Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj, nr 4 (101) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj, nr 4 (101) / 2001

Strona 14
Burmistrz Jan Gilowski rozmawiał z przedstawicielami Ukrainy i organizatorami sympozjum na temat rozpoczęcia współpracy partnerskiej z miastem położonym w Eurogionie Karpaty.
Burmistrz Jan Gilowski rozmawiał z przedstawicielami Ukrainy i organizatorami sympozjum na temat rozpoczęcia współpracy partnerskiej z miastem położonym w Eurogionie Karpaty.
W ramach XVII Krakowskich Targów Budownictwa "Wiosna 2001", które odbywały się w dniach 19 - 22 kwietnia 2001 r. na terenie Centrum Targowego Chemobudowa Kraków S.A. po raz pierwszy zorganizowane zostały Dni Ukrainy. Instytut Integracji Europejskiej - pomysłodawca imprezy do uczestnictwa zaprosił przedsiębiorców, architektów, rektorów, ekspertów, burmistrzów i prezydentów miast z Polski i Ukrainy.
W seminarium inauguracyjnym 19.04. uczestniczył też Burmistrz Miasta Jarosławia Jan Gilowski. Spotkanie prowadziła p. Grażyna Dzwonkowska - wiceprezes Instytutu. Borys Sapożnikow - wiceprezydent Nowowołyńska na bazie własnych doświadczeń zaprezentował zasady regulujące działalność gospodarczą w strefach ulgowego inwestowania. Nowowołyńsk - to miasto ok. 60-tysięczne położone w zachodniej części Ukrainy, które powstało dzięki rozwojowi górnictwa węgla kamiennego. Obecnie w związku z likwidacją większości kopalń, nastąpił wzrost bezrobocia, dlatego samorząd miasta poszukuje partnerów do współpracy, realizacji nowych inwestycji i tworzenia innowacyjnych technologii przemysłowych. Aby przyciągnąć inwestorów wprowadzono m.in. 5-letnie zwolnienia od podatku.
Oferty współpracy z jednym z najstarszych miast na Wołyniu - Łuckiem prezentował prezydent Anton Krywicki. W mieście ponad 200-tysięcznym rozwinął się przemysł samochodowy, chemiczny, budowlany, spożywczy. Prezydent ukazywał atrakcje i zalety nawiązania współpracy, podzielił się też doświadczeniem z organizowania różnego rodzaju targów, spotkań i sympozjów mających na celu zmniejszanie barier nie tylko między przedsiębiorcami, ale też między politykami. Stoisko nr 33 w pawilonie F oblegane było przez zainteresowanych współpracą biznesmenów i samorządowców. Eksperci udzielali porad prawnych i ekonomicznych. W dyskusji pojawiały się pytania m.in. o warunki jakie należy spełnić przy ubieganiu się o certyfikacje. Przedsiębiorcy wykazywali zainteresowanie cenami reklam w telewizji ukraińskiej i sygnalizowali zjawisko pojawiania się na rynku ukraińskim towarów polskiej produkcji w tzw. szarej strefie.
Zofia Krzanowska



Jaroslaw na Targach Turystycznych


W dniach 5 - 8 kwietnia 2001 r. nasze miasto wraz z partnerskim miastem Michalovce na Słowacji prezentowało walory krajoznawcze podczas VIII Międzynarodowych Targów Turystyki, Sprzętu Turystycznego i Sportowego "Glob 2001" w Katowicach. Wśród ponad 200 wystawców byli przedstawiciele Włoch, Francji, Austrii, Niemiec, Czech, Chorwacji, Słowacji i Hiszpanii. Najwięcej stoisk zarezerwowały biura podróży oraz urzędy miasta promujące regiony turystyczne, a także atrakcyjne obiekty zabytkowe i współczesne poprzez mapy, foldery, albumy, zdjęcia i gadżety. W katalogu wystawy zamieszczona została obszerna informacja o naszym mieście - położeniu, ofertach gospodarczych i imprezach kulturalnych. Odwiedzający stoisko z radością wspominali lata pobytu w naszym mieście wykazując wiedzę o prowadzonych działaniach renowacyjnych. Ci, którzy odwiedzili Jarosław po wielu latach nieobecności, sygnalizowali pozytywne zmiany, jak np. odnowienie b. Opactwa Benedyktynek, cerkwi konkatedralnej czy budowa nowych świątyń.
Było też kilka uwag: np. brak restauracji na Rynku, konieczność zorganizowania punktu informacyjnego i krótkich opisów na obiektach historycznych. Wymiana doświadczeń i nawiązane kontakty będą pomocne w realizowaniu "Strategii rozwoju miasta".
Zofia Krzanowska



Ulica Jarosławska


Trwająca od 1998 r. współpraca partnerska Jarosławia z Michalovcami zaowocowała nadaniem nazwy "Jarosławska" jednej z ulic słowackiego miasta. Uroczyste otwarcie arterii, w którym uczestniczyła delegacja nadsańskiego grodu, na czele z Przewodniczącym Rady Miasta Januszem Szkodnym i Burmistrzem Janem Gilowskim nastąpiło w poniedziałek 30 kwietnia 2001 r. Partnerzy ze Słowacji są niezwykle życzliwi i przyjaźni, co daje się odczuć już przy pierwszym spotkaniu. Zorganizowany w tym czasie I Wiosenny Jarmark Rzemieślników i Handlowców był okazją do uzgodnienia dalszych płaszczyzn wzajemnej współpracy, tym razem w dziedzinie wymiany gospodarczej i działań biznesowych. Uroczystości uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Towarzystwie Muzycznym w Jarosławiu. "Mażoretki" - jak nazywali członków orkiestry mieszkańcy Michaloviec - prowadziły pochód nowo otwartą ulicą Jarosławską wzbudzając duże zainteresowanie. Ich występ został nagrodzony ogromnymi brawami.
Dotychczasowe współdziałania z Michalovcami skupiały się wokół kultury, sportu i turystyki. Planowana jest jeszcze w tym roku wymiana młodzieży.
Warto wspomnieć, że Michalovce to 41-tysięczne miasto leżące nad rzeką Laborec o zbliżonej do Jarosławia historii, tradycji, a nawet herbie.
Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30