Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień-maj, nr 4-5 (174-175) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień-maj, nr 4-5 (174-175) / 2007

Konferencja burmistrzów amerykańskich "Jak poprawić urodę miasta"

Burmistrz Andrzej Wyczawski na zaproszenie ambasadora USA w Polsce Victora Ashe oraz Tomasza Zemły - naczelnego architekta Warszawy uczestniczył 7-8 maja br. w konferencji "JAK POPRAWIĆ URODĘ MIASTA" w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie poświęconej zagadnieniom ochrony dziedzictwa narodowego tj. zabytków i architektury miast Polski. Organizatorem dwudniowej dyskusji była po polskiej stronie Unia Metropolii Polskich, po stronie amerykańskiej: Amerykański Instytut Rozwoju Miasta, Konferencja Burmistrzów Amerykańskich oraz ambasada USA. Jarosław jako nieliczne z miast Podkarpacia miało reprezentanta na sympozjum (jeszcze Rzeszów, Przemyśl, Łańcut).

Nad sposobami rewitalizacji staromiejskich obiektów zastanawiali się m.in. prezydenci Warszawy: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Łodzi: Jerzy Kropiwnicki, Katowic: Piotr Uszok oraz eksperci w dziedzinie w zakresie architektury miejskiej i architektury krajobrazu Amerykańskiego Instytutu Rozwoju Miast, w tym: Jiseph P. Riley Jr - założyciel Burmistrzowskiego Instytutu Projektowania Miasta, Tom Cochran - z Amerykańskiej Konferencji Burmistrzów, Ronald Bogle - prezes i dyrektor generalny Amerykańskiej Fundacji Architektów.

Na przykładzie zagospodarowania przestrzeni Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie oraz Starego Browaru w Poznaniu dyskutowano nad sposobami ożywiania i projektowania centralnych miejsc miast polskich. "Zwracano uwagę na aspekt historyczny, którego pominąć nie można, ale czerpiąc z historii należy pamiętać o współczesnych mieszkańcach i ich potrzebach. Problem zagospodarowania wizytowych miejsc, które ma każde miasto - było omawiane pod wieloma aspektami. Nie możemy zapominać o oczekiwaniach mieszkańców, życiem miasta mają cieszyć się wszyscy, nie tylko architekci i planiści miejscy" - komentuje burmistrz Andrzej Wyczawski.

Unia Metropolii Polskich istnieje od 17 lat, jest organizacją skupiającą 12 wielkich miast, tj.: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawę, Wrocław. Do jej zadań należy: wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej, promocja inicjatyw i działań związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem struktur regionalnych i lokalnych.

Burmistrz Andrzej Wyczawski zaprosił do odwiedzenia Jarosławia ambasadora USA Victora Ashe, który zapewnił, iż z pewnością odwiedzi nasze miasto.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31