Strona główna » Nasze wydawnictwa » marzec, nr 3 (87) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

marzec, nr 3 (87) / 2000

Strona 3
Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia
lek. med. Janusz Szkodny
oraz
Burmistrz Miasta Jarosławia
mgr Jan Gilowski
mają zaszczyt zaprosić mieszkańców Jarosławia na uroczystą sesję Rady Miasta,
która odbędzie się w poniedziałek 3 kwietnia o godz. 9.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Sesja poświęcona będzie nadaniu
Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Sukces jarosławskich artystów plastyków

"Artysta podobny jest księciu, ponieważ podobnie jak on wiedzie żywot reprezentacyjny"
Thomas Mann

Działające we Francji Towarzystwo Międzynarodowej Wymiany Artystycznej i Kulturalnej, którego prezesem jest Caroline Lambert w ubiegłym roku nawiązało kontakty z artystami plastykami naszego miasta. Po obejrzeniu bogatego katalogu, członkowie Towarzystwa postanowili zorganizować wystawę prac Barbary Gmiter, Heleny Płoszaj - Wodnickiej, Teresy Ulma, Wiesława Tadeusza Wodnickiego i Wiktora Śliwińskiego. Plastycy otrzymali imienne zaproszenie do udziału w wernisażu w przestronnej Galerii "Mistral" w La Bégude de-Mazenc. Inauguracja wystawy odbyła się 11 marca br. Gośćmi wernisażu byli: Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Lyonie Elżbieta Sayegh, specjalista ds. artystycznych w Konsulacie Elżbieta Kozlowski, przedstawiciele władz Dieulefit i okolicznych miast, artyści z rejonu Montélimar, spora grupa Polonii oraz Burmistrz Miasta Jarosławia Jan Gilowski. Właściciel Galerii Bernard Rioult ma ogromny sentyment do Polaków, dlatego zadbał o to, by otwarciu wystawy towarzyszyła niezwykła atmosfera: "Bogurodzica", piosenki Ewy Demarczyk, lokalna prasa francuska, która publikowała informacje nie tylko o Polsce, ale i o Jarosławiu. "Jest to pierwsza wystawa z Polski, która zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie artystyczne" - powiedziała Elżbieta Sayegh. Ekspozycja 38 prac nauczycieli z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu do 18 kwietnia br. będzie udostępniona zwiedzającycm w Galerii "Mistral" w La Bégude de-Mazenc. O sukcesie wystawy świadczy propozycja wystawienia obrazów w dwóch galeriach w Lyonie oraz w Grenoble. Plany na przyszłość dotyczą również wymiany młodzieży. Uczniowie PLSP będą mogli nauczyć się ceramiki przemysłowej we Wzorcowym Liceum Ceramicznym im. Henry - Moisand w Longchamps, natomiast młodzi Francuzi poznają wszechstronną edukację artystyczną szkoły jarosławskiej.

"Pragnę serdecznie podziękować Burmistrzowi Janowi Gilowskiemu, którego obecność pomogła nam w trudnych, a zarazem ważnych chwilach. Słowa wdzięczności kieruję pod adresem sponsorów: Eugeniusza Niemczyckiego - Dyrektora Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego, Mariusza Tarnawskiego - Dyrektora Wschodniego Banku Cukrownictwa S.A. w Lublinie Oddział Jarosław oraz Jerzego Szmigielskigo - Prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., który użyczył samochodu do przewozu kolekcji" - zaznaczyła Barbara Gmiter - Dyrektor PLSP.

W niedzielę 12 marca br. przedstawiciele naszej społeczności spotkali się z kapłanem pochodzącym z diecezji rzeszowskiej ks. Jerzym Chorzempą, który obiecał pomóc w nawiązaniu kontaktów z Polonią francuską.

Wyjazd zagraniczny delegacji z Jarosławia zaowocował nawiązaniem nowych kontaktów partnerskich. Burmistrz Jarosławia Jan Gilowski oraz mer Dieulefit Rimon Guly podpisali list intencyjny. Ponadto w drodze do Francji delegacja gościła w zaprzyjaźnionym niemieckim mieście Dingelstädt. Od wielu lat Rodziny Kolpinga z Dingelstädt i Jarosławia od wielu lat współpracują ze sobą na różnych płaszczyznach. Z tym większą przyjemnością Burmistrz Jan Gilowski i BÜrgermeier Siegfried Linus podpisali deklarację współpracy, która nadała wymiar prawny dotychczasowym współdziałaniom.

Spotkania zagraniczne były okazją do promocji miasta dzięki przekazaniu wydawnictw, folderów i kalendarzy, a także wyrobów Zakładów Przemysłu Cukierniczego "San" S.A.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31