Strona główna » Nasze wydawnictwa » Październik, nr 10 (192) / 2008 » Z życia dawnego Jarosławia
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Październik, nr 10 (192) / 2008

Dawni aptekarze jarosławscy cd.

Jeden z najbardziej znanych aptekarzy jarosławskich pochowany został w grobowcu rodzinnym na jarosławskim Starym Cmentarzu, sygnowanym przez znanego lwowskiego kamieniarza Ludwika Tyrowicza. Wybudowana na początku XX wieku okazała, czworokątna budowla z czerwonego piaskowca, otoczona została łańcuchem wspartym na masywnych kamiennych słupach, usytuowanych w betonowym obramowaniu. Grobowiec zawiera między innymi pochówek znanego jarosławskiego aptekarza Feliksa Wojciechowskiego, który przepracował 60 lat w odpowiedzialnym zawodzie oraz jego zmarłej w wieku 87 lat żony, Heleny Wojciechowskiej, która prowadziła w „Nowej Gazecie Jarosławskiej” kącik porad kosmetycznych dla pań.
Feliks Wojciechowski (1870-1947) urodził się w Rożnowie w powiecie śniatyńskim. Gimnazjum ukończył w Kołomyi, a studia uniwersyteckie we Lwowie. W Jarosławiu zamieszkał około 1896 roku. Pierwsza wzmianka o firmie Feliksa i Heleny Wojciechowskich pochodzi z 1906 roku. Była nią „parowa pralnia i prasowalnia z połyskiem” przy Placu Mickiewicza. Na wystawie przemysłowej i rolniczej, która odbyła się w 1908 roku w Jarosławiu, wszechstronny przedsiębiorca otrzymał srebrny medal za konserwy (prawdopodobnie z ogórkami, których uprawę propagował w okolicach Jarosławia). Pierwsza wzmianka o prowadzonej przez niego aptece „Pod Opatrznością Boską” przy ulicy Grunwaldzkiej 2, pochodzi z 1912 roku. W czasie inwazji rosyjskiej podczas I wojny światowej wyjechał do Piwnicznej. W tym czasie apteka i funkcjonująca wraz z nią drogeria zostały splądrowane. Drogeria prowadziła sprzedaż „wszelkich środków kosmetycznych, farb do sukien oraz wód mineralnych krajowych i zagranicznych”. Pomimo sprzeciwu władz austriackich Feliks Wojciechowski zaczął na nowo organizować aptekę w 1915 roku. W latach 1925-1929 piastował funkcję prezesa Stowarzyszenia Kupców Polskich. Ponadto był prezesem Kasy Mieszczańskiej, wiceprezesem Towarzystwa „Gwiazda” i w 1928 roku prezesem Towarzystwa Muzycznego. W 1929 roku wybrany został do Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie. Rekomendowany był jako jeden z najwybitniejszych przedstawicieli przemysłu drogeryjnego i aptekarskiego we Wschodniej Małopolsce. Scharakteryzowany został jako „człowiek o niezmordowanej pracy, o wybitnych zaletach kupieckich (...) założyciel i członek prawie wszystkich organizacyj zawodowych, kas oszczędności, zapomogowych w Jarosławiu, chluba tego miasta”. Przez trzy kadencje od 1928 do 1939 roku był radnym miejskim i zarazem przewodniczącym klubu radnych chrześcijańskich. W 1934 roku wybrany został członkiem zarządu Rady Miejskiej, a w 1937 roku jednogłośnie wiceburmistrzem. Podczas II wojny światowej był członkiem Powiatowej Spółdzielni Rolniczo- Handlowej. Założona przez niego apteka, zwana potocznie „Apteką Wojciechowskiego”, funkcjonowała w miejscu pierwotnej lokalizacji pod obecnym adresem przy ulicy Lubelskiej 1 do 2007 roku, kiedy to w jej pomieszczeniach urządzony został sklep o branży przemysłowej.

Kolejnym, dawnym aptekarzem jarosławskim, którego nagrobek zachował się do czasów współczesnych jest Jakub Wyszatycki (1851-1911). Prosta, granitowa płyta nagrobna otoczona ozdobną barierką metalową zlokalizowana jest na Cmentarzu Nowym przy ul. Krakowskiej. Pochodzący z pobliskiego Dynowa Jakub Wyszatycki w 1902 roku w okazałej kamienicy zlokalizowanej u zbiegu obecnych ulic: Grunwaldzkiej i Kraszewskiego otworzył aptekę „dla zachodniej części miasta urządzając ją z całym możliwym komfortem”. Przed podjęciem pracy w Jarosławiu zatrudniony był wśród personelu pomocniczego w realnej aptece obwodowej „Pod Orłem” w Przemyślu. W zawodzie aptekarza przepracował łącznie 22 lata, zjednując sobie szacunek zarówno w środowisku zawodowym, jak nież wśród klientów. Ówczesna prasa lokalna scharakteryzowała jego osobę jako człowieka „niezmordowanej pracy i surowości w wypełnianiu obowiązków”. Apteka „Pod Gwiazdą” prowadzona była przez jej założyciela do 1905 roku, po czym została wydzierżawiona innym aptekarzom. Pomimo tego w dalszym ciągu firmowana była nazwiskiem Jakuba Wyszatyckiego. W anonsie reklamowym z 1908 r. oprócz „wszelkich w zakres nowoczesnej farmacji wchodzących środków leczniczych”, apteka oferowała szeroki wybór kosmetyków własnego wyrobu, między innymi: „japoński krem twarzowy” usuwający „spaleniznę, piegi i wszelkie wyrzuty skórne”, „puder formalinowy przeciw poceniu się i oparzeniu nóg”, mydła francuskie i krajowe, perfumy krajowe, francuskie i angielskie, a ponadto „wszelkie artykuły gumowe”. Apteka w miejscu założenia funkcjonowała do czasu uspołecznienia tego typu placówek w 1951 roku. Później w lokalu urządzono zakład fryzjerski. W 1990 roku pomieszczenia ponownie przywrócone zostały do dawnej funkcji aptecznej. Szanowany powszechnie aptekarz, Jakub Wyszatycki, zmarł tragicznie w 1911 roku rażony piorunem w czasie czerwcowej burzy.

Zbigniew Zięba
Feliks Wojciechowski
Feliks Wojciechowski
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31