Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (132) / 2003 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (132) / 2003

Wyróżnienie dla młodzieży jarosławskiej

Już po raz piąty, 11 listopada 2003 r. wręczono nagrody Pro Publico Bono laureatom konkursu na Najlepszą Inicjatywę Europejską. Jedno z dwóch wyróżnień w kategorii inicjatywy z zakresu kontaktów międzynarodowych, międzyetnicznych, ze szczególnym uwzględnieniem działań na rzecz integracji Polski z Unią Europejską otrzymało Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu. Z wnioskiem do Fundacji wystąpił Urząd Miasta Jarosławia, współorganizator Międzynarodowych Festiwali "Pieśń naszych korzeni".

Konkurs został po raz pierwszy zorganizowany w 1999 r. z inicjatywy premiera Jerzego Buzka. Do tej pory na konkurs zgłoszono ok. tysiąc wniosków do nagród, które cieszą się coraz większą popularnością. W tym roku kapituła konkursowa rozpatrzyła aż 207 wniosków. Nagrodzono i wyróżniono jedynie 23 organizacje.

Wyróżnienie dla Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu wręczyła Izabela Dzieduszycka, która z radością mówiła o związkach rodzinnych z Jarosławiem i pobliskim Zarzeczem. Prezes Stowarzyszenia Paweł Czerkas odbierając nagrodę powiedział: "To jest dla nas wyróżnienie, dzięki któremu istniejemy na arenie krajowej. W naszym stowarzyszeniu działają ludzie młodzi, uczniowie szkół średnich, którzy przygotowują Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej. Ci ludzie bardzo często potrzebują przynajmniej tyle, żeby im podziękować i powiedzieć, że ich praca jest ważna, jest istotna. Dla tych, którzy pracują przy tym festiwalu to wyróżnienie zachęca do dalszej pracy dla Ojczyzny, pro publico bono". Podkreślił też rolę władz miasta w tak cennej inicjatywie, jak organizowanie jarosławskich festiwali: "Bez pomocy władz miasta Jarosławia nie bylibyśmy w stanie działać. Pomimo różnych trudności, z którymi borykają się samorządy, w Jarosławiu radni znajdują odpowiedni paragraf w budżecie, żeby dać pieniądze właśnie takim instytucjom obywatelskim, które działają w obrębie kultury".

Uroczystości w teatrze krakowskim jedynie zapoczątkowały radość laureatów, gdyż w ciągu całego roku przedstawiciele Fundacji będą spotykać się z władzami miasta, którego organizacja została dostrzeżona przez komisję. Najprawdopodobniej w okresie wakacji przyjedzie Przewodniczący Rady Fundacji, a zarazem Honorowy Obywatel naszego miasta prof. Jerzy Buzek, który pamięta o obietnicy złożenia wizyty w Jarosławiu, jaką zadeklarował podczas wręczenia Aktu Nadania Obywatelstwa.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30