Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Teatry na dziedzińcu

Teatr uliczny to specyficzny rodzaj sztuki. W Jarosławiu Miejski Ośrodek Kultury organizuje Przegląd Teatrów Amatorskich NA DZIEDZIŃCU. Impreza budzi szerokie zainteresowanie wśród grup teatralnych, ale także u jarosławskiej publiczności. Sceną dla przeglądu jest dziedziniec kamienicy Rynek 6. Jak wszyscy potwierdzają, lepszego miejsca na taką formę sztuki nie ma!
Fot. Krzysztof Mruk

II jarosławski Przegląd Teatrów Amatorskich „Na dziedzińcu..." już za nami - a szkoda. Te trzy dni pełne wrażeń, emocji i spotkań minęły niepostrzeżenie. Na jarosławski dziedziniec zjechały teatry z Polski południowo wschodniej (w sumie dziewięć teatrów) dając dwanaście inscenizacji. Festiwal rozpoczął się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury Festiwal. Jako gospodarz imprezy otworzyła go dyrektorka MOK Teresa Piątek; odczytano również listy gratulacyjne od wojewody podkarpackiego i dyrektora WDK, z którego też przyjechała na jarosławski przegląd delegacja. A drugiego dnia spektakle uważnie oglądała naczelnik Wydziału Kultury Turystyki i Promocji Jarosławia Joanna Mordarska.

Jarosławski Przegląd teatralny to impreza przede wszystkim skierowana do ludzi, którzy doceniają żywy teatr i wszystko to, co takowy w sobie niesie. Nieprzypadkowo spotkały się tu ze sobą teatry o różnym przedziale wiekowym, tematyce inscenizacji czy środków wyrazu, jakimi teatry operują. Każdy z widzów mógł tu coś znaleźć dla siebie - od teatru podnoszącego ważne i trudne tematy przez inscenizacje młodzieżowe, plastyczne po spektakle pełne humoru i ważkiej zabawy (choć na pewno nie kabaretu).

Przestrzeń sceniczna, jaką gospodarze przeglądu oferują teatrom, jest trudna i stanowi spore wyzwanie. Teatry mierzą się z plenerem, co często wnosi w ich spektakle nowe jakości lub odrzuca je od niej. Wszystko jednak mieści się w granicach wzajemnej życzliwości i zrozumienia, bo aktorzy oglądają się nawzajem. Publiczność jarosławska doceniła zmagania z przestrzenią, gromkimi brawami. Zresztą scena na dziedzińcu Urzędu Miasta przy kamienicy Rynek 6 jest bardzo dobrym miejscem na wystawianie sztuki. Kameralne miejsce, świetnie wpływa na odbiór. Kto chciał trafić na „teatralny dziedziniec", ten trafił, bo teatr nie lubi igrzysk i chleba, a wymaga uwagi i wrażliwości widza. Skarżyć się na frekwencję nie możemy - publiczność na przeglądzie dopisała.

Niewątpliwie na przeglądzie dużym wydarzeniem były warsztaty prowadzone przez Bogdana Renczyńskiego - byłego aktora teatru CRICOT2, obecnie pracujący w krakowskiej Cricotece.Aktor zachęcał swoich słuchaczy do poszukiwań Kantora w swojej pracy twórczej ponieważ jego zdaniem teatr Kantora był najlepszym teatrem „amatorskim" na świecie. Amator czyli miłośnik, entuzjasta ten kto wie czego chce i jest oddany sprawie. Tak też kończę i zapraszam wszystkich chętnych na III Jarosławski Przegląd Teatrów Amatorskich  „Na dziedzińcu..."  już niedługo... to tylko rok.

 

 

 

Paweł Sroka
Publikacja: Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(19.09.2012 | aktualizacja 19.09.2012 09:16)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31