Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień, nr 9 (129) / 2003 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień, nr 9 (129) / 2003

Goście z Jarosławia w Dingelstädt na obchodach święta miasta

W połowie sierpnia 2003 r. miasto Dingelstädt obchodziło po raz trzeci swoje święto, które w tym roku przygotowały stowarzyszenia i organizacje miejskie. W gwarze ludowej określa się go również mianem "Breikuchenfest", co oznacza "święto ciasta".

Skąd takie określenie? Otóż mieszkańcy Dingelstädt znani byli w całym regionie ze zwyczaju częstowania wszystkich gości i pielgrzymów przybywających do miasta smacznym ciastem z grubą warstwą bitej śmietany. Ponieważ każda miejscowość w tym regionie ma swój przydomek, mieszkańców Dingelstädt nazwano również "Breikuchen".

Jesienią ubiegłego roku, w Dniu Święta Niepodległości podczas nieoficjalnego pobytu w Jarosławiu delegacji z Niemiec powstał pomysł zaproszenia do Dingelstädt zespołu Państwowego Ogniska Baletowego. Pomysł ten spotkał się z całkowitą aprobatą organizatorów święta miasta, zwłaszcza, że mieliśmy na uwadze fakt, iż budowa trwałego partnerstwa między naszymi miastami powinna opierać się na aktywnych wzajemnych kontaktach i wymianie kulturalnej między poszczególnymi stowarzyszeniami. Realizując tę myśl, organizatorzy, na czele z radnym p. Franzem Weberem i jego żoną oraz kierownikiem chóru miejskiego p. Theo Knauthem nawiązali kontakt z dyrektorką Ogniska Baletowego p. Marią Kus. Utrzymanie stałej łączności między organizatorami i Ogniskiem Baletowym zawdzięczamy życzliwej pomocy tłumaczki p. Marty Ulmy.

Stowarzyszenia miejskie z radością przyjęły wiadomość potwierdzającą udział zespołu w uroczystościach święta miasta Dingelstädt. W dniu 15 sierpnia mieszkańcy miasta powitali swoich gości, którzy przybywając tu z dalekiego Jarosławia pokonali odległość 1100 km.

Zespół był tu oczekiwany z wielkim zainteresowaniem, ale występ młodych tancerzy znacznie przekroczył nasze wyobrażenia. Już w pierwszym dniu pobytu odbył się piękny koncert w auli tutejszego gimnazjum. Młode tancerki i tancerze wykonali z wielkim temperamentem, w przepięknych strojach ludowych tańce folklorystyczne ze swojej ojczyzny, prezentując wysoki poziom umiejętności choreograficznych. Następnego dnia zespół wystąpił w parku zdrojowym miasta Heiligenstadt i również tam zdobył wielkie uznanie. Niezapomnianym przeżyciem dla uczestników głównej Mszy św. odprawionej na placu przed kościołem św. Gertrudy było uroczyste wykonanie polskiego poloneza na zakończenie nabożeństwa. Po południu goście, którzy przybyli do Dingelstädt z wielu pobliskich miejscowości mogli jeszcze raz podziwiać umiejętności młodych tancerzy z Jarosławia.

W poniedziałkowy ranek mieszkańcy Dingelstädt ze wzruszeniem żegnali swoich polskich gości, życząc im szczęśliwego powrotu do domu.

Pozostało wiele miłych wspomnień i fotografii oraz życzenie, aby jarosławski zespół taneczny mógł kiedyś znów zatańczyć na naszych scenach. Byli to naprawdę bardzo mili goście, podbili serca mieszkańców naszego miasta.

Szczerze gratulujemy naszym Przyjaciołom z Jarosławia posiadania tak wspaniałej, utalentowanej młodzieży, z której miasto może być naprawdę dumne. Ich obecność na obchodach naszego święta potwierdziła, że najlepszą drogą we wzajemnym zbliżeniu między narodami jest porozumienie poprzez sztukę, muzykę i taniec.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim gościom z Jarosławia za piękne chwile, za trud długiej podróży i radość tańca, którą nam ofiarowali.

Pozdrawiamy i do zobaczenia!

Theo Knauth (tłum. Marta Ulma)
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30