Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień, nr 4 (76) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 4 (76) / 1999

Strona 14
Program Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni"
Jarosław, 22 - 29 sierpnia 1999


Niedziela, 22 sierpnia Organum (Paryż)

Chorał Starorzymski. To zachowane w niewielu XI i XIIwiecznych źródłach ślady bardzo bogatej rzymskiej liturgii pontyfikalnej (VI-XIII w.), opartej na wzorach liturgii jerozolimskiej, gdzie bazyliki były mansjonami - stacjami, a liturgia działa się przez wiele godzin w procesjach między bazylikami. Śpiew ten został zrekonstruowany przy decydującym udziale śpiewaków greckich, ponieważ zachodnioeuropejski aparat muzykologiczny i wykonawczy okazał się w tym przypadku absolutnie nie wystarczający.

Organum prowadzi Marcel Peres, jeden z najwybitniejszych i kontrowersyjnych zarazem śpiewaków i muzykologów pracujących nad najstarszym repertuarem europejskim. W ostatnich latach ściśle z nami współpracuje, m.in. przy odtworzeniu XIII-wiecznej praktyki dominikańskiej, o której bez przesady można powiedzieć, że jest szokiem dla naszej współczesnej wiedzy o chorale gregoriańskim.

Poniedziałek, 23 sierpnia Micrologus (Asyż)
Włoskie Trecento.

Micrologus prowadzony przez śpiewaczkę Patricję Bovi i lutnistę Adolfo Boegga, to jeden z dwóch najsławniejszych dziś, włoskich zespołów od najdawniejszej muzyki. Na tym festiwalu mają szczególne, trudne zadanie zapewnienia "przeciwwagi" dla bardzo mocno obsadzonego nurtu liturgicznego. Tym razem więc zagrają muzykę świecką z właściwą sobie spontanicznością i mocą.

Wtorek, 24 sierpnia

Sequentia, ( Niemcy)
Muzycy przedstawią program poświęcony uczczeniu pamięci zmarłej współprowadzącej zespół, Barbary Thorton. Koncert przedstawiony w Jarosławiu będzie owocem długoletniej pracy edukacyjnej i formacyjnej zespołu. Benjamin Bagby poprowadzi zespół złożony ze swoich uczniów.

Grecki Chór Bizantyjski (Ateny)
Przedstawi nieco "instruktażowy" wybór muzyki bizantyjskiej z różnych okresów roku liturgicznego i z różnych epok powstania. Znajdą się tam nawet niezwykle rzadkie i napisane pod wpływem Zachodu kompozycje polifoniczne z XV stulecia. Licourgos Angelopoulos, prowadzący chór, to największy autorytet w dziedzinie praktyki śpiewu bizantyjskiego. Wie o im każdy mnich z Góry Atos.

Środa, 25 sierpnia

Micrologus i Jarzębinki (Kocudza)

Wspólny koncert obu zespołów pod tytułem Bliżej Korzeni. Od wielu lat prowadzona jest współpraca z kilkoma zespołami polskimi uprawiającymi swoją własną, tradycyjną muzykę. Zespoły te są częstymi gośćmi naszego Festiwalu, spotykają się z występującymi artystami, uczą ich naszej tradycji, wymieniają doświadczenia praktyczne. Owocem takich spotkań jest koncert z udziałem zespołu Jarzębinki z Kocudzy, prowadzonego przez Irenę Krawiec

Czwartek, 26 sierpnia
Grecki Chór Bizantyjski
Nieszpory bizantyjskie w cerkwi greckokatolickiej w Jarosławiu. Trwające niemal 2 godziny pełne nieszpory, przewidziane na właściwy liturgicznie dzień, z udziałem duchownych Kościoła Wschodniego. Nie będzie to koncert. Nie będzie krzeseł. Uczestnicy będą stać.

Piątek, 27 sierpnia

Całonocne czuwanie w kościele św. Mikołaja z udziałem wszystkich zespołów to, obok przewidzianej na sobotę, liturgii benedyktyńskiej, największe i główne przedsięwzięcie tego Festiwalu. Biorą w nim udział wszystkie koncertujące zespoły, a także lirnicy uczestniczący w odbywającym się równolegle Zjeździe Lirników. Zespoły śpiewają przez całą noc, zwykle do 3 lub 4 nad ranem. W tym roku będą to śpiewy o świętych.

Sobota, 28 sierpnia

Liturgia benedyktyńska w opactwie benedyktyńskim w Jarosławiu - msza, nieszpory i kompleta wg porządku nabożeństw właściwego dla danego dnia (1000 - 2100). Chór zakonników benedyktyńskich z Europy i śpiewaków świeckich, poprowadzi Marcel Peres. Projekt był przygotowywany przez cały rok i poprzedzony międzynarodową sesją w Tyńcu w maju 1999 r. Sesja będzie poświęcona praktycznemu zastosowaniu najstarszych rękopisów benedyktyńskich z IX do XI wieku w dzisiejszej liturgii benedyktyńskiej.

Materiał nutowy pochodzi z Graduale Triplex.

Niedziela, 29 sierpnia po południu
Dalszy ciąg liturgii benedyktyńskiej w Tyńcu.

Iwona Kuch - Stowarzyszenie Muzyka Dawna

Ponadto:
ˇ Zjazd kilkunastu lirników z Polski, Rosji, Ukrainy Litwy, Białorusi To fascynująca, właśnie dynamicznie odradzająca się tradycja.
ˇ Warsztaty muzyki bizantyjskiej dla chórów.
ˇ Nieszpory żeńskie w tradycji benedyktyńskiej prowadzone przez Gertraud Zotter (Berlin.
ˇ Głównie nocami, duża porcja tańca tradycyjnego i dawnego, poprzedzona warsztatami prowadzonymi przez Agnieszkę Dębską. Grają aż 3 kapele z Włoch, Grecji i Polski.
ˇ Wykłady i seminaria prowadzone przez zespoły, lirników i zaproszone autorytety w dziedzinie tradycji.
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30