Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001

Strona 17
Jarosławianie mają swój udział w remoncie katedry lwowskiej

16 marca br. z koncertem charytatywnym na renowację katedry pw. Wniebowzięcia NMP we Lwowie wystąpiła Orkiestra Kameralna Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją Serhija Burko. Koncert odbywał sie pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia.

"Mamy wreszcie niepodległą Ukrainę, co było przedmiotem marzeń wielu pokoleń moich rodaków. Rodzi się pojęcie Europy będącej wspólnotą wielu narodów. W tej i Polska, i Ukraina powinny znaleźć swoje miejsce, a przede wszystkim - wnieść realne wartości do wspólnego dorobku" - powiedział Serhij Burko.

Filharmonia Lwowska obchodziła 60-lecie istnienia, natomiast Orkiestra Kameralna działa od roku 1994. Wykonuje nie tylko klasykę, ale też dawną i współczesną muzykę ukraińską oraz polskie współczesne utwory. Podczas koncertu w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wysłuchaliśmy utworów J. S. Bacha, Rachmaninowa, Griega, Persela, Vivaldiego, Mozarta. Urokiem osobistym i wirtuozerią gry na fortepianie urzekła dziesięcioletnia Aleksandra Godlewska.

Zebrano kwotę 1.651 zł i 79 gr, którą przekazano na konto Społecznego Komitetu Wspierania Restauracji Katedry Rzymsko - Katolickiej we Lwowie.

Warto przypomnieć, że fundamenty kościoła katedralnego położył w latach 1360-1368 król Polski Kazimierz Wielki. Poświęcenia części kościoła dokonał bp Maciej z Przemyśla w 1405 r., natomiast arcybiskup lwowski Jan STRZELECKI dokonał konsekracji w 1481r. Katedra nosiła wówczas charakter halowej budowli gotyckiej o trzech nawach. W latach 1761-1776 r. arcybiskup lwowski Wacław SIERAKOWSKI przeprowadził gruntowną restaurację katedry w duchu baroku. Pod koniec XIX w. wykonano witraże według projektu m.in. Józefa MEHOFFERA i Stanisława BATOWSKIEGO. W latach 1970-1980 przeprowadzono renowację nawy głównej i naw bocznych. Katedra posiada 8 kaplic, z których najznakomitsza to kaplica Kampianów utrzymana w stylu renesansowym. Ściany i sklepienia katedry - z wyjątkiem prezbiterium - pokrywają freski o tematyce maryjnej pędzla Stanisława STROIŃSKIEGO. W roku 1765 w głównym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Łaskawej - "Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa", namalowany w 1598 r., koronowany w 1776 r. przez metropolitę Wacława SIERAKOWSKIEGO i rekoronowany w 1983 r. przez Jana Pawła II w Częstochowie. Przed tym obrazem król Polski Jan Kazimierz złożył w 1656 r. słynne śluby narodowe, obierając Maryję za Królową Korony Polskiej. W 1910 r. Ojciec Święty Pius X nadał katedrze tytuł Bazyliki mniejszej. Rozpoczęte dwa lata temu prace remontowe nadzoruje Józef Steciński - jarosławski konserwator zabytków.

Zainteresowanym podajemy nr konta Społecznego Komitetu Wspierania Restauracji Katedry Rzymsko - Katolickiej we Lwowie:
WBC O/Przemyśl
14601224-27.0.6.-632777-01.

Zofia Krzanowska




A P E L
SZANOWNI MIESZKAŃCY JAROSŁAWIA
Zwracam siĘ z apelem o wspÓlne podjĘcie dziaŁaŃ majĄcych na celu zaprowadzenie porzĄdku i czystoŚci w naszym mieŚcie. Od nas wszystkich zaleŻy powodzenie tego przedsiĘwziĘcia, gdyŻ wszyscy powinniŚmy czuĆ siĘ odpowiedzialni.

SŁowa tego apelu kieruję szczegÓlnie do wŁaŚcicieli i zarzĄdcÓw nieruchomoŚci. PaŃstwa osobiste zaangaŻowanie w dziaŁania zwiĄzane z porzĄdkowaniem uŻytkowanych posesji i terenÓw do nich przylegŁych, pozwoli uzyskaĆ zamierzony efekt. Jest to waŻne szczegÓlnie teraz, gdy po okresie zimowym w wielu miejscach nagromadziŁy siĘ nieczystoŚci i Śmieci, ktÓre psujĄ wizerunek naszego piĘknego miasta.

Tak wiĘc, ich usuniĘcie jest niezbĘdne. WyraŻamy nadziejĘ, Że nasz apel spotka siĘ ze zrozumieniem i zostanie wŁaŚciwie potraktowany przez wszystkich mieszkaŃcÓw.

BURMISTRZ MIASTA JAROSŁAWIA





Z poezją za "pan brat"


12 marca br. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe X Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Sacrum w literaturze". Na eliminacje wojewódzkie jury Jury w składzie: Barbara Płocica, Marzena Kaplita, Jan Aab wytypowało w kategorii recytacji Annę Kuźma, Marię Kędzior, Annę Wasiel, Katarzynę Cymbalista, Monikę Dąbek, Karolinę Cisowską, Barbarę Król, Katarzynę Wieczorkowską, Kamila Prusinowskiego i Tomasza Szegdę. Jedyna wykonawczyni poezji śpiewanej Monika Dąbek również będzie uczestniczyć w kolejnym etapie konkursu.

Ponownie recytatorzy spotkali się 15 marca w MOK-u podczas eliminacji miejskich XLVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Spośród 15 uczestników komisja konkursowa w składzie: Stanisława Szim, Grażyna Pol i Jan Aab uznała, że miasto w eliminacjach rejonowych reprezentować będą: w kategorii recytacji - Dominika Inglot, Barbara Król, Maria Kędzior, Karolina Cisowska, Kamil Prusinowski i Katarzyna Cymbalista, natomiast w kategorii poezji śpiewanej - Monika Dąbek i Anna Gołąb.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30