Strona główna » Nasze wydawnictwa » Październik, nr 10 (192) / 2008 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Październik, nr 10 (192) / 2008

Iluminacja świetlna zabytkowego Ratusza

Jarosławski Ratusz jest jednym z największych i najpiękniejszych zabytków w województwie. Niejedno miasto zazdrości nam tak okazałej neorenesansowej budowli. Wybudowany został w XV w. z drewna. Spłonął, ale został odbudowany już jako murowany. Ratusz w Jarosławiu jest dobrem wspólnym, którym możemy się szczycić, dlatego naszym obowiązkiem jest ochrona i zachowanie go dla przyszłych pokoleń. Podziwiamy go głównie w ciągu dnia w zmieniającym się oświetleniu naturalnym. Wieczorna ekspozycja zabytku wymaga zastosowania bardzo przemyślanych rozwiązań, mających na uwadze możliwe wierne przekazanie wartości artystycznych, które są powszechnie uznane i stanowią o pięknie obiektu. Źle dobrane światło może zniekształcić widok dzieła architektonicznego jakim jest Ratusz, może wpłynąć na niekorzystną zmianę jego postrzegania, pomniejszając jego wartość. Sztuczne światło przykuwa uwagę do miejsc, które nabierają szczególnej wagi.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje wykonanie iluminacji północnej części budynku w terminie do końca października 2008 r., a pozostała część zadania zostanie zakończona w październiku 2009 r.

Zakres robót budowlanych obejmuje roboty w zakresie budowy linii energetycznych, przewodów instalacji elektrycznej oraz instalacji zewnętrznego sprzętu oświetleniowego.

Cena wybranej oferty wynosi 332 tys. 300 zł netto. Za te pieniądze zostanie oświetlonych 2404 m² powierzchni Ratusza, zgodnie z wymogami konserwatora zabytków.

Ekspozycja zabytkowego Ratusza za pomocą elektrycznego światła pozwoli ujawnić wiele subtelności zabytkowej architektury oraz podkreśli walory artystyczne i historyczne budynku. Plan oświetlenia miasta to kompleksowe przedsięwzięcie, podejmujące skoordynowane działania: remont elewacji Ratusza oraz jego iluminacja i oświetlenie ulic wokół Rynku.

Oświetlenie będzie spełniać wymogi konserwatora zabytków, ale jednocześnie będzie ekonomiczne, nowoczesne i przemyślane - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski.

Magdalena Rożek
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31