Strona główna » Nasze wydawnictwa » maj-czerwiec, nr 6-7 (138-139) / 2004 » Sesja Rady Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

maj-czerwiec, nr 6-7 (138-139) / 2004

Wystąpienia radnych VII

Wystąpienie radnego Mieczysława Bilińskiego

 

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Panie Burmistrzu !

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu - to szkoły o głębokiej tradycji, wysokim poziomie nauczania i wychowania.

Patronem tej Szkoły jest bł. M. M. Darowska - znakomity pedagog - wychowawca. Uczyła Ona młodzież miłości Boga, Ojczyzny - wymagała rzetelności i uczciwości w wykonywaniu obowiązków, kształtując właściwie charaktery młodocianych. Przekazywała nie tylko fachową wiedzę, lecz uczyła myśleć, wyrabiając w dziecku umiejętność odpowiedzialnych wyborów, wypowiadania przemyślanych sądów w celu kształtowania jego sumienia. Jak bardzo potrzeba nam dziś ludzi sumienia. Zasady wychowawcze Patronki Szkoły obowiązują nadal we wszystkich szkołach niepokalańskich. Miasto Jarosław powinno być dumne z istnienia tak unikalnej Szkoły, stanowiącej ośrodek życia religijnego i polskości. Aktualnie przeżywa dziesiącioletni jubileusz działalności, po długiej przymusowej przerwie. Stosując metody personalistycznego nauczania i wychowania Szkoła ta promuje swoją kulturę i wiedzę na środowisko. Wystarczy wspomnieć szereg spektakli teatralnych, uświetniających okolicznościowe uroczystości, wpływające wychowawczo na otoczenie. Młodzież tej szkoły wyróżnia się solidną pracą, zdobywając wiele zaszczytnych miejsc w różnego rodzaju konkursach.

Ze względu na efekty pracy pedagogicznej i wychowawczej zasługuje na uznanie i finansową pomoc, aby w dalszym ciągu mogła osiągać tak dobre wyniki. Społeczeństwo wzbogaca się mając tak dobrze wychowaną i wykształconą młodzież, która wpływa swoją postawą na rówieśników. Zmniejszy się ilość narkomanów, alkoholików, unikniemy wandalizmu i wykroczeń przeciwko prawu. Szkoła wymaga dofinansowania z powodu zmniejszenia dotacji od stycznia br. o 83.000 zł - w stosunku do roku ubiegłego. Brak jej środków na opłaty eksploatacyjne i na wynagrodzenia oraz dokształacanie kadry nauczycielskiej.

Budżet szkoły jest dodatkowo obciążony spłacaniem kredytu budowlanego w miesięcznych ratach w wysokości 15.000 zł - do lipca 2005 roku.

Do szkoły tej uczęszczają również dzieci z biednych i wielodzietnych rodzin, którym raczej trzeba pomóc niż oczekiwać opłaty.

Analizując sytuację finansową tej szkoły, apeluję do Państwa Radnych o przyznanie przewidzianej w projekcie uchwały dotacji

Mieczysław Biliński
Numery archiwalne
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31