Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień, nr 4 (76) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 4 (76) / 1999

Strona 8
Fakty, Wydarzenia, Rocznice

Goście z Michaloviec

We wtorek, 13 kwietnia przybyła do Jarosławia delegacja z zaprzyjaźnionych Michaloviec na Słowacji: Burmistrz Ing. Jozef Bobik, Zastępca Burmistrza Ing. Jan Ďurovčik i sekretarz Gabriel Dorič. O godz. 17-tej w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury otwarta została wystawa malarstwa słowackiej artystki Ludmiły Lakoma - Krausowej. Autorka wystawy - doktor pedagogiki swoje prace prezentowała na ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych już od 1972 r. zarówno na Słowacji jak i za granicą. Dziękując władzom Jarosławia za zaproszenie, pracownikom MOK za zorganizowanie wystawy i gościom za przybycie życzyła miłych wrażeń artystycznych, a także przekazała Burmistrzowi Jerzemu Matuszowi jeden ze swych obrazów. Spotkanie uatrakcyjnił występ zespołu muzycznego działającego przy MOK.

Następnego dnia 14.04 goście spotkali się z Zarządem Miasta Jarosławia i Zastępcą Przewodniczącego Rady p. Stanisławem Sobockim. W spotkaniu uczestniczył także mgr inż. Andrzej Śliwiński - Sekretarz Generalny działającego od listopada 1998 Polsko - Słowackiego Towarzystwa Przyjaźni i Dobrego Sąsiedztwa oraz członek Zarządu Głównego Towarzystwa p. Andrzej Horski, który jest też prezesem JKS-u, Oddziału Stowarzyszenia PolskaSłowacja i Polska - Ukraina. P. Andrzej Śliwiński uznał działania partnerskie naszego miasta za dobry przykład współpracy polsko - słowackiej i podziękował za sprzyjający klimat i atmosferę współpracy. W dyskusji Burmistrz Jerzy Matusz omówił zasady funkcjonowania władzy uchwałodawczej i wykonawczej w samorządzie. Podkreślił znaczenie rozwoju współpracy w coraz to nowych dziedzinach, które rozpoczęły się od działalności sportowej i kulturalnej. Wiceburmistrz Robert Wiśniewski zwrócił uwagę na potrzebę współpracy między dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych obu miast, gdyż w tym wieku najłatwiej nawiązuje się przyjacielskie kontakty. "Innym źródłem wymiany doświadczeń mogłaby być współpraca naukowa" - stwierdził Wiceburmistrz Zbigniew Piskorz - mając na uwadze istnienie w Jarosławiu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. P. Andrzej Wyczawski - członek Zarządu wspominając pobyt w Michalovcach podkreślał sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca "Zemplin" i poprosił Burmistrza Jozefa Bobika o przekazanie zespołowi zaproszenia do Jarosławia. Sytuację panującą w służbie zdrowia omówił i ewentualną współpracę w przyszłości zaproponował p. Stanisław Sobocki - Wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Zofia Krzanowska

Dzieciom z Domu Dziecka...

Samorząd Studencki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu zorganizował w Wielkim Tygodniu akcję charytatywną mającą na celu pozyskanie funduszy na zakup paczek świątecznych dla dzieci z Państwowego Domu Dziecka. Zebrane środki pozwoliły na zakup 36 paczek z owocami i słodyczami, które w dniu 30 marca br. zostały przekazane wychowankom Domu Dziecka. Pomysłodawcą akcji był Kanclerz PWSZ Tomasz Kulesza.
Jest to cenny, choć często zapomniany gest otwarcia na potrzeby innych. Samorząd Studencki - jak twierdzi Kanclerz - chce zaproponować dzieciom różne formy spędzania wolnego czasu. Prowadzone są rozmowy z właścicielami stadnin, by umożliwić naukę jazdy konnej dla tych dzieci.
Misteria wielkopostne

31 marca Misterium Męki Pańskiej wykonali w sali katechetycznej kościoła pw. Trójcy Świętej (OO. Reformatów) aktorzy z Zarzecza. Reżyser ks. Jan Dec zobrazował w sposób wymowny znane sceny związane z liturgią Wielkiego Czwartki i Piątku, a więc ustanowienie Eucharystii, Ostatnią Wieczerzę, proces przed Piłatem, Drogę Krzyżową i śmierć Pana Jezusa.
Awans Znicza

W dniach 9-11.04 rozegranow Jarosławiu Turniej Półfinałowy o wejście do II ligi w koszykówce mężczyzn. W meczu KS ZNICZ - URBAN Jarosław z MKS - SUDETY Jelenia Góra zwyciężyli Jarosławianie 101:68, w kolejnym meczu z MOKATE - PIAST Cieszyn wynik 79:93 zmobilizował do wytężonej gry w końcowym meczu 11.04 również z MOKATE - PIAST Cieszyn przynosząc zwycięstwo 72:66. Do finału gier II ligi zakwalifikowała się drużyna MOKATE-PIAST Cieszyn i KS ZNICZ - URBAN Jarosław.
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31