Strona główna » O Jarosławiu » Jarosławy » Jarosławy 2008 » Polski Czerwony Krzyż – Zarząd Rejonowy w Jarosławiu
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Polski Czerwony Krzyż – Zarząd Rejonowy w Jarosławiu

AKTYWNOŚĆ SPOŁECZNA

Polski Czerwony Krzyż - Zarząd Rejonowy w Jarosławiu - powstał w 1924 r. i od tego czasu działa nieprzerwanie na rzecz społeczeństwa lokalnego prowadząc działalność humanitarną.

Główne osiągnięcia Zarządu Rejonowego PCK, którego przewodniczącym jest Józef Marmurowicz, związane są z honorowym krwiodawstwem. Obecnie zrzeszonych jest około 1000 krwiodawców w 32 Klubach HDK PCK. Do chwili obecnej oddali oni ok. 30 tysięcy litrów krwi. Warto podkreślić, że szczególnie skuteczna jest praca z młodzieżą w ramach akcji „Młoda Krew Ratuje Życie", ponieważ corocznie ponad 300 młodych krwiodawców oddaje ok. 50 1itrów krwi.

Inną dziedziną jest opieka społeczna prowadzona od 1932 r., a w formie zorganizowanej od roku 1969. Była co prawda zawieszona w 1994 r., ale została reaktywowana w roku 2003. W tym roku 25 sióstr PCK opiekuje się 70 osobami.

Jarosławski Zarząd organizuje też pomoc charytatywną. Od 2003 r. corocznie wydawanych jest około 50 ton żywności dla ponad 6000 osób, a także odzież i sprzęt AGD. Pozyskiwane środki w ramach zbiórki drobnych monet ph. „Gorączka Złota" pozwoliły już po raz siódmy   na sfinansowanie kolonii dla dzieci z rodzin potrzebujących. W roku 2008 zebrano ponad 5 tys. zł, które przeznaczono na kolonie dla 10 dzieci.

Ponadto organizowana jest „Wyprawka dla żaka" polegająca na zakupie zeszytów i przyborów szkolnych dla dzieci oraz akcja zbiórki i wydawania żywności „Czerwonokrzyska Gwiazdka" i „Wielkanoc z PCK".

Na szczególne uznanie zasługuje działalność w zakresie ratownictwa. Od lat 8 przy Zarządzie Rejonowym PCK działa Grupa Ratowników zabezpieczająca rocznie ok. 50 dużych imprez

społecznych. Prowadzone są również szkolenia z pierwszej pomocy dla nauczycieli. Polski Czerwony Krzyż w Jarosławiu współpracuje z organizacjami Czerwonego Krzyża miast partnerskich Schönebeck w Niemczech i Jaworowa na Ukrainie.