Strona główna » Nasze wydawnictwa » Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009 » Z życia miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Styczeń-Luty, nr 1-2 (195-196) / 2009

W trosce o pacjenta COM Jarosław stawia na nowoczesność
Dyrektor COM Jarosław lek. med. Janusz Szkodny i lek.med. Marek Krawczyk | Fot. Magdalena Rożek
Dyrektor COM Jarosław lek. med. Janusz Szkodny i lek.med. Marek Krawczyk
Fot. Magdalena Rożek
Dyrektor COM Jarosław lek. med. Janusz Szkodny | Fot. Magdalena Rożek
Dyrektor COM Jarosław lek. med. Janusz Szkodny
Fot. Magdalena Rożek

Pacjenci z całego województwa podkarpackiego już od 29 grudnia 2008 r. mogą korzystać z badań wykonywanych nowoczesnym tomografem komputerowym. Takie urządzenie zostało kupione przez Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu kontynuując działania zmierzające do polepszenia diagnostyki medycznej w szpitalu podjęło starania zakupu tomografu komputerowego. Był on niezbędny, ponieważ dotychczasowy 10-letni aparat odmówił posłuszeństwa i musieliśmy dowozić pacjentów do sąsiednich szpitali na niezbędne badania.
W tym bardzo trudnym zadaniu swoją pomoc zaoferowali poseł Tomasz Kulesza, wojewoda Mirosław Karapyta i co najważniejsze samorządy: miejski i powiatowy.
To dzięki wymienionym instytucjom, marzenie dyrekcji spełniło się. Tomograf wbrew oczekiwaniom został zamontowany 29 grudnia 2008 r. i od tego czasu nieustanne pracuje. Każdego dnia ponad 20 pacjentów korzysta z badań wykonywanych tym nowoczesnym sprzętem. Tomograf jest aparatem 16- rzędowym, czyli wykonuje prześwietlenie w 16 przekrojach jednocześnie, a badanie trwa kilkadziesiąt sekund. Pacjenci nie muszą już wyjeżdżać na pełną diagnostykę do odległych szpitali. Dzięki z n a k o m i c i e przeszkolonemu personelowi i najnowocześniejszemu o p r o g r a m o w a n i u k o m p u t e r o w e m u możliwe jest wykrycie guzów nawet wielkości ziarnka ryżu. Na badanie mogą kierować wszyscy lekarze posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia z całego województwa.
Pieniądze przekazane nam z rezerw państwowych wykorzystaliśmy w całości. Najważniejsze jest jednak to, że ofiarność samorządów: miejskiego i powiatowego raz jeszcze okazała się bezcenna. Wypadałoby życzyć sobie, aby ta ofiarność stała się tradycją.
To nie koniec ważnych dla pacjentów zmian.

W grudniu kupiono zestaw Videometrii do aparatu EEG warty ok. 70 tys. zł. Urządzenie służy do badania napadów padaczki lekoopornej. Jest to jedyne takie urządzenie na Podkarpaciu. W chwili obecnej funkcjonuje na oddziale neurologii, ale od marca chcielibyśmy wykonywać badania dla szerszej grupy pacjentów, nie tylko z powiatu jarosławskiego, ale z całego województwa. Tym samym diagnostyka w oddziale neurologii jest już pełna. Ponadto w tym roku przymierzamy się do zakupu nowego aparatu do mammografii.

Należy też wspomnieć, że Fundacja „Bezpieczne Życie” przekazała sprzęt wartości 5.000 zł dla Pogotowia Ratunkowego. W ten sposób wszystkie karetki na terenie powiatu posiadają nowoczesny sprzęt ratujący życie.
Zamykając rok 2008 - dzięki ofiarności i zaangażowaniu wszystkich ludzi dobrej woli i dyrekcji, otworzyliśmy nowe oddziały i przychodnie specjalistyczne, a tym samym zwiększyliśmy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, co w obecnym roku będzie kontynuowane.

Dyrektor COM Jarosław
lek. med. Janusz Szkodny
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31