Strona główna » Nasze wydawnictwa » wrzesień, nr 10 (94) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

wrzesień, nr 10 (94) / 2000

Strona 17
ZASADY OPODATKOWANIA PODATKIEM OD TOWARóW I USłUG W ROLNICTWIE, LEśNICTWIE I RYBOłóWSTWIE


Podatnik wystawiający fakturę VAT RR przekazuje faktury rolnikowi ryczałtowemu. U wystawcy faktury pozostaje jej kopia. Rolnicy ryczałtowi oraz podatnicy wystawiający faktury VAT RR będą zobowiązani do przechowywania oryginałów (kopii) tych faktur przez okres 5 lat, licząc od końca roku, w którym je wystawiono.

Zarejestrowani podatnicy VAT, rozliczający ten podatek, nabywający od rolników ryczałtowych produkty rolne, będą mieli prawo w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonali zapłaty za te produkty (na rachunek bankowy rolnika) zwiększyć swój podatek naliczony o kwoty wypłaconego rolnikowi zryczałtowanego zwrotu podatku, spełniając następujące warunki:

- zakup produktów rolnych musi być związany ze sprzedażą opodatkowaną,
- zapłata należności za te produkty, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, musi być dokonana na rachunek bankowy rolnika zryczałtowanego,
- w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty winny zostać podane: numer i data wystawienia faktury potwierdzającej zakup tych produktów .

REZYGNACJA Z SYSTEMU RYCZAłTOWEGO


Ustawa przewiduje możliwość rezygnacji przez niektórych rolników ryczałtowych z systemu ryczałtowego i rozliczanie podatku VAT na zasadach ogólnych. Rolnik ryczałtowy może zrezygnować ze zwolnienia od VAT i rozliczać ten podatek na zasadach ogólnych, po spełnieniu następujących warunków:

- dokonaniu w poprzednim roku podatkowym sprzedaży produktów rolnych (z wyłączeniem produktów importowanych oraz odsprzedaży nabytych wcześniej produktów rolnych) o wartości przekraczającej 20 tys. zł,
- dokonaniu zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku VAT,
- spełnianiu wymogu w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży i zakupów towarów i usług umożliwiającej sporządzenie deklaracji dla podatku od towarów i usług,
- spełnieniu wymogu w zakresie prowadzenia dziennej ewidencji sprzedaży przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc rezygnacji.

Rolnicy ryczałtowi, którzy zrezygnowali ze zwolnienia i wybrali rozliczanie podatku VAT według zasad ogólnych, będą mogli ponownie �wrócić� do systemu ryczałtowego po upływie 3 lat od daty rezygnacji.

PODATNICY PROWADZąCY DZIAłALNOść ROLNICZą ROZLICZAJąCY VAT NA ZASADACH OGóLNYCH


Obowiązkiem rozliczania VAT na zasadach ogólnych w rolnictwie zostali objęci podatnicy obowiązani, na podstawie odrębnych przepisów, do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto ogólne zasady rozliczeń mogą stosować rolnicy ryczałtowi, którzy podejmą decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w systemie ryczałtowym i spełniają określone w ustawie warunki, uprawniające do rezygnacji z tego systemu. Do głównych obowiązków podatników VAT na zasadach ogólnych w rolnictwie, z wyjątkiem podatników zwolnionych podmiotowo z VAT, należy zaliczyć:

- złożenie we właściwym urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego dla celów tego podatku przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT,

- prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupów, - składanie deklaracji podatkowych dla podatku VAT, - wystawianie faktur VAT,

- terminowe wpłacanie podatku do urzędu skarbowego.
Podatnicy rozliczający VAT według zasad ogólnych, z wyjątkiem korzystających ze zwolnień, będą mieli prawo do:
- obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną,
- zwrotu różnicy podatku i zwrotu podatku naliczonego z urzędu skarbowego.

TERMINY ROZLICZEń


Rolnicy, którzy zrezygnują z systemu ryczałtowego i przejdą na ogólne zasady rozliczania VAT, będą zobowiązani do składania deklaracji dla podatku VAT. Wyżej wymienieni rolnicy, jeżeli będą sprzedawać wyłącznie produkty rolne, będą mogli składać - zamiast deklaracji miesięcznych - deklaracje dla podatku VAT za okresy kwartalne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

UWAGA!


Rolnicy, którzy zdecydują się na składanie deklaracji za okresy kwartalne muszą o tym fakcie powiadomić pisemnie urząd skarbowych w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, za który po raz pierwszy będzie składana deklaracja.

Rolnicy składający deklaracje kwartalne będą mogli składać deklaracje miesięczne, nie wcześniej niż po upływie czterech kwartałów, w których rozliczali się za okresy kwartalne.

Rolnicy, którzy zdecydują się na składanie deklaracji kwartalnych, będą zobowiązani - bez wezwania przez urząd skarbowy - do obliczania i wpłacania podatku na rachunek właściwego urzędu skarbowego, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Podsumowując , do składania deklaracji dla podatku VAT za okresy kwartalne oraz rozliczania VAT za okresy kwartalne uprawnieni zostali jedynie rolnicy ryczałtowi, którzy wybrali rozliczanie tego podatku na zasadach ogólnych. Inni podatnicy rozliczający VAT w rolnictwie na zasadach ogólnych, z wyjątkiem zwolnionych podmiotowo z VAT, będą zobowiązani do składania deklaracji miesięcznych oraz wpłacania podatku do urzędu skarbowego za okresy miesięczne.

Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług w rolnictwie, leśnictwie i rybołóstwie wynikają z ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (D.U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.), a w szczególności ze zmian wprowadzonych do tej ustawy z dn. 20 lipca 2000 r. (Dz.U. Nr 68, poz. 805).

Aneta Rogucka Wydział Geodezji i Rolnictwa
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30