Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień - wydanie specjalne, nr 88 (4) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień - wydanie specjalne, nr 88 (4) / 2000

Strona 5.1
Jaroslaw - Zabytki

Jarosławska zabytkowa zabudowa przemawia do wrażliwego widza. Magia miejsca, odpowiednio podana dla turysty pozostawia niezapomniany smak spotkania z historią.

 

* Muzeum (Rynek 4) mieści się w XVIwiecznej kamienicy Orsettich, rodu, który na zaproszenie Anny Ostrogskiej właścicielki Jarosławia przybył do miasta z włoskiej Luki. Kamienica ta została uznana za jeden z najciekawszych zabytków architektury renesansowej w Polsce, muzeum zaś przedstawia historię tych ziem, a w szczególności życie i kulturę mieszczańską.

* Ratusz, obecnie siedziba władz miasta, przechodził w swojej historii wiele okresów rozkwitu i zapomnienia. Zbudowany w XVII w. Został rozbudowany w wieku XIX. Do dziś piastuje swą funkcję siedziby władz miejskich.

* Kamienica Gruszewiczów (Rynek 6) znajdująca się w południowej pierzei rynku posiada dobrze zachowaną tzw. Wielką Izbę z cennymi średniowiecznymi polichromiami przedstawiającymi sceny pasyjne. W 1656 roku przebywał w niej król Szwecji Karol Gustaw, a w 1711 car Rosji Piotr I.

* We wschodniej pierzei rynku, godna uwagi jest kamienica Rydzikowska, XVI/XVII w., najlepiej zachowany typ tzw. kamienicy jarosławskiej z charakterystycznym zamkniętym krytym dziedzińcem zwanym "wiatą" i podcieniami. Kamienica posiada dwukondygnacyjne piwnice i chodniki podziemne o łącznej długości około 160 m, w których zlokalizowana jest Podziemna Trasa Turystyczna im. Feliksa Zalewskiego.

* Dom nazywany Kamienicą Królowej Marysieńki (Rynek 11). I połowa XVII wieku. Własność wójta Olbrachta Rubinowskiego, potem Zamojskich. Po śmierci Jana (Sobiepana) Zamoyskiego przeszła w posiadanie Sobieskich. Po znacznym zrujnowaniu w XVIII wieku przebudowana w początkach XX wieku. Obecnie pełni funkcję kamienicy mieszkalno-usługowej.

* Bazylika MB Bolesnej (ul. Dominikańska) została wzniesiona w miejsce starego kościoła w wieku XVII. Dominuje w niej styl rokoko. Pieta - figura MB Bolesnej została uznana za cudowną i w roku 1755 koronowaną. Przy klasztorze OO. Dominikanów, pojezuickim, znajduje się również studzienka, z której woda ma cudowne właściwości uzdrawiające.

* Kościół św. Jana Chrzciciela i dawne Kolegium Jezuitów z wieżą zegarową (Pl. Ks. Piotra Skargi). Fundacja Zofii z Odrowążów Tarnowskiej z 1571r. realizowana przy organizacyjnej pomocy księdza Piotra Skargi. Do dzisiaj zachowany jest kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 15821594 (obecnie Kolegiata p.w. Bożego Ciała), jedno skrzydło z czworobocznego Kolegium Jezuitów z 1580 r. (obecnie dom parafii) i wieża zegarowa z 1611 roku.

* Opactwo SS. Benedyktynek, (ul. Benedyktyńska) Fundacja Anny Ostrogskiej z 1611 r. na wzgórzu św. Mikołaja "gdzie niegdyś miasto i fara były zbudowane". W skład klasztoru wchodzi kościół pw. św. Mikołaja i Stanisława Biskupa zbudowany w latach 1614-1624 ze wspaniałym portalem kamiennym z 1521r. Klasztor wybudowany w 1635r., mury obronne z ośmioma basztami i wieżą bramną. Obecnie znajduje się tutaj Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej oraz siedziba Radia "Ave Maria".

Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31