Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-sierpień, nr 8-9 (92-93) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 8-9 (92-93) / 2000

Strona 11.2
Na zdjęciu O. Albin Sroka, Dyrektor Muzeum Joanna Kociuba i Burmistrz Jan Gilowski podczas otwarcia wystawy | Fot. Z.K.
Na zdjęciu O. Albin Sroka, Dyrektor Muzeum Joanna Kociuba i Burmistrz Jan Gilowski podczas otwarcia wystawy
Fot. Z.K.

Jubileusz najstarszego zakonu w Jaroslawiu

 

Przypadająca w tym roku 300. rocznica pobytu OO. Franciszkanów - Reformatów w Jarosławiu uczczona została przez zorganizowanie wystawy w Muzeum Kamienicy Orsettich. Podczas jej otwarcia w dniu 21 lipca br. historię kościoła i klasztoru przedstawił o. Albin Sroka. Burmistrz Jan Gilowski podkreślał historyczne i współczesne znaczenie zakonu oraz obiektów klasztornych, "licznie odwiedzanych przez turystów i wiernych, którzy tutaj czerpią siły fizyczne i duchowe". Złożył też życzenia "jak największych owoców w pracy misyjnej". Wiceprzewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobocki stwierdził, że zna bardzo dobrze historię kościoła i klasztoru OO. Reformatów z edycji swego przyjaciela, prof. dra Kazimierza Gottfrieda. Wspominał: "W obiekcie tym w latach 1944/45/46 mogłem uczyć się w zakresie gimnazjum. Ta właśnie nauka pozwoliła mi w 1944 r. na rozpoczęcie studiów i następnych wyższych uczelniach". Wicestarosta Janusz Kołakowski uzupełnił historię działalności Reformatów w naszym mieście o 3 fakty: prowadzenie tajnego nauczania razem z SS. Niepokalankami w czasie II wojny światowej, siedziba jarosławskiej Solidarności w 1988 r. oraz funkcjonowanie Ośrodka Rekreacyjnego im. O. Pio w Radawie. Przełożona SS. Niepokalanek S. Anna Jarząbek przekazała słowa wdzięczności "w imieniu sióstr, które są już po drugiej stronie jak i żyjących obecnie" dla "starszych braci" - jak określiła obchodzących jubileusz zakonników - którzy "służyli pomocą nie tylko przez posługę duszpasterską, ale także ocalili dom zgromadzenia podczas I wojny, kiedy siostry wyjechały do Sącza, pełnili dyżury, a gdy Rosjanie opuścili Jarosław powiadomili o potrzebie utworzenia szpitala Czerwonego Krzyża. Siostry mogły dzięki wam witać pierwszą grupę legionistów i służyć Ojczyźnie w jej umęczonych dzieciach".

Jubileuszowa ekspozycja zawiera m.in. obrazy przedstawiające Matkę Bożą, św. Franciszka, św. Tomasza, św. Antoniego, drewnianą rzeźbę Jana Nepomucena z kapliczki na ul. Jana Pawła II (XVIII), rzeźbę Chrystusa Frasobliwego z kapliczki nad bramą wejściową, relikwiarz Krzyża św., relikwiarz z relikwiami Marii Goretti, krzyż ołtarzowy, a także portrety dobrodziejów kościoła.

Wystawa, której scenografię opracowała p. Agata Woźniak czynna będzie do końca września br.
Msza św. jubileuszowa zostanie odprawiona 20 września o godz. 1800 w kościele pw. Świętej Trójcy. Natomiast 21 września w sali widowiskowej przy kościele odbędzie się okolicznościowe sympozjum.

Zofia Krzanowska

 

Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31