Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień - wydanie specjalne, nr 88 (4) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień - wydanie specjalne, nr 88 (4) / 2000

Strona 6.1
Na zdjęciu: Zespół z Korsyki "E Voce di u Cumune" | Fot. Krzysztof Mruk
Na zdjęciu: Zespół z Korsyki "E Voce di u Cumune"
Fot. Krzysztof Mruk
Jarosław - Kultura
 
 Zawsze w ostatnim tygodniu sierpnia już od 1993 roku do Jarosławia zjeżdżają czołowi artyści z całego świata, by uświetnić swoją obecnością Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni", Swą specyfiką festiwal ten przyciąga również widzów z całej Europy. Zanika tutaj granica między wykonawcami i publicznością. Wspólnie spędzają cały czas, uczestniczą w seminariach, razem przygotowują nieszpory i wieczory z muzyką i zabawą do białego rana. W obecnym roku VIII Festiwal odbędzie się w terminie 20-27 sierpnia. Informacji udziela Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu", tel. 016/621-54 61".
 
BLIŻEJ RZYMU - program festiwalu 2000 r.

Niedziela, 20 sierpnia 2000, Opactwo SS. Benedyktynek: Bornus Consort - Warszawa; Msza na św. Dominika - tradycja dominikańska wg Prototypu Antyfonarza z 1254 roku i traktatu Hieronima z Moraw De Musica z 1270 r.;

Poniedziałek, 21 sierpnia, Bazylika OO. Dominikanów: Sequentia - Kolonia.

Wtorek, 22 sierpnia, Kolegiata: La Reverdie - Wenecja; Itinerarium Romae - czyli Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu.

Środa, 23 sierpnia, Bazylika OO. Dominikanów: Linnamuusikud - Tallin; Rzymskie Inflanty - muzyczne związki tradycji ludowej Estonii z Rzymem.

Czwartek, 24 sierpnia, Cerkiew konkatedralna w Jarosławiu: Sirin - Moskwa; Drevnierusskij Afon - co pozostało z liturgicznej tradycji bizantyjskiej I Tysiąclecia na Rusi ochrzczonej przez świętych Cyryla i Metodego. Do dziś ostoją i punktem odniesienia dla tradycji bizantyjskiej jest Święta Góra Atos.

Piątek, 25 sierpnia, Kościół OO. Franciszkanów: Cunfraterna di a pieve di a Serra - Bractwo liturgiczne z Serra na Korsyce. Wystąpi z Nieszporami we czwartek i koncertem tradycyjnej pieśni korsykańskiej świeckiej i liturgicznej w piątek. Całość poprowadzi Marcel Peres.

Sobota, 26 sierpnia, Kolegiata: La Petite Bande - Bruksela; Wielka Msza h-moll J.S.Bacha. Jedna z najsławniejszych orkiestr barokowych świata, prowadzona przez skrzypka Sigiswalda Kuijkena. Tym razem wykonanie w wokalnej obsadzie solowej - partie chórowe śpiewane są przez solistów z towarzyszeniem instrumentów.

Niedziela, 27 sierpnia, Kolegiata: Septuaginta - międzynarodowy chór złożony z kilkudziesięciu zakonników i świeckich kantorów, zaśpiewa na niedzielnej Mszy Św. liturgię wg Prototypu Antyfonarza dominikańskiego. Jest to kontynuacja rozpoczętego przed dwoma laty przedsięwzięcia mającego na celu odtworzenie historycznych liturgii dla zbadania możliwości współczesnego skorzystania z ich bogactwa.

W czasie trwania Festiwalu, w nowym cyklu "Juventus", odbędzie się w całym Powiecie Jarosławskim 6 koncertów polskich młodych zespołów muzyki dawnej, skupionych głównie wokół ruchu Schola Cantorum w Kaliszu: Rocal Fuza (Świerardów), Floart Pabiś (Zielona Góra), Voci Uniti (Łomża), Pro Musica Antiqua (Jelenia Góra), Capella Pro Musica Antiqua (Tuchola), Jarzębina (Dzwola).

Ponadto jak co roku - seminaria, warsztaty, spotkania z wykonawcami, liturgia codziennych nieszporów oraz śpiew i taniec wieczorem.
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31