Strona główna » Nasze wydawnictwa » luty, nr 2 (99) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

luty, nr 2 (99) / 2001

Strona 8
Fakty, wydarzenia, rocznice

Opłatkowo... jasełkowo...


W świetlicach środowiskowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich dzieci z rodzin potrzebujących otrzymują nie tylko posiłki i pomoc w nauce, ale też uczestniczą w zajęciach rozwijających ich zdolności. 18 stycznia 2001 r. dzieci ze świetlicy działającej przy kolegiacie pw. Bożego Ciała pod kierunkiem p. Marty Szemraj przygotowały już po raz kolejny jasełka. Skromność strojów stanowiła niespotykany urok i większy autentyzm wydarzeń sprzed 2000 lat, narodzenia Zbawiciela. "Darów Panie nie niesiemy, bo ubodzy z nas pasterze" - mówiły przejęte rolą i obecnością gości dzieci. Przedstawienie przeplatane wspólnym odśpiewaniem kolęd miało swoje przesłanie wyrażone na wstępie: "To jest najważniejsze, by oddać cześć Bogu i lepszym powrócić od stajenki progu".

W spotkaniu uczestniczyli: ks. Jan Dec, kleryk Andrzej, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobocki, Wiceburmistrz Zbigniew Piskorz, Sekretarz Miasta Barbara Bąk, Prezes Oddziału SRK Kazimierz Hołyszko, Prezes Koła przy Kolegiacie Andrzej Rokosz oraz stały sponsor Andrzej Szarek.
Sukces "Wiercipiętek"


W XI Wojewódzkich Spotkaniach Teatrów Jasełkowych zorganizowanych w Głogowie Małopolskim, przez Gminny Dom Kultury w Głogowie Małopolskim, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie w dniu 21.01.2001 r. wzięła udział grupa teatralna "Wiercipiętki" ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Ks. Piotra Skargi w Jarosławiu. Grupę tworzą dzieci z klasy III a. Ich wychowawczynią jest p. Danuta Młynarska-Kroczek, która też reżyserowała i przygotowała scenografię przedstawienia "Jasełka po góralsku". Muzykę opracował p. Adam Kroczek. Do udziału w Spotkaniach zakwalifikowano spośród 20 zgłoszonych zespołów 11 teatrzyków z terenu całego województwa podkarpackiego. Nasz powiat reprezentowany był tylko przez "Wiercipiętki" - bardzo się podobały. Do udziału w Spotkaniach "Wiercipiętki" zostały zaproszone po świetnym występie na Przeglądzie Teatrów Jasełkowych "Jasełka 2001" organizowanym przez MOK Jarosław.

Zenon Wajda
Wystawa w siedzibie SMJ


W dniach od 18 stycznia do 15 lutego br. w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia eksponowana była wystawa malarstwa Marii Makowieckiej zamieszkałej w Sośnicy. Spotkania członków i sympatyków SMJ odbywają się w każdy czwartek o godz. 17-tej. Natomiast w każą środę organizowany jest tzw. dzień otwarty w godz. 10.00 - 14.00.
Opłatek Sybiraków


25 stycznia br. w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Związku Sybiraków, Zarządu Oddziału Przemyskiego z/s w Jarosławiu. Nasze coroczne spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Św. Mikołaja i Stanisława. Przewodniczył jej ks. Aleksander Kustra. W koncelebrze uczestniczyli też: ks. dyrektor Radia Ave Maria Marian Rajchel, ks. archiprezbiter Franciszek Rząsa i duszpasterz naszego oddziału ks. Michał Opaliński. Opłatek zgromadził nie tylko Sybiraków (spośród 1200 członków w opłatku uczestniczyło ok. 150), ale również licznie przybyłych zaproszonych gości. Wśród nich warto wymienić Posła RP Krzysztofa Kłaka, Dyrektora Biura Senatora RP Andrzeja T. Mazurkiewicza - Janusza Bochenka, Wiceburmistrza Jarosławia Zbigniewa Piskorza, przedstawicielkę Wojewody Podkarpackiego Irenę Kozimalę, Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Przemyska Andrzeja Buczka.

Od gości przyjęliśmy liczne życzenia. Odczytany został list Senatora RP Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza ze specjalnymi, noworocznymi życzeniami dla członków związku. Podobny list wystosował do Sybiraków Wojewoda Podkarpacki Zbigniew Sieczkoś. Bardzo nas cieszy, że w tej uroczystości, oprócz tak znamienitych osób, udział wzięły dzieci i młodzież - nasze wnuki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 11. Przy poczęstunku i wspólnym kolędowaniu nie zabrakło wielu wzruszeń.

Wszystkim przybyłym na spotkanie oraz tym, którzy chcieli być z nami, ale nie pozwoliły im na to obowiązki, bardzo dziękujemy. Jesteśmy też bardzo wdzięczni ks. Marianowi Rajchlowi i całemu zespołowi redakcyjnemu Radia Ave Maria. Dzięki transmisji naszej uroczystości mogli w niej uczestniczyć także ci Sybiracy, którzy z różnych powodów nie mogli być z nami.

Zofia Garczyńska
Prezes Związku Sybiraków Oddziału Wojewódzkiego
Słoneczna Skała


Wydany został specjalny numer kwartalnika o wychowaniu "Słoneczna Skała" redagowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke. Poznać możemy ważniejsze wydarzenie dotyczące procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej Anny Jenke, a także prośby i podziękowania zanotowane w Księdze Pamiątkowej. Na temat Anny Jenke napisana została jedna rozprawa doktorska i 12 prac magisterskich na uczelniach w Krakowie, Wrocławiu, Tarnowie i Rzeszowie. W różnych czasopismach zarówno katolickich, jak i świeckich ukazało się ok. 130 artykułów.

Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31