Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień-maj, nr 4-5 (174-175) / 2007 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień-maj, nr 4-5 (174-175) / 2007

Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Uroczyste obchody 10-lecia odbyły się w dniach 14 - 21.04.2007 r. i podzielone zostały na dwie równorzędne części. Pierwszą z nich była pielgrzymka członków SRK do grobu św. Jacka w Krakowie, sanktuarium Matki Bożej w Częstochowie i sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Kolejną część jubileuszu rozpoczęła w dniu 21.04.br. msza św. pod przew. ks. wikariusza generalnego Wacława Partyki w asyście asystentów kościelnych kół parafialnych Stowarzyszenia w bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu. W modlitwie dziękczynnej za dzieło SRK uczestniczyli członkowie sześciu kół zrzeszonych w oddziale jarosławskim, poseł Andrzej Ćwierz, burmistrz Andrzej Wyczawski, radni Rady Miasta Jarosławia, prezes Zarządu Głównego SRK Janusz Zaucha.

Uroczystościom honorowo patronował arcybiskup Józef Michalik oraz burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski.

Po części modlitewnej prezentowana była wystawa okolicznościowa prezentująca pracę i formację kół SRK w przeciągu dziesięciolecia aktywności.

Historię Oddziału Rejonowego przybliżył prezes Konrad Fryda, wydane zostały także okolicznościowe foldery o Stowarzyszeniu. Podczas uroczystości zostały wręczone legitymacje honorowych członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym na rzecz Stowarzyszenia.

I tak Kapituła przy Zarządzie Głównym wyróżniła:

  • Hannę Koba wdowę po Romanie Koba prezesie Kongresu Polaków w Szwecji oraz fundatorze Funduszu Stypendialnego prowadzonego przez Oddział Stowarzyszenia,
  • Stowarzyszenie Naukowe w Krakowie im. St. Staszica - legitymację odebrał założyciel i pierwszy prezes Stowarzyszenia Janusz Dąbrowski,
  • Michała Bieniasza prezesa Kongresu Polaków w Szwecji.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne dzieci ze świetlic środowiskowych prowadzonych przez SRK, konferencja nt. "Dialog w życiu małżeńskim" oraz koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jarosławiu.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oddział w Jarosławiu zrzesza w swoich strukturach sześć kół, każde z nich prowadzi szeroką działalność charytatywną, prowadzone są trzy świetlice środowiskowe świadczące pomoc materialną (wyżywienie) i duchową (opieka, pomoc w nauce, rozwijanie zainteresowań) dla ponad 140 dzieci. Podopieczni organizowane mają także letnie kolonie.

Od 1999 r. dla potrzebujących osób przyznawane są stypendia.

Alicja Pelc
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31