Strona główna » O Jarosławiu » Jarosławy » Jarosławy 2008 » Zofia Freudenberger
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Zofia Freudenberger

KULTURA

Zofia Freudenberger - jest znaną jarosławską poetką. W jej wierszach i w sercu ważne miejsce zajmuje rodzinny Jarosław. Wiersze pani Zofii były publikowane w prasie regionalnej i lokalnej, a także w okolicznościowych wydawnictwach z okazji jubileuszy placówek oświatowych i kulturalnych. Wydała kilka tomików poezji: „Listy do Ciebie", „Tym skromniutkim wierszem", „Moje dla Was życzenia", „Lustro", „Nie umiem pisać prozą", „Tu - dzisiaj w tym gronie". Niezwykle cenna jest broszurka wydana w bardzo małym nakładzie dla rodziny „Wspomnienia protokołowane" czyli notatki z przesłuchań jej nieżyjącego męża, który przebył długą drogę do wolnej Polski.

Pani Zofia Freudenberger jest członkiem Stowarzyszenia „Grupa Poetycka". Ma zwyczaj obdarowywania ludzi, z którymi się spotyka wierszami i fraszkami.  Jej wiersze są figlarne i dowcipne.

W czasie wojny, jako nastoletnia harcerka, za roznoszenie listów była przetrzymywana w piwnicach Urzędu Bezpieczeństwa. Warto dodać, że w czasach młodości interesowała się teatrem, należała do zespołu młodzieżowego, który współpracował z Teatrem Bałuckiego w Jarosławiu. Ma też na swoim koncie kilka sukcesów sportowych.

Pani Zofia jest osobą życzliwą, wszędzie wnosi ciepło, radość i fantastyczny humor. Nie chce mówić o swoich nagrodach, ale z łezką w oku wspomina harcerską lilijkę.