalewicz z Zespołu Szkół w Pawłosiowie oraz Karolinę Jadwigę Stęchły - Zdziech z Gimnazjum w Nowej Sarzynie.

Spośród autorów wybranych przez recytatorów najczęściej wybierano ks. Jana Twardowskiego i Annę Kamieńską.

Konkurs stał się też okazją do wspomnienia o Janie Pawle II, którego wszyscy kochają; czas rozstrzygnięcia eliminacji przypadł na ogólnomiejskie obchody rocznicy śmierci Papieża. Janusz Zakrzeński wrócił pamięcią do czasów, gdy Karol Wojtyła chodził do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, na sztuki, w których grał aktor. "Miałem to szczęście..." - z nostalgią wspominał aktor.

 

PRACE PLASTYCZNE

Prace w konkursie plastycznym "Sacrum w literaturze" wykonane były bardzo różnymi technikami, udział w nim wzięło aż 128 gimnazjalistów z 34 szkół podkarpackich. Komisja w składzie: Stanisław Lenar - przewodniczący, Agata Woźniak - Niemkiewicz, Marzena Stęc oceniła wszystkie prace przyznając pięć równorzędnych nagród następującym osobom: Marcelinie Kilian z PG im. Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim za pracę "Droga do zbawienia", Jadwidze Rzepka z PG im. Królowej Jadwigi w Widełce za pracę "Bogu Stwórcy", Monice Szewczyk z Gimnazjum w Domaradzu za pracę "Twoja droga", Katarzynie Trojnar z Niepublicznego Gimnazjum im. F. Magrysia w Handzlówce za pracę "Maryjo Królowo Polski", Wiktorowi Jasiewiczowi z Prywatnego Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu za prace "Pasja", "Pasja II", "Zmartwychwstanie".

Na wyróżnienie zasłużyli: Jadwiga Bartman z PG w Kraczkowej, Ewa Lizak z Gimnazjum w Giedlarowej, Katarzyna Markowska z PG nr 1 w Jarosławiu, Bernadeta Mazur z PG nr 1 w Jarosławiu, Małgorzata Stysiał z PG w Drohojowie, Izabela Tokarz z Gimnazjum w Giedlarowej, Sabina Turek z PG w Drohojowie, Agnieszka Wanic z Gimnazjum w Domaradzu, Agata Wisz z ZS nr 1 w Stobiernej, Barbara Wołoszyn z PG nr 2 w Rzeszowie.

Jak przekonywał artysta Stanisław Lenar uczniowie z zapałem podchodzili do swoich prac, wkładali bardzo dużo serca w ich powstanie. "Cieszę się, że przez dwa lata tak pięknie rozwija się ten konkurs (kat. plastyczna - przyp. aut.), najbardziej cenię sobie prace zrobione z potrzeby serca, a te właśnie takie są" - powiedział po ogłoszeniu wyników.

Iwona Międlar
Trupa teatralna gimnazjum ss. niepokalanek spektaklem 'Nieść nadzieję' zachwyciła Janusza Zakrzeńskiego. | Fot. Iwona Międlar
Trupa teatralna gimnazjum ss. niepokalanek spektaklem 'Nieść nadzieję' zachwyciła Janusza Zakrzeńskiego.
Fot. Iwona Międlar
Laureaci konkursu w kat. plastycznej z aktorem Januszem Zakrzeńskim i przew. jury Stanisławem Lenarem. | Fot. Iwona Międlar
Laureaci konkursu w kat. plastycznej z aktorem Januszem Zakrzeńskim i przew. jury Stanisławem Lenarem.
Fot. Iwona Międlar
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31