Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik, nr 10 (156) / 2005 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik, nr 10 (156) / 2005

Cieszymy się ze wspólnego tworzenia historii ...
Spotkanie uczniów Gimnazjum Herkenrath z niemieckiego Garbisch Gladbach i jarosławskiego Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek z Burmistrzem Miasta Januszem Dąbrowskim w dniu 19 września br. | Fot. Iwona Międlar
Spotkanie uczniów Gimnazjum Herkenrath z niemieckiego Garbisch Gladbach i jarosławskiego Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek z Burmistrzem Miasta Januszem Dąbrowskim w dniu 19 września br.
Fot. Iwona Międlar

Takie zdanie wypowiedział pan Paul Blazek - dyrektor publicznego Gimnazjum Herkenrath w niemieckim mieście Bergisch Gladbach (miasto położone w Nadrenii - Północnej Westfalii, niedaleko Kolonii), który razem z dyrektor Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu siostrą Różą - Justyną Romanik i uczniami obu szkół przebywali z wizytą u Burmistrza Miasta Janusza Dąbrowskiego 19.09.2005 r. Burmistrz przedstawił uczniom prezentację multimedialną o Jarosławiu, a rozmowy dotyczyły m.in. różnic w systemach szkolnictwa pomiędzy naszymi krajami.

Wizyta gości z Niemiec jest stałym, bo już od pięciu lat podtrzymywanym, zwyczajem przyjaźni szkolnej obydwu gimnazjów. Niemieckie Publiczne Gimnazjum Herkenrath i Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek współpracują razem od 2000 r. Wzajemny kontakt zainicjowała strona polska - siostra Zita - Zofia Gałuszka, pracująca w szkole. Tym razem do Jarosławia z grupą kilkudziesięciu uczniów przyjechali Paul Blazek - dyrektor gimnazjum oraz naucz. Verena Eickhoff. Istotną informacją jest fakt, iż uczniowie z Niemiec są różnych wyznań, a cześć z nich jest nawet bezwyznaniowa. Wspólne spotkania na płaszczyźnie wiary mają wymiar ekumeniczny. Podczas pobytu w Jarosławiu uczniowie niemieccy mieszkają w szkole, a przez weekend są goszczeni przez polskie rodziny. Niemcy biorą czynny udział w zajęciach szkolnych, prowadzą lekcje języka niemieckiego, organizowane mają wycieczki do Krakowa, Oświęcimia - gdzie zawsze na zakończenie zwiedzania Obozu odbywa się nabożeństwo pojednania z modlitwą o pokój, Sanktuarium w Łagiewnikach, Sandomierz, Przemyśl - tutaj zwiedzają forty, cmentarz niemiecki, odlewnię dzwonów. Kontakty są bardzo bogate, uczniowie z Jarosławia pięciokrotnie odwiedzali przyjaciół w Bergisch Gladbach. Rokrocznie uczniowie z Jarosławia odwiedzają także kolegów w Niemczech. Przez cały pobyt mieszkają u zaprzyjaźnionych rodzin, podobnie uczestniczą w zajęciach niemieckiego gimnazjum. Wycieczki do Kolonii, Düseldorfu, Frankfurtu n/Renem, Eltz, zamków nad Renem cieszą się ogromnym powodzeniem. Tradycją jest składanie wizyty burmistrzom Bergisch Gladbach. Na zakończenie wizyty Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski wręczył uczestnikom spotkania upominki.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31