Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (149) / 2005 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (149) / 2005

Barokowy jubileusz Agaty Woźniak-Niemkiewicz

Agata Woźniak-Niemkiewicz, znana jarosławska artystka obchodzi w tym roku jubileusz 15-lecia pracy twórczej. Jest rodowitą jarosławianką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki w Krakowie ze specjalnością "konserwacja malarska". Dyplom uzyskała w roku 1989 r. u prof. Małgorzaty Schuster-Gawłowskiej. Od 15 lat zajmuje się konserwacją dzieł sztuki w jarosławskim Muzeum Kamienica Orsettich.

Artystka nigdy nie zamknęła się na działalność tylko zawodową, prowadzi własną działalność konserwatorską z zakresu malarstwa sztalugowego. Tworzy też obrazy i rysunki. Maluje na płótnie techniką olejno-żywiczną , w technice gwaszu i pasteli na kartonie.

Agata Woźniak - Niemkiewicz jest twórczo bardzo aktywną osobą, na swoim koncie ma 16 wystaw indywidualnych i ok. 30 zbiorowych.

W 1993 r. otrzymała Nagrodę za Rysunek Roku w BWA Przemyśl, a dwa lata później uczestniczyła w prestiżowej wystawie "ART. 95" Nowy Jork.

W rodzimym mieście, w Galerii "Rynek 6" z okazji piętnastolecia pracy twórczej zaprezentowała retrospektywną wystawę obrazów, rysunków oraz fotografii przedstawiających plon pracy konserwatorskiej. Klimat eksponowanych prac wzbudzał u gości podziw. Świat przedstawiony w malarstwie artystki jest inny od rzeczywistości, widoczne są jednak subtelne nawiązania do niej. Nie sposób oprzeć sie wrażeniu, że artystka jest jakby zamknieęta w każdym z tych obrazów.

Historyk sztuki Grażyna Stojak pisze o pani Agacie: "Nawiązując do doświadczeń dawnych mistrzów, zwłaszcza barokowych twórców holenderskich, hiszpańskich i francuskich, artystka stara się pokazać realny sens wszystkiego co istnieje... Wydobywa światło z wnętrza każdej istoty żywej i pojedynczej rzeczy. /.../ Ręka artystki, wiedziona doświadczeniami duchowego mistrza francuskiego Georgesa de La Tour`a wyraża tę wewnętrzną świetlistość poprzez grę światłocienia, która doskonale jest widoczna na tle konturów".

Otwarcie wystawy stało się wydarzeniem artystycznym nie tylko dla zamkniętego grona wrażliwych na sztukę osób. Na wernisaż przybyli znamienici goście: m.in. Burmistrz Janusz Dąbrowski, Archiprezbiter Jarosławski ks. Andrzej Surowiec, ks.Wojciech Prucnal, rodzina i przyjaciele pani Agaty, sympatycy jej sztuki, znane osoby ze świata kulturanego miasta. Całość uświetnił koncert fortepianowy rzeszowskiej pianistki Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej i recital śpiewaczy Marka Wiatra. Warto zaznaczyć, że ten śpiewak również zajmuje się malarstwem i grafiką, kolekcjonuje dzieła sztuki. Znany jest w szczególności jako dyrektor artystyczny międzynarodowych konkursów artystycznych i festiwali operowych Krosno - Iwonicz Zdrój.

Wystawa pod nazwą "Malarstwo, rysunek, realizacje konserwatorskie" w Jarosławiu eksponowana była do 25 lutego br. Następnie przewieziona została do Iwonicza i Rzeszowa.

Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30