Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (87) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (87) / 2000

Strona 10
Czar starych reklam

Nie od dziś wiadomo, że reklama w gospodarce rynkowej jest nie mniej ważna od dobrej jakości towaru. Współczesna jej forma, często natrętna czy nawet wprost agresywna, w odniesieniu do niektórych towarów i usług obwarowana jest jednak wieloma zakazami i innymi uwarunkowaniami. Nie wolno stosować również tzw. "antyreklamy" dyskredytującej wyroby konkurencji.

 

Trochę inne reguły w tym względzie obowiązywały w odległej przeszłości. Chociaż ówczesne możliwości dotarcia do świadomości klienta były nieporównanie mniejsze od współczesnych, tej formy promowania zalet własnych i oferowanych do sprzedaży towarów, nie tylko nie zaniedbywano, a wprost przeciwnie skrzętnie wykorzystywano każdą nadarzającą się okazję w tym względzie. Dlatego też, kiedy wertując niezwykle ciekawe zbiory biblioteczne jarosławskiego Muzeum natknąłem się na szereg reklam zamieszczonych w wydanej w 1908 r., poświęconej historii Jarosławia książce Tadeusza Papary "Pamiątka z Jarosławia", specjalnie mnie to nie zdziwiło. Po bliższym zapoznaniu się z ich treścią wydały mi się one jednak na tyle ciekawe i oryginalne, że doszedłem do wniosku, iż warto byłoby wydobyć je po prawie stu latach na światło dzienne. Dzięki przychylności Redakcji Biuletynu, w miarę możliwości wynikających z ograniczonej pojemności poszczególnych numerów naszego miesięcznika, prezentowane będą cyklicznie (począwszy od niniejszego numeru) ciekawsze teksty dawnych ogłoszeń pod wspólnym tytułem "Czar dawnych reklam". Mamy nadzieję, że "trącące myszką" teksty, nie tylko zainteresują naszych czytelników swą często bardzo oryginalną treścią, ale wzbogacą także wiedzę o życiu i zwyczajach dawnych jarosławian.

Zbigniew Zięba

* przyp. - Ul. Krakowska w 1910 r. przemianowana na ul. Grunwaldzką
PSIE PIĘKNOŚCI W JAROSŁAWIU

19 marca w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu odbyła się II Zimowa - Krajowa Wystawa Psów Rasowych. Podczas tej udanej imprezy, której organizatorami byli Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Przemyślu, Urząd Miasta - Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, zobaczyć można było blisko 500 psich piękności w 105 rasach.

Atrakcyjność wystawy podniosło zaprezentowanie niezwykle rzadkich psich ras takich jak: Besenji, Lakeland. Kerry Blue terier, Moskiewski stróżujący, Duży Pies Japoński. Na wystawie można było również oglądać rasy już zapomniane lecz niezwykle atrakcyjne jak Leonbergery, których wielbicielami byli m.in. Napoleon, Księżna Sissi, Wagner. W najbardziej prestiżowej kategorii "Best in Show", w której cenne nagrody (puchary) ufundował Burmistrz Miasta Jarosławia zwyciężył syberian husky z Warszawy, drugie miejsce zajął greyhound z Łotwy, a trzecie golden retrever z Łodzi. Organizatorzy potwierdzili gotowość organizacji podobnej wystawy w naszym mieście w 2001 roku w okresie letnim.

Marek Piotrowski

List adresowany do pracowników Urzędu Miasta Jarosławia

Rada Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chorym na Schorzenia Dróg Żółciowych i Wątroby "LIVER" w Krakowie ma wielki zaszczyt poinformować, iż zgodnie z Uchwałą Rady Stowarzyszenia nr 12/00 z dnia 3 listopada 1999 r. nadano Państwu tytuł Honorowego Członka Wspierającego Stowarzyszenia i przyjęto w poczet honorowych członków.

Tytuł ten przyznano Państwu w uznaniu dużego zaangażowania w sprawę ratowania życia dzieciom podopiecznym Stowarzyszenia "LIVER" w Krakowie poprzez dokonywanie wpłat na konto bankowe Stowarzyszenia, dzięki którym od marca 1998 r. do chwili obecnej ratowaliśmy życie 10 polskim ciężko chorym dzieciom poprzez sfinansowanie dokonania u nich przeszczepów wątroby w Szpitalu NECKERA w Paryżu i Uniwersyteckiej Klinice św. Łukasza w Brukseli współpracujących od wielu lat ze Stowarzyszeniem "LIVER" w Krakowie. Ponadto sfinansowaliśmy leczenie zachowawcze dla 24 dzieci, w tym 12 zakwalifikowano tam do przeszczepów wątroby.

Od lipca 1992 r. do chwili obecnej w różnych szpitalach zachodnioeuropejskich było hospitalizowanych 72 dzieci polskich w tym: uratowano życie przeszczepami wątroby 45 dzieciom, u 12 przeprowadzono inne trudne operacje, resztę zakwalifikowano do przeszczepów wątroby w okresie późniejszym.

Prezes Rady Stowarzyszenia "LIVER" Jan Chechłowski

 

Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31