Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty, nr 2 (99) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty, nr 2 (99) / 2001

Strona 5
Przez polską ziemię przeszedł Człowiek
cd. ze str. 4


"Te wymienione czynniki zalewają młodzież ciemną mazią tematów przerastających odporność młodych umysłów i serc. Odpowiedzialność za słowo mówione i pisane - żadna. Widać eskalację w zakresie poruszania tematów trudnych w sposób nieodpowiedzialny (...) Rodzice tylko w niejasny sposób zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa (...)". (Z dzienniczków)

Anna do szkoły wnosiła Pana Boga; wiązała swoich uczniów z Bogiem, ale także uczyła więzi z rodziną i z narodem. Dla niej religijność i patriotyzm były splecione razem. Miała wielkie serce wychowawcy i wielką miłość Ojczyzny.

Dlatego w okresie obecnego kryzysu, w jakim znalazła się polska szkoła, w okresie upadku autorytetu nauczyciela - należy zwrócić się o pomoc do sprawdzonych autorytetów i ich metod wychowawczych. A takim, niewątpliwie była Anna Jenke.

Przeżywając 25-lecie odejścia do Pana wielkiego Pedagoga - Anny Jenke, budzi się również nadzieja na pozytywne działania w kierunku prawdziwego wychowania młodego pokolenia na ludzi prawych, odpowiedzialnych za siebie, za los polskich rodzin i narodu.

W tym, wzorem i pomocą jest Sł. Boża Anna, która przeszła przez polską ziemię nie tylko jako wspaniały nauczyciel i wychowawca, ale przede wszystkim jako Człowiek. Chciałoby się życzyć, by dziś przeszła jako Człowiek przez wszystkie polskie szkoły, "zwizytowała" je i poczyniła "zalecenia" do zrealizowania ich przez dyrektorów, wychowawców, rodziców i samych uczniów. By szkoła - była prawdziwie szkołą.

To są życzenia dla wszystkich, z okazji 25-lecia narodzin Profesor Anny Jenke dla Nieba.

S. Bernadeta Lipian





Ogólnopolski Festiwal Koled i Pastoralek


Coraz większą popularnością i zainteresowaniem cieszy się organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, parafię pw. Chrystusa Króla oraz Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w naszym mieście Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek. Podczas tegorocznych przesłuchań w dniach 19-20 stycznia wystąpiło 21 zespołów i 22 solistów m.in. z Białegostoku, Mielca, Lublina, Krakowa, Przemyśla, Stalowej Woli, Krosna, Annopola, Dąbrowicy, Kraśnika, Sieniawy, Brzozowa. Otwierając festiwal Burmistrz Jan Gilowski, który objął patronat nad imprezą życzył przybyłym artystom "by nie traktowali tej imprezy jedynie w kategorii konkursu, lecz by z radością nieśli Dobrą Nowinę o Narodzeniu Zbawiciela", natomiast wszystkim zebranym na widowni "wspaniałych wrażeń i rozpalonych Bożą miłością serc". Komisji artystycznej przewodniczył znany festiwalowej publiczności ks. Tadeusz Bratkowski - muzykolog i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Występy oceniali ponadto: Stanisław Szabat - muzyk, pedagog Zespołu Szkół Muzycznych Nr 1 w Rzeszowie oraz Andrzej Szypuła - muzyk, dyrygent i zarazem Kierownik Oddziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Przesłuchania odbywały się w dwóch kategoriach: dziecięcej i młodzieżowej. Wyniki ogłoszono podczas koncertu galowego w kościele pw. Chrystusa Króla. Pierwsze miejsce w kategorii solistów dziecięcych zdobyła Justyna Jaroń z Nowosielca, drugie - Aleksandra Cmoluch w Annopola, trzecie Dorota Marut ze Stalowej Woli. Przyznano również wyróżnienie dla Małgorzaty Demkowicz z Sanoka. Najlepsze zespoły dziecięce to: "RYTM" z Przemyśla, "PRIMO" z Sokolników, "MAŁA GAMA" ze Stalowej Woli oraz wyróżniona "BAŁAŁAJKA" z Annopola.

Laury solistów młodzieżowych przypadły: Ilonie Bardak z Białej Podlaskiej, Sylwii Pogwizd z Lublina oraz Małgorzacie Gąsiorek z Mielca i Annie Kalinowskiej z Białegostoku.

Pierwsze miejsce w kategorii zespołów młodzieżowych wyśpiewał "SOUL" z Sanoka. Kolejne miejsca jury przyznało zespołom: "QUATUORI VIRINORUS" ze Stalowej Woli oraz "TROCHĘ STARSI" z Krakowa. Dwa wyróżnienia otrzymały zespoły: "BOCCA DELLA VERITA" z Dynowa oraz "AGRAFON" z Białegostoku. Nagrody ufundował Burmistrz Miasta Jarosławia.

Jury brało pod uwagę dobór repertuaru, aranżację, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Gwiazdą koncertu galowego był zespół DES SINGERS z Warszawy.

Zofia Krzanowska





"My i ten świat" -


to tytuł wystawy fotograficznej Kazimierza Króla i Marka Trzeciaka, która została otwarta 10 lutego 2001 r. w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury. Obaj artyści znani są w środowisku jarosławskim. Kazimierz Król mieszkający obecnie w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego w latach siedemdziesiątych pracował w naszym Domu Kultury. Był też współzałożycielem Klubu Fotograficznego ATEST 70. Obecnie prowadzi własną agencję fotograficzną. Jest członkiem Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych Okręgu Wielkopolskiego. Marek Trzeciak - lekarz z Łodzi, był gościem Małej Galerii podczas otwarcia poplenerowej wystawy BIESZCZADY. Obecnie pracuje jako niezależny fotografik, ale też prowadzi pracownię fotograficzną Domu Kultury Zarzewie w Łodzi. Pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych. Podczas otwarcia wystawy towarzyszyła mu żona Agnieszka i 6-letnia córeczka Marta. O Kazimierzu Królu powiedział, że "swoje sny zamienia na pejzaże".

Artyści przywieźli niezwykły album "Galeria Natury" w którym zamieszczono 300 zdjęć 80 autorów. Marek Trzeciak wręczył Tadeuszowi Jamrozowi - fotografikowi z Jarosławia legitymację i odznakę przynależności do ZPFP Okręgu Łódzkiego. Impreza upłynęła w wyjątkowej atmosferze, która przeniosła uczestników w świat niezwykłej - choć otaczającej na co dzień przyrody dzięki przeźroczom prezentowanym przez Wiesława Lipca, Ryszarda Sąsiadka i Marka Trzeciaka. Pragnęłam przycisnąć magiczny guzik i znaleźć się w swiecie z przeźroczy.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31