Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (149) / 2005 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (149) / 2005

Trzecia odsłona Salonu Literackiego
27.02.br. spotkanie Salonu Literackiego Stowarzyszenia Grupa Poetycka. Pani Anna Gajda została uhonorowana Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Jarosławia" | Fot. Iwona Międlar
27.02.br. spotkanie Salonu Literackiego Stowarzyszenia Grupa Poetycka. Pani Anna Gajda została uhonorowana Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Jarosławia"
Fot. Iwona Międlar

W niedzielne popołudnie 27 lutego br. w Hotelu "Hetman" miało miejsce spotkanie z poezją. Już po raz trzeci w ramach działalności Salonu Literackiego (jedynego na Podkarpaciu) Prezes "Stowarzyszenia Grupa Poetycka" Grażyna Stopa wraz z Państwem Janiną i Władysławem Wyczawskimi zaprosili miłośników literatury na spotkanie z poezją. Tym razem autorem prezentowanych utworów był ojciec Cherubin Pająk z klasztoru oo. Bernardynów w Rzeszowie. Ojciec Cherubin jest poetą, duszpasterzem (m.in. KIK, Odrodzenie - przyp. autora), znawcą muzyki sakralnej.

Rozpoczęcie spotkania z poezją w Salonie Literackim zbiegło się z uroczystym uhonorowaniem Złotą Odznaką Rady Miasta pani Anny Gajdy. Przed recytacją obecny na Salonie Literackim Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz wraz z Zastępcą Jarosławem Pagaczem oraz Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusz Pijanowski uroczyście wręczyli Złotą Odznakę "Za Zasługi dla Miasta Jarosławia" Pani Annie Gajda - jarosławskiej poetce.

"Moim udziałem jest wręczenie Pani dzisiaj tej złotej odznaki; prosze przyjąć ją jako podziękowanie i równocześnie wyrazy uznania za wkład, jaki pani wniosła w szeroko rozumiane życie kulturalne Jarosławia" - powiedział Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz. Laureatka odznaki przyjęła ją ze wzruszeniem i sobie właściwą skromnością. Na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 25.10.2004 r. nadano Annie Gajda złotą odznakę za wieloletnią działalność z młodzieżą i dziećmi, za chlubną promocję miasta oraz za własny piękny dorobek poetycki. Pani Anna jest nauczycielką, będąc już na emeryturze podjęła się współpracy z różnymi instytucjami - chociażby z Miejską Biblioteką Dziecięcą, jest gościem wielu spotkań z młodzieżą i dziećmi. Od założenia Stowarzyszenia Grupa Poetycka jest jego wiceprezesem.

Obecny podczas wieczoru poeta - bohater Salonu Literackiego - o. Cherubin Pająk przysłuchiwał się interpretacji własnych wierszy wykonanych przez uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu: Monikę Horbacz i Adriana Sikorę (kierowani przez naucz. Martę Zadorożną). Muzyczną oprawę zapewnił duet Anny Stopińskiej (skrzypce) oraz Moniki Welc (gitara). Kilkudziesięciu wierszy poświęconych osobie św. Franciszka z Asyżu, wysłuchało grono wielbicieli i sympatyków poezji. Po prezentacji głos zabrał o. Cherubin Pająk. "To miasto zapadło w moje serce. Od lat do Jarosławia przyjeżdżałem z wieloma grupami, gdy zostałem tu zaproszony zrobiło mi się ciepło na sercu. Słysząc o inicjatywie Stowarzyszenia, patrząc na młodzież, która się garnie do pięknego słowa, to jestem spokojny o przyszłość polskiego języka. Ze swojej strony gratuluje Salonu". Ojciec podzielił się z zebranymi refleksjami o postaci św. Franciszka z Asyżu.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30