Strona główna » Nasze wydawnictwa » Październik, nr 10 (192) / 2008 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Październik, nr 10 (192) / 2008

„Miłość to jest skarb prawdziwy...”
...powiedział w homilii podczas Mszy św. w Dniu Sybiraka i Weterana kapelan Związku Sybiraków ks. prałat Marian Rajchel. Uroczystości odbyły się 17 września 2008 r. w 69. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę.
W obchodach uczestniczyli m.in.: poseł na Sejm RP Andrzej Ćwierz, wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, burmistrz Andrzej Wyczawski i zastępcy burmistrza: Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg, starosta Tadeusz Chrzan, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, delegacje Związku Sybiraków z Lubaczowa, Narola, Oleszyc i Jarosławia z prezes Zofią Garczyńską na czele, stowarzyszenia kombatanckie, poczty sztandarowe szkół, wśród nich młodzież Zespołu Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie, który wcześniej otrzymał imię Zesłańców Sybiru.
Czwartym rozbiorem Polski dokonanym przez Stalina i Hitlera nazwała dzień 17 września 1939 r. założycielka i prezes jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków Zofia Garczyńska. Wspominała: „Odebrano nam dzieciństwo, odebrano nam najpiękniejsze lata, wypędzono nas z naszej kochanej Ojczyzny, z naszych domów. Wracaliśmy w 1946 r. jak nędzarze, ale byliśmy szczęśliwi z powrotu do Ojczyzny”.
W tym roku przypada 80. rocznica powstania Związku Sybiraków dlatego Zofia Garczyńska przypomniała historię powstania i działalności Związku.
Dalsza część uroczystości odbyła się pod Krzyżem Męczeństwa Narodów.
„Deportacja na Sybir i zbrodnia Katyńska należą do najcięższych zbrodni dokonanych przez Związek Sowiecki na Narodzie Polskim w tym okresie !!! Wszystko to działo się zgodnie z sowieckim planem zagłady narodu polskiego. Niestety, chociaż minęło już 69 lat od tych tragicznych wydarzeń, Rosja nadal uchyla się od moralnego obowiązku wypłaty należnych odszkodowań tysiącom represjonowanych Polaków” - mówił burmistrz Andrzej Wyczawski. Z oburzeniem odnosił się do braku odszkodowań dla Sybiraków. Przypomniał ich powrót do kraju: „Polacy z Kresów Wschodnich wrócili do Ojczyzny - nie tej, z której ich nieludzko wywleczono!!! Wrócili do totalitarnej Polski Ludowej, w której nie mogli publicznie powiedzieć, gdzie byli”. Uroczystości były też okazją do wręczenia przez wojewodę, burmistrza i starostę Krzyży Zesłańców Sybiru. Ponadto prezes Zofia Garczyńska odznaczyła Honorową Odznaką Sybiraka starostę Tadeusza Chrzana, naczelnika Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego Lucynę Paulo, dyrektora Zespołu Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie Tomasza Lichtarskiego oraz nauczycieli tej szkoły: Joannę Kipczacką i Janusza Matwijów. „Krzyż Zesłańców Sybiru jest dowodem pamięci narodu o swej historii jest też wyrazem pamięci o tych Polakach, którzy pozostali na zawsze w syberyjskiej ziemi. Przyznanie odznaki honorowej jest wyrazem uznania za nadanie imienia Zesłańców Sybiru szkole w Pawłosiowie” - podsumowała Zofia Garczyńska.
Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31