Strona główna » O Jarosławiu » Jarosławy » Jarosławy 2007 » Wiktor Marut
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Wiktor Marut

KULTURA 

Wiktor Marut - jest głównym instruktorem muzycznym w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Na początku lat 80-tych pracował w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Przemyślu, następnie uczył w Szkole Podstawowej w Łazach, a do końca sierpnia 2007 r. - w Szkole Podstawowej w Radymnie. Kocha muzykę i pracę z młodzieżą. Znany jest ze współpracy z zespołami wokalnymi „GAMMA" i „AKORD" w Radymnie w zakresie akompaniamentu, aranżacji i kompozycji. Zespoły te zdobywały główne nagrody nie tylko w wojewódzkich, ale też ogólnopolskich festiwalach piosenki. Współpracuje ze szkołami, instytucjami kultury, stowarzyszeniami i zakładami pracy udzielając fachowej pomocy przy obsłudze imprez, opracowując aranżacje i komponując muzykę do różnego rodzaju programów.

Za całokształt działalności artystycznej Wiktor Marut w 1984 r. otrzymał nagrodę Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Przemyślu. W 1990 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu nagrodę specjalną, którą wręczono podczas XIX Ogólnopolskiego Harcerskiego Festiwalu Piosenki w Siedlcach. W 2002 r. został nagrodzony przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu za wyjątkowo aktywną pracę.

Sukcesy przygotowywanych przez Wiktora Maruta solistek są też jego sukcesami. Warto więc wymienić II miejsce i nagrodę publiczności na Festiwalu Piosenki Religijnej „Soli Deo" w Biłgoraju oraz I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Jarosław 2005", które zdobyła solistka Elżbieta Haśko.

Wiktor Marut posiada liczne dyplomy uznania i wyróżnienia za udział w konkursach i przeglądach oraz podziękowania za zaangażowanie, współpracę i wkład pracy w przygotowanie uroczystości organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Urząd Miasta Jarosławia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, zakłady pracy i stowarzyszenia działające na terenie miasta.

Jego zainteresowania skupiają się wokół muzyki i akustyki, ale też astronomii oraz cyfrowej i analogowej obróbki dźwięku.

Wiktor Marut wykonał wiele opracowań muzycznych do bajek, programów dla dzieci i imprez okolicznościowych. Niezwykle cenne były programy w jego reżyserii i opracowaniu muzycznym, a zwłaszcza widowiska słowno-muzyczne poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II oraz Dniom Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Dokonał wielu nagrań dla lokalnych zespołów instrumentalno-wokalnych m.in. „GET BREAK", „FRONT CRASH", „BEZ NAZWY". Opracował i nagrał kolędy polskie z udziałem Agnieszki Bazylewicz. W 2004 r. wydał autorską płytę z piosenkami dla dzieci w wykonaniu Kingi Zalot, a rok później zarejestrował i przygotował materiał dźwiękowy do płyty autorskiej Jerzego Gągoła. W latach 2006-2007 opracował materiał muzyczny do wydania płyty autorskiej Anny Orlewicz.

Wiktor Marut cieszy się ogólnym uznaniem jako osoba kompetentna w dziedzinie szeroko pojętej kultury muzycznej.