Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-wrzesień, nr 7-9 (165-167) / 2006 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-wrzesień, nr 7-9 (165-167) / 2006

Dzień Patrona Miasta Jarosławia
Fot. Krzysztof Peszk

Data 11 czerwca 2005 r. przeszła do historii miasta jako dzień ustanowienia Patrona Miasta w osobie Bł. Michała Czartoryskiego OP.

Z tej okazji zorganizowano obchody Dnia Patrona w sobotę 10 czerwca. Wspólna zabawa, śpiew i modlitwa towarzyszyła wszystkim uczestnikom uroczystości. Plac przy Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu wypełnił ciekawy program obchodów Dnia Patrona oraz I Archidiecezjalnego Dnia Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych. Dwie uroczystości sprzęgły się razem: spotkania, wykłady dla niepełnosprawnych uczestniczących w Dniu Wspólnoty i atrakcje dla jarosławian w ramach Dnia Patrona.

Uroczystości skupiły się wokół Mszy św. koncelebrowanej pod przew. ks. Biskupa Adama Szala z udziałem księży dziekanów i księży prałatów Archidiecezji Przemyskiej na czele z ks. dziekanem Andrzejem Surowcem Archiprezbiterem Jarosławskim. W modlitwie uczestniczyli posłowie: Mieczysław Kasprzak i Andrzej Ćwierz, Władze Powiatu: Tomasz Petry - Przewodniczący Rady Powiatu i Janusz Kołakowski - Wicestarosta, Władze Miasta w osobach: Marian Janusz - Przewodniczący Rady Miasta z Zastępcami: Jarosławem PagaczemWacławem Spiradkiem, radni RM Jarosławia, Burmistrz Janusz Dąbrowski z Zastępcami: Tadeuszem Pijanowskim i Bogdanem Wołoszynem i inni. Najliczniejszą grupą byli niepełnosprawni, wśród nich głuchoniemi i niedosłyszący z Łańcuta, Krosna, Sanoka, Jasła Brzozowa i in.

W homilii ks. Biskup podziękował za zorganizowanie Święta Patrona Miasta z Dniem Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych: "Bardzo dobrze, że jesteśmy razem: duchowni, niepełnosprawni, samorządowcy. To świadczy o wrażliwości wszystkich nas na potrzeby innych". Ujmujące było posługiwanie się ks. Biskupa językiem migowym.

Przed Mszą św. kapela "Grojcowianie" z Wieprza (Beskid Żywiecki) prezentowała muzykę ludową; z lekkością wygrywała przyśpiewki i prowadziła dialog z widownią. Przy padającym deszczu temperament góralskich muzykantów rozgrzewał uczestników imprezy. W przerwach soliści MOK natomiast pod kier. Wiktora Maruta urozmaicali program artystyczny. Z powodzeniem zaprezentował się zespół taneczny z Publicznego Gimnazjum w Radymnie. Konferansjerzy: Elżbieta Haśko i Paweł Sroka poza częścią artystyczną prowadzili kilka konkursów. Chór Miejskiego Ośrodka Kultury "Jarosław" pod kier. Andrzeja Jakubowskiego uświetnił z kolei Mszę św. odprawianą po południu w kościele pw. św. Stanisława i Mikołaja.

Ks. Henryk Skórski SDB wygłosił konferencję o Opatrzności Bożej. Tematyka zagadnienia ściśle nawiązywała do losów człowieka zmagającego się z trudnościami poszukiwania Boga w życiu codziennym. Punktem kulminacyjnym Dnia Patrona okazał się koncert muzyczny zespołu "DEUS MEUS" z udziałem Mietka Szcześniaka. Godziny wieczorne wypełniła więc muzyka pop - gospelowa porywająca publiczność do włączania się do wspólnego śpiewania.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30